Слухати

Чи економічно обґрунтоване чергове підвищення цін на електроенергію?

25 січня 2017 - 00:01
Facebook Twitter Google+
1 березня в Україні підвищать тариф на електроенергію для населення. Коментує експертка Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко
Чи економічно обґрунтоване чергове підвищення цін на електроенергію? / Програми на Громадському радіо

Наталя Соколенко: Наскільки економічно обґрунтоване підвищення цін на електроенергію, що очікується 1 березня?

Тетяна Бойко: З економічної точки зору обґрунтувати можна все. Тариф складається з вартості електроенергії, поділеної на обсяг реалізації. Залежно від того, як обґрунтована кожна складова, виходить відповідний тариф.

Це підвищення анонсували ще в 2014 році, коли ми мали інший курс долара, не зовсім розуміли, якою буде економічна ситуація. Це передбачало декілька етапів за три роки: підвищення на 40-50%, далі на 25 і 30% для середнього класу споживачів. В той же час бізнес платить набагато більше: і за себе, і частку, яку не доплачують споживачі (перехресне субсидування).

unnamed_4_0.jpg

Тетяна Бойко // «Громадське радіо»
Тетяна Бойко
«Громадське радіо»

Сергій Стуканов: Після того, як ми зробимо останній етап, буде ухвалено нове рішення чи на цьому зупиняться?

Тетяна Бойко: Я не маю достатньо інформації, щоб говорити цифрами. Це останнє з анонсованих підвищень. Але за моїм особистим прогнозом, воно буде не останнім.

(телефоном до розмови долучається слухач із Києва)

Микола: Порядку в цінах на газ та електроенергію нема. Досі предметно про це ніхто не говорить, крім експертів. Якщо доля електроенергії в атомній енергетиці 60%, чому ми маємо платити ціну за електроенергію ДТЕКу? І де тут правда?

Тетяна Бойко: Так сталось, що в нас на ринку електроенергетики в більшості все поділено. Тому я не готова коментувати, чому так сталося, що 70-80% теплової генерації належить компанії ДТЕК Ріната Ахметова. Ми маємо, що маємо. Минулого року тариф теплової генерації регулювався в ручному режимі. Була прийнята методика розрахунку оптової і ринкової ціни із врахуванням вугілля за формулою «Роттердам плюс». Є і свої плюси, і мінуси. Дійсно, це досить високий тариф теплової генерації, левову частку якої отримує ДТЕК. Але частка різноманітних непрямих дотацій поступово зменшується. Напевно, ринково правильно мати високі тарифи, але зменшувати дотації в ручному режимі.

Минулого року було падіння атомної енергетики, зараз ситуація відновилася. Атомний тариф на сьогодні найдешевший. Але я не впевнена, що саме на атомну енергетику ми повинні робити ставку. Але, очевидно, що це зараз один з ключових векторів для забезпечення стабільності електрогенерації.

Сергій Стуканов: Гроші, які ми будемо сплачувати, йтимуть на модернізацію і розвиток чи в спосіб зловживань потраплятимуть в кишені обмеженого кола людей. Чи можу я, як споживач, бути впевненим, що мої кошти йдуть туди, куди б мали?

Тетяна Бойко: Це ключове питання, на яке потрібно дати відповідь. Вектор, що вибрав уряд, на відмову від дотування перехресного субсидування в різних видах — правильний, це курс на ринок. І це пов’язано з підвищення тарифів, принаймні в короткотерміновій перспективі. В довготерміновій перспективі ринок, мабуть, відіграє свою роль і можна буде очікувати поступового зменшення. Але, очевидно, воно не буде таке, як раніше. Тут важливе питання: як зробити так, щоб ці гроші не кралися. Коли буде ринок, буде і багато гравців, а красти буде невигідно.

Якщо говоримо про ціни та тарифи, величезну роль відіграє Національна комісія, що здійснює регулювання ринку і комунальних послуг. Чи правильно вона діє? Я на 90% згодна з рішенням НКРЕКП. Але, думаю, вони недостатньо інформують населення про свої дії.

(Телефоном долучається слухач): Вы говорите про рыночную экономику. Есть 9-тиэтажный дом с верхней подачей тепла: на 9 этаж подается 65 градусов (хотя положено 95), а на первый этаж 29 градусов.

Тетяна Бойко: Якщо в будинку нема організованих співвласників, ніхто за вас не буде зацікавлений в тому, щоб подавати вам якісний продукт. Можна і без створення ОСББ, але легше контролювати, коли є юридична особа, яка може представляти ваші права. Може бути й ініціативна група мешканців. Потрібно звертатися до виконавця послуг. Якщо це Київ, у 70% випадків — Київенерго. Температура теплоносія, насамперед, залежить від погодних умов. Краще в такому випадку поставити автоматичну систему погодного регулювання. Виконавець послуг подає тепло в будинок, а не на 1-й чи 9-й поверх. Тому це проблема самого будинку.

Наталя Соколенко: Як її вирішити?

Тетяна Бойко: Це свідчить про те, що в будинку незбалансована система теплопостачання. Щоб її збалансувати, ставляться балансувальні клапани. Очевидно, такі заходи не буде робити підприємство-монополіст, тому найбільш реальний варіант для людей — створити ОСББ, частину коштів вкласти самим, а частину взяти в органів місцевого самоврядування, адже зараз є дуже багато програм. 

 

 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.