Слухати

Як українська дипломатія відреагувала на смерть представника Росії в ООН Віталія Чуркіна?

23 лютого 2017 - 10:10
Facebook Twitter Google+
Реакція українського МЗС і постпреда в ООН Володимира Єльченка була у рамках дипломатичного протоколу
Як українська дипломатія відреагувала на смерть представника Росії в ООН Віталія Чуркіна? / Програми на Громадському радіо

В студії Громадського радіо експерт «Майдану закордонних справ» Олексій Куроп’ятник.

Олексій Куроп’ятник: Віталій Чуркін був на своїй посаді в ООН з 2006 року. На момент своєї смерті він був найстаршим представником дипломатичного корпусу при ООН. Це не надавало йому якихось протокольних переваг але Російський МЗС вирішив скористатися ситуацію і вимагав окремої резолюції на вшанування. Але РБ ООН – це не Генасамблея, це політичний орган, таких процедур там не передбачено. Тому наш посол Володимир Єльченко наполіг на використанні стандартної процедури. Це не є жодним виявом неповаги до дипломата. Україна діяла у рамках дипломатичного протоколу.

Євген Павлюковський: А для чого Росії окреме засідання на смерть Чуркіна?

Олексій Куроп’ятник: Російські дипломати відчувають смугу невдач. В день виборів в США помер віце-консул в Нью Йорку, потім застрелили посла в Туреччині, ще один дипломат помер. І ось тепер смерть Віталія Чуркіна за день до 65-річчя. Американська поліція прийшла до висновку, що немає жодних підстав вважати, що це була неприродня смерть.

Росія намагається таким чином створити дискомфорт для головуючої в ООН країни. Нагадаю, що Україна зараз головує. Це спроба змусити українських дипломатів блокувати.

Євген Павлюковський: А чому ми не могли дозволити такий прецедент?

Олексій Куроп’ятник: Якби ми зараз не перебували у стані неоголошеної війни, то ця подія не мала б забарвлення смерті ворога. Адже тут мала значення ще персональна характеристика цієї людини. Він дійсно професіонал, але з громадянської позиції – це представник ворога і впливова фігура ворожого табору. Він докладав навіть більше зусиль до відстоювання позиції РФ, ніж від нього вимагали його професійні обов’язки. Це викликало негативну реакцію.

Євген Павлюковський: The New York Times пише, що Чуркін був дипломатом, який набив руку на використанні протоколу ООН і права вето на користь Російської політики. Чи може його смерть вплинути на позицію Росії в Радбезі?

Олексій Куроп’ятник: По-перше дипломати в ООН не самостійні фігури, а виконують вимоги свого МЗС. Але повноваження російських дипломатів у країнах перебування дещо ширші ніж в українських дипломатів. Тому креативність і професіоналізм такого досвідченого дипломата звісно вплинуть на процес. Варто нагадати, що 1992 року Чуркін пішов з позиції заступника міністра. У команді Путіна він був одним з кандидатів на посаду міністра.

Євген Павлюковський: Дипломатичний протокол вимагав від України вшановувати Чуркіна хвилиною мовчання?

Олексій Куроп’ятник: Протокол вимагає певних процедур вшанування дипломатів. І протоколи мають виконуватися.

Євген Павлюковський: Хто може посісти місце Віталія Чуркіна?

Олексій Куроп’ятник: Наприклад Володимир Чижов, представник РФ в ЄС. Він на своїй посаді з 2005 року і приїхав з посади першого заступника міністра. Російський МЗС має багато професійних дипломатів але на такі посади вони повинні підбирати людей, яких, в свою чергу, потрібно буде замінити на попередній посаді. І їм треба буде найти людину, яка погодиться працювати в постійному стресі.

Це буде професійна людина але навряд чи вона додаватиме до своєї роботи по українським питанням стільки особистого зневажливого ставлення, як це робив Чуркін.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.