Слухати

Європейці дали 52 рекомендації, які посилять спроможність Ради, — Шишкіна / Програми на Громадському радіо

Європейці дали 52 рекомендації, які посилять спроможність Ради, — Шишкіна

19 березня 2016 - 07:25
Facebook Twitter Google+
Що таке місія Пета Кокса та як вона, зокрема, радить боротися із кнопкодавством?

У студії — Еліна Шишкіна, народний депутат України VI  скликання, кандидат юридичних наук, програмний директор програми «РАДА».

Лариса Денисенко: Сьогодні у нас тема «Реформа парламенту». Які б акценти варто було би поставити, які, можливо, були б цікаві нашим  слухачам, задля того, щоб зрозуміти, а навіщо парламенту реформуватися і що, власне, дасть ця реформа?

img_2418.jpg

Еліна Шишкіна // Громадське радіо
Еліна Шишкіна
«Громадське радіо»

Еліна Шишкіна: Ви правильно, Ларисо, зазначили з приводу акцентів. Я хочу вас ознайомити зі звітом оцінювальної місії Пета Кокса, який нещодавно було презентовано в Брюсселі. Це така «дорожня карта реформ», тобто рекомендації українському парламенту щодо його можливого реформування.

Оцінювальна місія працювала в Україні протягом півроку та розробила ґрунтовний та системний документ із 52 рекомендацій, а саме: блок реформ щодо ведення електронного парламентаризму і електронного документообігу в парламенті; парламентської етики, власне, депутатської етики і внесення змін до Регламенту Верховної Ради; посилення інституційної спроможності Верховної Ради (реформа апарату, його структур, посилення комунікаційної  та інформаційної стратегії парламенту), а також блок питань, пов’язаних з кадровою службою, з програмою стажування і т.п.  Це цілісний і ґрунтовний документ.

Окремі рекомендації стосуються і програми «РАДА». Хочу зазначити,  що наша програма вже два роки працює з парламентом, народними депутатами та комітетами Верховної Ради в напрямку посилення їхньої відкритості, прозорості та  підзвітності громадянам, які за них голосували. Це основна мета нашої діяльності.

В минулому 2015 році ми зробили пропозицію всім комітетам Верховної Ради щодо онлайн-трансляцій їх засідань. Сім голів комітетів відгукнулись на нашу пропозицію позитивно. В онлайн-режимі транслювалися засідання комітетів по боротьбі з корупцією та місцевому самоврядуванню.

Ірина Соломко: Наші колеги журналісти та громадські організації оцінюють роботу депутатів по кількості розроблених ними законопроектів. Чи правильно це?

Еліна Шишкіна: Місія Пета Кокса пропонує обмежити кількість законопроектів, які депутати можуть розглядати впродовж сесії. Головне — якість. Тому вони пропонують ґрунтовно опрацьовувати календарний план на початку роботи кожної сесії. В першу чергу, вони ведуть мову про кількість законопроектів, які можна подати від фракції.

Лариса Денисенко: Найбільша проблема  в роботі Верховної Ради — кнопкодавство. Що нам пропонують європейці?

Еліна Шишкіна: Нам рекомендують розглянути можливість зменшення кількості голосів для прийняття законопроекту, тобто, ухвалювати закони більшістю від тих, хто присутній на засіданні. Проте, для цього необхідно вносити зміни до Конституції. Ця пропозиція сприймається неоднозначно.

Лариса Денисенко: Чи є рекомендації місії щодо етичної поведінки депутатів?

Еліна Шишкіна: Місія пропонує внесення змін до Регламенту Ради саме щодо парламентської етики. Одна із рекомендацій це — розробка Кодексу етичної поведінки народного депутата, можливість його відсторонення від роботи в засіданнях Ради чи комітету. Проте, передбачено також право оскарження депутатом такого рішення.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.