Слухати

Засновники театру Кропивницького були б за назву міста Єлиcаветград, - співробітниця театру

10 травня 2018 - 20:16
Facebook Twitter Google+
В нашій студії - Валентина Тобілевич, наукова співробітниця державного музею-заповідника «Хутір «Надія»

valentyna_tobilevych.jpg

Громадське радіо
Валентина Тобілевич
Громадське радіо

Вона розповість про засновників українського театру — Марка Кропивницького та Івана Карпенка-Карого (Тобілевич). Пані Валентина – вдова правнука Тобілевича.

Григорій Пирлік: Коли вирішувалося питання про перейменування міста Кіровоград, ви були серед тих, хто підтримав назву Єлисаветград. Ви тоді казали, що і засновники театру теж були б за цю назву. Чому у вас така думка?

Валентина Тобілевич: Хочу сказати, що Свята Єлизавета – це ж мати Івана Хрестителя. І Марко Кропивницький дуже любив нашу маленьку столицю драматургії українського театру, і він би не назвав місто іменем Кропивницького, тому що проти мати Святого Івана Хрестителя він би не пішов.

 Але ми дуже любимо і шануємо Кропивницького, ми увіковічили його пам’ять – в нас є театр Кропивницького, в нас є його пам’ятник, вулиця і так далі. І коли назвали місто, то ми вже, звичайно, і погодилися.

Григорій Пирлік: Іван Карпенко-Карий був великим захисником української мови, і завжди сперечався з тими, хто вважав, що треба писати російською, тому що українська мова є неповноцінною для творчості.  А за часів імперії це було непросто.

Валентина Тобілевич: Іван Карпович весь час бачив ті несправедливі суди і розумів, що дітям простого народу треба давати освіту, треба створювати школи, училища, і мріяв, як вивести людей з темряви, як відтворити культуру свого народу. А щоб відтворити культуру свого народу, потрібно було створити театр. І корифеї писали, ставили п’єси і підносили українську культури на вищий щабель.

Повну версію розмови можна прослухати у доданому звуковому файлі. 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.