Чи загрожує всім громадянам електронне декларування?

11 червня 2017 - 22:33
Facebook Twitter Google+
Про наслідки електронного декларування розповідає редактор відділу економіки видання «День» Алла Дубровик-Рохова

Елена Бадюк: Приводом для нашої зустрічі стала ідея народного депутата від фракції «Блок Петра Порошенко» Олега Барни, який запропонував, щоби доходи декларували всі громадяни України. Як це формулювання може відповідати дійсності і як воно працюватиме, які механізми для цього можуть бути створені.

Алла Дубровик-Рохова: Якщо ця ініціатива Барди не була його особливою самодіяльністю, а була апробацією ініціативи парламентської більшості для впровадження цього інструменту, то наша влада грається у небезпечні речі.

Змусити подавати декларації всіх громадян, це в наших умовах, після 25 років економічного виживання, є просто злочином.

Коли влада зобов’язала громадських активістів заповнювати електроні декларації, це було актом елементарної помсти за те, що раніше самих топ-чиновників змусили вказувати свої статки та майно, що спричинило хвилю обурень в суспільстві, коли вся країна побачила тони готівки та шалені статки в людей, що ніколи не займалися бізнесом.

Наразі від громадських активістів відмовляються підрядники, котрі постачали ручки, олівці, привозили воду, тому що тепер їх закон зобов’язує декларувати свої статки, якщо вони працюють з антикорупційними активістами.

Елена Бадюк: Чи є такі механізми в європейських країнах, щоби громадські організації, які відкрито займаються антикорупційною діяльністю, вказували свої статки?

Алла Дубровик-Рохова: Ми дуже тісно і багато років співпрацюємо з Transparency International. Жодне світове відділення організації не звітує про свої статки.

Елена Бадюк: Я поцікавилася думкою Ярослава Юрчишина, виконавчого директора Transparency International, щодо механізмів впровадження механізмів електронного декларування для всіх громадян

Ярослав Юрчишин: Треба розрізняти два варіанти декларування. Перше, це податкове декларування, тобто декларування всіх прибутків та видатків. В розвинених країнах всі громадяни здійснюють таке декларування, на цьому ґрунтується видача кредитів. Друге, це декларування майнового стану. Таке декларування здійснюють лише чиновники, для того, щоб суспільство могло контролювати, чи не має чиновник «лівих» прибутків, а відповідно, чи не задіяні чиновники в корупції.

Стосовно першого варіанту, у нас всі приватні підприємці фактично вже сьогодні здійснюють податкове декларування, і в достатньо близькому майбутньому всі українці будуть здійснювати податкове декларування. Для цього потрібно лише провести реформу державної фіскальної служби, щоби до неї була довіра і електронне вікно платника податків було прощенням, а не ускладнюванням життя. Така перспектива імовірна.

Стосовно того, що відбувається зараз, на жаль, іде маніпуляція та підміна понять, бо розширення кількості людей, що подають майнову декларацію, призведе лише до того, що система електронного декларування намертво «ляже».

Чиновники намагаються підмінити поняття податкової декларації майновою, і аргументувати розширення кругу декларантів майнового стану. Такої практики в розвинених країнах немає.

 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.