Слухати

Чому сім’ї військових називають контрактну службу рабством?

01 листопада 2016 - 19:07
Facebook Twitter Google+
1 листопада під стінами Верховної Ради України відбувся мітинг «Ні контрактному рабству» з вимого законодавчого врегулювання можливості звільнитися «безстроковим» контрактникам силових структур
Чому сім’ї військових називають контрактну службу рабством? / Програми на Громадському радіо

Телефоном говоримо з Валентиною Тарасенко, сестрою військовослужбовця-контрактника, однією з організаторок мітингу.

Ірина Сампан: Якими були конкретні вимоги?

Валентина Тарасенко: Ми постійно зустрічаємось з народними депутатами, з представниками «Юридичної сотні», намагаємось хоч якось змусити Генштаб України законодавчо врегулювати це питання. Наші конкретні вимоги до нового законопроекту, який зайшов у ВРУ 18 числа, але йому до сих пір не присвоєно номер. Там є положення, за яким центральні органи виконавчої влади повинні звільнити контрактників не пізніше двох років, а насправді вони мають право не звільняти їх ці два роки.

Ми вимагаємо скоротити цей термін до одного року. Людей, у яких є відповідні вислуги по місяцях, почати звільняти щоквартально по 25% — люди, у яких 18 місяців. У кого є вислуги 24 місяці, звільнити до 1 травня 2017 року.

Дмитро Тузов: На які терміни були підписані контракти з самого початку?

Валентина Тарасенко: Є трошки різні контракти. До настання особливого періоду це були строкові контракти: якщо офіцери — п’ять і десять років, старшинсько-сержантський склад — три роки. Були контракти, заключені вже під час військових дій — до закінчення особливого періоду.

Ірина Сампан: До вас вийшли представники Генштабу?

Валентина Тарасенко: Ми зверталися до голови ВРУ, членів Комітету нацбезпеки. До нас вийшов Тарас Пастух і ним ми передали звернення.

Дмитро Тузов: Як сталося, що хтось підписав контракт до закінчення особливого періоду, хтось на чіткі терміни?

Валентина Тарасенко: Спочатку були терміни лише до закінчення особливого періоду, але насправді, ті, хто підписав контракти з квітня 2014 року (навіть строкові), вони всі безстрокові — до закінчення дій особливого періоду згідно до закону України Про військовий обов’язок і військову службу.

Дмитро Тузов: Але багато людей звільнилися, відповідно до підписаних контрактів.

Валентина Тарасенко: Ми не маємо даних по людях, які звільнилися. Тоді у них особисті домовленості з командирами, бо в нашому русі є родини, які вже подавалися в суди і досі не можуть звільнитися.

Дмитро Тузов: Яка позиція Тараса Пастуха?

Валентина Тарасенко: За його словами, він теж хоче, щоб термін скоротився до одного року.

Ірина Сампан: Особливий період — це який термін?

Валентина Тарасенко: Законодавчо це не визначено. Особливий період законодавчо закінчується строком мобілізації і указами президента.

Ірина Сампан: Альтернативного законопроекту поки нема?

Валентина Тарасенко: Є текст, який завтра першим питанням будуть розглядати на Комітеті ВРУ з нацбезпеки і оборони. Його вже завтра будуть розглядати і обговорювати та подавати на голосування у першому читанні. 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.