Слухати

Гроші нікуди не зникли, вони лежать на рахунках комерційних банків, — Андрій Гіжко / Програми на Громадському радіо
Сайт vinnytsia.solydarnist.org / Скачати зображення

Гроші нікуди не зникли, вони лежать на рахунках комерційних банків, — Андрій Гіжко

04 лютого 2016 - 22:57
Facebook Twitter Google+
Використання виділених ЄС коштів для допомоги бізнесу з окупованих територій Донбасу призвело до резонансних заяв чиновників та активістів. Ситуацію телефоном коментує заступник глави Вінницької ОДА

Дмитро Тузов: У нас вчора в програмі була відома волонтерка Оксана Єрмішина. Вона розповіла про те, що ЄС готовий виділити Україні 400 мільйонів євро на розвиток програми для вимушених переселенців. Гроші на пілотний проект, які отримала Вінницька ОДА, не було використано належним чином. Там йдеться про приблизно 250 тисяч євро.

Ирина Соломко: Насколько я знаю, то деньги поступили в казначейство, и их оттуда уже нельзя было достать. Это была программа для восстановления малого бизнеса. Те предприниматели, которые имели бизнес на Донбассе, могли получить кредит и открыть бизнес в Винницкой области. Что произошло, по вашему мнению, с этими деньгами?

Андрій Гіжко: Мені дуже шкода, що Оксана Єрмішина не приїхала в Вінницьку область. Я її запрошую, і покажу, як проект впроваджується. Я працюю вже не перший день, і пам’ятаю, як до нас приїхали перші переселенці. Потім була хвиля переселенців. У нас тільки офіційно зареєстровано 16 тисяч.

Коли ми почули про цей проект, ми подали аж 6 заявок. Нам вибрали тільки один проект, про бізнес для переселенців. Ми тоді з перших днів почали здійснювати спрощену процедуру перереєстрації. Вінниця славить прозорими офісами. Вони максимально спростили цю процедуру.

Коли ми отримали цей проект, у нас були партнери: Торгово-промислова палата Вінниці та одна громадська організація.

Пані Оксану ввели в оману наші партнери, які виявилися не зовсім чесними. Це грантові кошти. ЄС працює напряму з органами державної влади. Гроші виділяються не для ГО. І тут вступають в силу чіткі рамки українського законодавства.

Кошти є на рахунку. Ми отримали 324 тисячі євро. Для того, щоб ми були убезпеченні від скачків євро, основна частина грошей знаходиться в комерційному банку. З курсом євро зростає їх вартість.

Дмитрий Тузов: Переселенці говорять, що кошти не використовуються за призначенням. Вони лежать на рахунках. Це означає, що банки користуються цими коштами. В той же час, це не дозволяє розвиватися проекту.

Андрій Гіжко: Проблема в тому, що партнери зволікали з відповідними рішеннями. Ми прийняли рішення, і з жовтня місяця самостійно впроваджуємо цей проект.

Ірина Соломко: Скільки переселенців вже поновили свій бізнес на території Вінницької області?

Андрій Гіжко: В Вінницьку область переїхало 170 компаній з Донбасу. Це різні компанії, з різним профілем діяльності. Ми маємо реальні приклади переїзду живих підприємців.

Дмитрий Тузов: Ці компанії є учасниками проекту? Робочі місця створені за рахунок того, що ЄС надав кошти?

Андрій Гіжко: Деякі з них є учасниками проекту.

Він складається з трьох етапів. Перший — це навчально-тренінговий компонент. Другий — це бізнес-плани. Третій — це відшкодування кредитної ставки.

Ці підприємці пройшли три етапи тренінгів. 6 підприємців звернулося за розробкою бізнес-планів.

Коли вони отримають фінансування з банків, ми готові відшкодовувати їм кредитну ставку.

Дмитрий Тузов: Проект почався в березні місяці, а зараз учасники пройшли лише тренінги. Вас влаштовують терміни проекту?

Андрій Гіжко: Звичайно, ні. Нас підвели партнери. Ми офіційно погодили з ЄС подовження строків проекту на півроку.

Дмитрий Тузов: В країні вибухнув скандал з «кіотськими грошима». Вони дуже довго лежали на рахунках, а тепер Україна має їх повертати. Вони не були спрямовані на проект. Вони лежали на чиїхось рахунках, і ними хтось користувався в комерційних банках. Цікаво, чи будуть цим займатися правоохоронні органи?

Андрій Гіжко: Ми вже пройшли дуже багато перевірок правоохоронних органів. Гроші затрималися на 3-4 місяці, ними ніхто не користувався. Вони повністю йдуть на реалізацію проекту.

Дмитрий Тузов: Якщо кошти на рахунку в банку, то він користується цими грошима.

Андрій Гіжко: Вони всі спрямовуються на реалізацію проекту. Вони убезпеченні від девальвації, щоб переселенці дійсно отримали ту суму, яка їм необхідна для відшкодування.

Дмитрий Тузов: Яка кількість коштів вже спрямована на реалізацію проекту?

Андрій Гіжко: З жовтня місяця ми вже спрямували 40 тисяч євро. Є календарний план. Вони мають бути розподілені протягом року.

Дмитрий Тузов: Чи створені вже робочі місця?

Андрій Гіжко: Це третя фаза. Зараз ми на стадії написання бізнес-планів. Орієнтовно, з березня місяця почнеться активне кредитування і розпочнеться відшкодування ставки.

На ICTV був знятий сюжет з цього питання, де представник ЄС прокоментував це, і чітко зазначив, що він повністю задоволений реалізацією проекту.

Дмитрий Тузов: А чи відомо вам, що ЄС задекларував, що він може виділити на подібні проекти 400 мільйонів євро. Той проект про який ми зараз говоримо — пілотний. За його результатами будуть оцінювати можливість надання донорських коштів далі.

Андрій Гіжко: Я про це чув лише зі слів Оксани Єрмішиної. Ми готові зараз демонструвати прозорі кроки, які вже зроблені.

Дмитрий Тузов: Чи готові ви взяти участь в прямому ефірі з представниками переселенців, активістами, які будуть висловлювати своє бачення?

Андрій Гіжко: Звичайно, якщо це будуть об’єктивні слухання. Запросіть переселенців, які є в Вінницькій області.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.