Слухати

Люстрація почнеться 16 жовтня? Коментує Єгор Соболєв

16 жовтня 2014 - 14:16
Facebook Twitter Google+
Що відбудеться після публікації Закону про очищення влади?
Люстрація почнеться 16 жовтня? Коментує Єгор Соболєв / Програми на Громадському радіо

10624780_829316630453254_1485211488050790876_n Що відбудеться після публікації Закону про очищення влади? Єгор Соболєв говорить про критерії люстрації, роботу мінюсту, співпрацю з громадою тощо.

«Ми маємо взяти всю інформацію, яка є в держави, та застосувати її. Якщо в трудовій книжці є записи про навчання в школі КДБ, про роботу в правоохоронних органах — то таких людей треба люструвати. Але наша люстрація насамперед антикорупційна, і тут чиновники забувають вказувати, яким майном вони володіють. Перевірити це неможливо без участі громадян».
 
«Громадську раду буду формувати я, спираючися на думку тих, з ким ми разом лобіювали цей закон».
 

Ірина Славінська: опубліковано закон про очищення влади, який вступає в силу завтра і що тепер?

Єгор Соболєв: тепер ще більш важлива і набагато важча подія – закон треба виконати.  Це процес, який буде складатися з приблизно одного мільйону подій, буде відбуватися перевірка усіх посадовців, суддів і усіх правоохоронців, включно з прокурорами, міліціонерами, СБУшниками. Про кожну перевірку буде оголошення, яке з’являтиметься на сайті міністерства юстиції . Це зроблено спеціально, щоб суспільство включилося в процес перевірки. Ми розуміємо, що ця держава буде себе очищувати вкрай неохоче, вона настільки забруднена, що сили добра значно поступаються силам зла. Тому, разом з оголошенням про початок перевірки буде повідомлятися про декларацію людини, що перевіряється. І найперше прохання до суспільства – допомогти суддям, правоохоронцям та посадовцям не забути про своє майно, бо головне запитання нашого закону  — «чи можете ви, пане посадовцю, пояснити звідки майно у вас і у членів родини, з якими ви проживаєте?».  Якщо людина це не пояснила, або вона забула про якесь своє майно, вона має бути люстрована, тобто звільнена з державної служби з забороною повертатися впродовж 10 років.

Андрій Куліков: тільки забороною повертатися, жодної  карної відповідальності?

Єгор Соболєв: очищення влади і відповідальність за злочини це дві рідні, але різні сестри. Очищення це фільтр, а покарання за злочини – це робота правоохоронних органів, які мають бути очищені, а далі вже зайнятися відповідальністю тих, хто робив злочини. Отже другий критерій закону про очищення влади – це поведінка людини в минулому. Ми пропонуємо всіх людей, які були на перших керівних посадах в часи Януковича, від рівня керівника райдержадміністрації, далі губернатора, міністра,  голови адміністрації, голови СБУ, генпрокурора  і т.д. звільняти з державної служби і так само забороняти їм повертатися впродовж 10 років.

І останя вимога закону- декадебізація, дерадянизація нашої влади. Валентин Наливайченко, Олександр Єфремов, дуже багато інших людей є живими рекламами цього пункту. Ми пропонуємо, щоб всі люди які працювали чи співпрацювали або вчилися в школах КДБ – мають залишити  державні органи так само на 10 років, плюс ці люди ,які в державні часи були секретарями райкомів і вище – як той самий Єфремов і всі люди ,які входили в керівництво українського комсомолу або в українську делегацію в радянському комсомолі – ідеться про ЦК комсомолу.

Ірина Славінська: запитання суто операційне — хто це буде робити? Я так розумію, що якогось люстраційного бюро не буде, а буде громадська рада. Як це все правильно називається і як воно буде працювати? І чи буде якесь міністерство, яке це візьме у свої руки. Пам’ятаю, що 2 тижні тому говорили, що цим Мінюст буде займатися.

Єгор Соболєв: абсолютно точно, в законі на Мінюст покладається координація і організація перевірок в усіх інших державних органах. Саме тому це міністерство має пройти люстрацію першим. Далі міністерство буде організовувати перевірки в усіх інших органах за принципом «згори» — спочатку міністр, потім заступники, а далі керівники обласних управлінь і т.д. Як я вже сказав – про кожну перевірку буде повідомлятися і велике прохання до журналістів і людей включатися в громадський контроль.

Андрій Куліков: в який спосіб повідомлятиметься?

Єгор Соболєв: на сайті міністерства Юстиції з’явиться один мільйон оголошень про початок перевірок, поступово, не одразу, щоб ми могли це справді проконтролювати. А потім мільйон оголошень про  результати перевірок – все буд відкрито і ті люди, які будуть вважатися люстрованими, так само буде реєстр люстрованих осіб, щоб кожен міг подивитися хто в ньому є і кого в ньому немає.

Андрій Куліков: ви сказали, що це не помста переможців, а що, переможці уже є?

Єгор Соболєв: я думаю, що ми багато чого зробили на Євромайдані і після нього, навіть цей закон є перемогою суспільства. Фактично закон був написаний людьми, внесений в парламент людьми і пролобійований там людьми. З іншого боку ви праві — є ще багато речей, де нам треба ще здобути цю перемогу. Янукович втік, але його система, нажаль, разом з ним не втекла в Ростов, а залишилася і працює в судах, генеральному штабі, в СБУ, прокуратурі. І тут наші перемоги як суспільства ще попереду.

Ірина Славінська: люстрація буде спиратися насамперед на повідомлення від громадян України чи є якийсь автоматизований процес, щоб в результаті перевірки ніхто із тих хто має бути люстрованим не уникнули цього?

Єгор Соболєв: і так і так. Безумовно, ми маємо взяти всю інформацію яке є у держави і застосувати її. Якщо в трудовій книжці людини є запис про навчання в школі  КДБ чи про роботу там, якщо є інформація, що людина очолювала правоохоронні органи під час майдану – то ясно, що таких треба звільняти автоматично, на підставі об’єктивної інформації. З іншого боку все те, що стосується майна – наша люстрація на сам перед антикорупційна, тому вона і ставить запитання: «а покажіть мені ваше майно, шановний посадовцю». І тут є великі проблеми – посадовці весь час забувають щось казати і особливо забувають вказати щось важливе зі свого майна. І тут ми просимо громадян допомогти – чищення влади не відбудеться автоматично, закон не буде працювати без активного включення журналістів і всіх громадян. Тому що станом на сьогодні цей папірець –  це зброя, яка дає нам право очищувати нашу владу, але нам потрібно навчитися цю зброю застосовувати.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.