Слухати

Гендерне бюджетування – не додаткові кошти, а розумний баланс

03 квітня 2017 - 17:59
Facebook Twitter Google+
Що таке гендерне бюджетування і навіщо воно потрібне? З’ясовували з адвокаткою та доценткою кафедри фінансового права КНУ ім. Т. Шевченка Наталією Ковалко
Гендерне бюджетування – не додаткові кошти, а розумний баланс / Програми на Громадському радіо

 «Визначають, що гендерно орієнтоване бюджетування  – це метод, спрямований на інтеграцію гендерної складової у бюджетний процес на всіх ланках бюджетної системи. Це не новий термін, який з’явився  у 80-х роках у Австралії як антикризовий інструмент», —  розповідає Наталія Ковалко.

Ідея гендерного бюджетування  в тому, щоб прорахувати економічну ефективність видатків з точки зору аналізу потреб статей і, враховуючи це, зробити збалансований бюджет.

«Ми говоримо не про те, щоб була збільшена кількість грошей в бюджет, а про те, що все, що існує, повинно бути збалансовано розподілено.

По суті ми не можемо не враховувати, що і жінки і чоловіки мають різні потреби, інтереси, здібності. Наприклад, Швеція зайняла 4 місце в світі по боротьбі з корупцією, і вони якраз багато років вводять принцип гендерної рівності, проводять через призму країни принцип гендерного бюджетування, тому на цей метод потрібно звертати увагу.

 

 

У нас в Україні є 24 ст. Конституції, де чітко зазначено про рівність  чоловіків і жінок та рівні можливості. В 2005 році був прийнятий  закон про забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок, ще є ст.7 Бюджетного кодексу, яка теж говорить про збалансованість, рівність,  доступність. Отже, є всі ці основи.

Якщо говоримо про замовників таких послуг, то на перших етапах Шведське агентство міжнародного розвитку (Sida) співпрацювало з Міністерством фінансів,  зараз до 2018 року вони продовжують інший проект, тут бенефіціаром якраз є держава в особі Міністерства фінансів.

На рівні територіальних громад потрібно, щоб були зацікавленість: зробити вибірку, кого потрібно підтримати, кого,можливо, скоротити і в яких сферах. Потрібно, щоб громада зрозуміла, що від цього буде тільки виграш.

Цю публікацію створено за допомогою Європейського Фонду Підтримки Демократії (EED). Зміст публікації не обов’язково віддзеркалює позицію EED і є предметом виключної відповідальності автора(ів). 
Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.