Слухати

Як говорити про референдум у Нідерландах? — радить Ольга Лимар

14 березня 2016 - 08:00
Facebook Twitter Google+
В українському Інституті світової політики розробили тези, які спростовують міфи нідерландців щодо референдуму
Як говорити про референдум у Нідерландах? — радить Ольга Лимар / Програми на Громадському радіо

Говоримо про те, що 6 квітня у Нідерландах має відбутися референдум, на якому громадяни цієї країни питатимуть, чи підтримують вони угоду про асоціацію між Україною та Європейським союзом. Український Інститут світової політики розробив спеціальну пам’ятку щодо цієї події, де роз’яснює основні важливі тези щодо нідерландського волевиявлення. Ситуацію коментує гостя студії аналітикиня Інституту світової політики Ольга Лимар.

lymar.jpg

Ольга Лимар «Громадське радіо»
Ольга Лимар
«Громадське радіо»

Наталя Соколенко: Пані Ольго, ви можете навести основні тези, які мають відходити від кожного українця, який буває або проживає в Нідерландах?

Ольга Лимар: Так. По-перше, угода про асоціацію приносить значний позитив не лише українцям, а й нідерландцям. Угода передбачає економічні преференції для Нідерландів як для країни-члена ЄС.

По-друге, угода про асоціацію не означає надання права Україні членства в ЄС. Саме це є пересторогою номер один у Нідерландах. Ця угода не про членство в ЄС, а про поглиблене економічне співробітництво.

По-третє, про що говорять євроскептики, голосуючи проти України, нідерландці не голосуватимуть таким чином проти ЄС. Це нідерландці також мають усвідомлювати. Ця угода сприятиме не лише розвитку українського бізнесу в ЄС, а і нідерландського в Україні.

Також варто зазначити, що угода про асоціацію не зовсім пов’язана з безвізовим режимом. Це дві різних угоди і два різних процеси. Якщо ця угода буде підписана, це не вплине на міграційну кризу в ЄС. Стабільна Україна означатиме меншу кількість проблем для ЄС, а Україна, в свою чергу, робитиме кроки, щоб сприяти вирішенню міграційної кризи у ЄС.

Наталя Соколенко: Розкажіть, будь ласка, які стереотипи поширені в Нідерландах щодо України. Що нідерландці думають про Україну зараз?

Ольга Лимар: У свою пам’ятку ми вклали аналіз, який робили протягом останніх 6 місяців. Також ми проводили опитування в самих Нідерландах. Нідерландці досить мало обізнані про Україну. Серед країн-членів ЄС ступінь їхньої необізнаності про нас — один з найвищих. Багато голландців мають цілком очевидні стереотипи щодо України: війна, корупція, окупація Криму, аварія МH-17 та інші. Щодо МН-17 — усі голландці знають, що його збили, але не знають, хто це зробив. 

Тому завдання громадського сектора і в Нідерландах, і в Україні — пояснити та доповнити знання про Україну.

Наталя Соколенко: Як поводяться євроскептики, які й організували цей референдум? Ви намагалися спілкуватися з іншими голландськими політиками?

Ольга Лимар: Так. У Нідерландах зараз поширені дуже євроскептичні настрої. Їхні політики не будуть сьогодні провокувати свій електорат. Україну там підтримує партія «D66». Вони нещодавно навіть приїжджали в Україну. 

Анастасія Багаліка: Перед референдумом різні громадські організації отримують ґранти на реалізацію проектів, що пов’язані з референдумом. Один з таких грандів отримала проросійська організація, яка збирається на ці гроші друкувати у Нідерландах туалетний папір чи то з прапором, чи то з гербом України.

Ольга Лимар: Уряд Нідерландів рівномірно розподілив гроші між тими, хто підтримує, і тими, хто не підтримує угоду про асоціацію України з ЄС. Ця проросійська організація отримала приблизно 20 тисяч євро. Мене як платника податків такий друк би бентежив, але в Нідерландах — це абсолютно легальна акція.

Наталя Соколенко: Як змінюються настрої громадян Нідерландів у питанні референдуму?

Ольга Лимар: Ми за цим стежимо і можемо сказати, що кількість прихильників угоди про асоціацію України з ЄС збільшилася. Але наразі залишається негативна тенденція. Розрив складає приблизно 10 %. Приблизно 45 % — не підтримують, а 35 % підтримують Україну. За останніми соціологічними опитуваннями, на референдум планує прийти трохи більше 30 % громадян. Тому є сенс заохотити тих, хто міг би прийти і проголосувати «за».

Наталя Соколенко: Які приводи ми маємо, щоб звернутися до громадян Нідерландів і політиків?

Ольга Лимар: Кожного дня відбувається щось на підтримку України. Записується дуже багато відеозвернень. Ми разом з нашими голландськими партнерами готуємо відеоролик на підтримку України. На початку квітня в Нідерландах має відбутися інвестиційний форум, який організовує Україна. Я думаю, що треба бути оптимістом і робити все, що ще можна зробити.

Наталя Соколенко: Чи легко спікерам з України потрапити на різноманітні голландські медіа, і чи намагаємося ми туди потрапити?

Ольга Лимар: Українці роблять дуже багато для того, щоб потрапити у голландські ЗМІ. Протягом останніх місяців постійно відбуваються якісь публічні дебати. Але також важливо, щоб і самі нідерландці говорили про важливість угоди України та ЄС

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.