Слухати

Чи можна показувати телепрограми про НКВС? / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

Чи можна показувати телепрограми про НКВС?

21 січня 2016 - 19:51
Facebook Twitter Google+
Незалежна медійна рада прийняла рішення щодо серії «Кровавая вольница», присвяченої подвигам НКВС. Рішення Незалежної медійної ради коментує медіа-юрист Ігор Розкладай

Ігор Розкладай: Ми в кінці минулого року створили Незалежну медіа раду. Ми давно бачили, що в Україні немає голосу, який би говорив про проблеми медійної галузі. Це незалежний орган, він не є регуляторним. Так сталося, що першою до нас звернулася Нацрада з питань телебачення та радіомовлення. Мова іде про серіал «Легенди карного розшуку». Цей серіал є достатньо давнім і транслюється каналом НТН. Ми розглядали конкретну серію «Кровавая вольница».

Лариса Денисенко: Чому Нацрада звернулася до вас?

Ігор Розкладай: Це питання достатньо політичне. Тут треба не зануритися в історично-політичні суперечки. Тема не досліджена, тому що архіви відкрили не так давно. Ця тема потребує детального дослідження. На такі питання медіа мають звертати особливу увагу і бути обережними.

Серіал непоганий, але інша справа у фактажі. Там стверджується, що за 23 місяці було зроблено 7 тисяч диверсійних актів. Це неможливо. Є формулювання на кшталт «Степан Бандера та його підпільна Організація українських націоналістів». Це некоректне формулювання. Там використовуються кліше, які використовувалися ще у радянські часи.

Мене обурило, що у передачі не вказуються жодні джерела. Яка мета цього? Якщо ви хочете розказати байку — пишіть «всі герої вигадані, будь-які збіги є випадковими». Тоді глядачі розуміли б, що це не документальний фільм.

Ірина Славінська: А це документальне кіно?

Ігор Розкладай: Важко сказати чи герої реальні. Топоніміка теж не збережена.

Ми сподіваємося на реакцію каналу НТН. Нацрада звернулася до нас з приводу нашої позиції. Наша мета — показати, що є речі неприпустимі, особливо в контексті агресії.

Ірина Славінська: Чи можна показувати кіно про НКВС? Що було порушено в конкретній серії?

Ігор Розкладай: Показувати можна, але йдеться про те, яке це кіно.

Порушенням є схвалення каральних дій НКВС, які були застосовані проти бійців підпілля, що боролися за незалежність. Друге порушення — це порушення стандартів роботи журналіста, що зафіксовані у відповідних законах і в статуті телеканалу.

Ірина Славінська: Як заборона певних матеріалів корелюється зі свободою слова?

Ігор Розкладай: Це серйозна проблема. Саме тому я наголошую, що ми говоримо про окрему серію, а не серіал в цілому. Тут важливо тримати баланс.

Лариса Денисенко: Ви працюєте за зверненнями?

Ігор Розкладай: Якщо ми будемо бачити, що якась проблема немає обговорення, ми будемо її піднімати.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.