Слухати

Чи можуть кияни дозволити собі купувати делікатеси? Дослідження

18 лютого 2018 - 22:30
Facebook Twitter Google+
Дослідницький центр Sphera провів дослідження серед киян і з’ясував, які категорії продовольчих товарів купують жителі столиці

41% опитаних киян вказали, що можуть дозволити собі дорогі продукти лише на свята, а 12% — взагалі не можуть дозволити собі ніякі делікатеси.

Нове дослідження коментує Олександр Шульга, доктор соціологічних наук, керівник дослідницького центру Sphera.

shulga.jpg

Олександр Шульга // Громадське радіо
Олександр Шульга
Громадське радіо

Олександр Шульга: Досліджувалося не все населення України, а кияни (ми знаємо, що в Києві середня зарплатня вища), були опитані громадяни від 18 до 65 років — люди, які починають працювати або ще не вийшли на пенсію.

27% кажуть, що можуть дозволити собі будь-які делікатесні вироби в будь-який час; 16% — можуть дозволити собі у будь-який час, але не всі продукти; 41% — лише на свята, а 12% сказали, що взагалі не можуть дозволити собі ніякі делікатеси.

Якщо говорити про вік від 18 до 65 років, то приблизно посередині є «сплеск», а далі — що старші люди, то менші в них можливості дозволити собі будь-які делікатеси або не всі, але в будь-який час.

Хочу зауважити, що, коли ми проводили ознайомче дослідження, всі відповідали, що можуть завжди дозволити собі будь-які делікатеси в будь-який час, тому ми вирішили, що це питання є чутливим для наших громадян і слід трохи змінити підхід. Щоб громадяни могли чесно відповідати, їм була запропонована методика «таємної скриньки» — людям давали планшет і вони обирали свій варіант відповіді, тоді відповідали більш щиро. 

«Сплеск» можливостей купувати спостерігається в районі 25, 30, 40 років, а потім — різкий спад.

Анастасія Багаліка: Ясна річ, що про рівень зарплатні людей не запитували?

Олександр Шульга: Ні, дуже часто люди соромляться відповідати. Важливо додати, що опитування ми проводили в найбільш масових мережах, не брали елітні магазини і супермаркети, також не брали до уваги найбільш економні варіанти.

Анастасія Багаліка: Жінки й чоловіки якось відрізняються в тому, що вони можуть собі купувати?

Олександр Шульга: Респонденти обиралися на виході з торгівельних мереж стихійно. Дійсно вийшло так, що респондентів-жінок було більше — 55-56% проти 45-44%. Чоловіки більш рішучі в цьому плані, вони частіше казали, що можуть дозволити собі все, коли хочуть. Але це теж такий фактор: як чоловік може сказати і зізнатися собі в тому, що він не може щось собі дозволити?

Анастасія Багаліка: А як розподіляли види продуктів?

Олександр Шульга: Ми не питали про окремі продукти: чорну, червону ікру, хамон і т.п. Ми намагалися більш широко поставити питання і пояснили респондентам, що йдеться про дорогі продукти, як правило, зарубіжні. Умовно — преміум-сегмент, хоча для європейців це звичайні продукти. 

Анастасія Багаліка: Який рівень доходу дозволяє киянам купувати дорогі продукти, чи можете ви припустити?

Олександр Шульга: В загальноукраїнському масштабі 50% кажуть про свій рівень доходів як такий, що їм вистачає лише на їжу. Тут не доводиться говорити про те, чи вистачає їм на хамон і на ікру. Невеличка частинка респондентів каже, що їм вистачає і на дорогі покупки – машина і так далі. Лише кілька відсотків кажуть, що можуть робити заощадження. Звісно, у киян середня зарплатня вища, хоча і ціни, наприклад, за оренду квартири, теж вищі, ніж у інших регіонах України.

Я думаю, що київський показник – 27-28% людей, які кажуть, що завжди можуть собі купувати що завгодно й коли завгодно, у цілому по Україні буде набагато меншим. 

Анастасія Багаліка: Оцінивши 2017-й рік, чи зможете ви прогнозувати щось на 2018-й?

Олександр Шульга: Коли респондентам ставлять питання про те, що буде наступного року, вони завжди відповідають, що ситуація погіршиться. Оцінка наперед завжди негативна. Але так було і до криз 2013-го й 2008-го року.

Анастасія Багаліка: Люди песимістично ставляться до свого майбутнього?

Олександр Шульга: Щодо свого майбутнього в людей є надія та тривога. Але надії на те, що економічна ситуація покращиться, у них немає.

Слухайте повну версію розмови в доданому звуковому файлі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.