Слухати

«Вирок Надії Савченко можуть винести після 8 березня», — журналістка

22 лютого 2016 - 08:00
Facebook Twitter Google+
Таку дату озвучують у розмовах адвокати Надії, каже журналістка «Громадського радіо» Ірина Сампан, яка нещодавно повернулась із Росії, де стежила за процесом Савченко
«Вирок Надії Савченко можуть винести після 8 березня», — журналістка / Програми на Громадському радіо

nadiya_savchenko_0.jpg

Надія Савченко / Громадське радіо
Надія Савченко
Громадське радіо

Ірина Сампан: Закінчилось судові слухання, 2 березня почнуться дебати, під час яких сторони дебатуватимуть між собою щодо бази, яку їм вдалось зібрати, і 3 березня буде останнє слово Надії Савченко. Вона сама казала, що не говоритиме багато, тому що вона не мовчала весь цей час.

У Москві 27 лютого планується марш на честь пам’яті Бориса Нємцова, вбитого минулого року. На цьому марші буде окрема колона з плакатами на підтримку Надії Савченко. Я гадаю, що згадають про всіх українських політв’язнів, які зараз перебувають у Росії.

Процес тривав 7 місяців, було заслухано більше 60 свідків з обох сторін. За словами адвокатів Надії Савченко, вони достойно відпрацювали цей суд. Усі обвинувачення Савченко щодо того, що вона винна у смерті російських журналістів, базуються на свідченнях бойовиків, які нібито бачили її у день обстрілу. Жодних прямих матеріальних доказів немає, а також на припущеннях сторони обвинувачення, що Надія могла би керувати вогнем з башти. Того, щоб вона вилазила на башту, ніхто не бачив. Це все абсурд, адвокати називають його «цирком-шапіто».

Анастасія Багаліка: Хто братиме участь у дебатах?

Ірина Сампан: У дебатах братимуть участь усі три адвокати і три прокурори, хоча на засіданнях були присутні лише двоє прокурорів. Коли суддя оголосив, що потрібно призначити дату дебатів, прокурори попросили три тижні перерви. Надія сказала, що вони просто знущаються з неї, затягують процес, а вона голодує вже більше 60 днів, і харчується лише сумішами, які їй возять українські консули. Тому Надія сказала, що якщо перерва буде три тижні, вона просто з того дня оголосить сухе голодування.

Анастасія Багаліка: Коли оголосять вирок?

Ірина Сампан: Адвокати просять кілька днів для вираження своїх позицій під час дебатів, і прокурори так само, тому вирок оголосять приблизно 8 березня.

Анастасія Багаліка: Який стан емоційного і фізичного здоров’я Надії?

Ірина Сампан: Про емоційний стан говорити важко, щоб при цьому зберігати безпристрасність і холодність думки. Але тема захоплення українських територій і невизнання, що до цього причетні російські військові, дуже складна. Надія тримається дуже сильно, її сила заполоняє весь зал. Тому неможливо писати сухі факти, коли бачиш її очі і те, як вона любить Україну. На останньому засіданні, коли я запитала її, що б вона хотіла сказати українцям, вона відповіла: передай українцям, що я скоро повернусь, бо не можу пропустити усі важливі події, які зараз відбуваються на моїй Батьківщині.

Бути неупередженим, коли ти знаєш правду, дуже важко, але цю правду можуть не сприйняти.

Анастасія Багаліка: Щось відомо про долю Сєнцова?

Ірина Сампан: Я тісно спілкувалась із українськими консулами, проте у них поки що ніякої інформації немає, тому що етап — це такий період, коли про в’язнів нічого не відомо. Останнє, що знаю про Олега Сєнцова — він був у Самарі і прямує до Якутії. Коли — не відомо нікому. Під час етапу в’язнів привозять до певного місця, де вони чекають, поки звезуть усіх в’язнів, щоб разом перевезти їх в інше місто.

Анастасія Багаліка: Є чутки, що у справі Надії Савченко можливий обмін після вироку. Адвокати коментують ці чутки?

Ірина Сампан: Мова про обмін іде ще з початку справи, тому що вона досить гучна. Щодо інших українських політв’язнів — можливий обмін всіх на всіх, але це лише на рівні чуток, офіційно ніхто нічого не каже. Савченко не можуть обміняти без вироку. Але є глибоке переконання, що обміну не буде. Справи українських політв’язнів показові, для Росії важливо показати, що це небезпечні для них терористи.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.