Слухати

Конкурс на державну службу: умови та вимоги

13 вересня 2016 - 20:07
Facebook Twitter Google+
На посаду голів з місцевих адміністрацій 30-40 чоловік на місце, — Віктор Тимощук, заступник голови правління Центру політико-правових реформ
Конкурс на державну службу: умови та вимоги / Програми на Громадському радіо

1230vyktor_tymoshchuk.jpg

Віктор Тимощук // «Громадське радіо»
Віктор Тимощук
«Громадське радіо»

Заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук розповідає «Громадському радіо» про проведення конкурсу на державну службу.

Олексій Бурлаков: Розкажіть, будь ласка, про результати цього конкурсу.

Віктор Тимощук: Процедура насправді ще триває, конкурс багатоетапний. На першому етапі конкурсу перевіряються документи службовців на відповідність формальним вимогам щодо їх кваліфікації, освіти, всього іншого. Другий етап — тестування. Третій етап — це ситуативні завдання, кейси. Тільки після проходження трьох етапів конкурсна комісія, оцінюючи кожного кандидата, може дати результати. Тобто конкурс ще триває.

Валентина Троян: Поясніть, будь ласка, держслужбовці категорії А — це хто?

Віктор Тимощук: Це найвищі державні службовці. Наприклад, голови місцевих, районних державних адміністрацій. Також до категорії А належать посади керівників державних служб, інспекцій. Крім того, має бути введена посада держсекретаря кожного міністерства. Це еліта державної служби, але конкурси на ці посади ще не оголошено.

Олексій Бурлаков: Якщо я не помиляюсь, Центр політико-правових реформ ратував за те, щоб вивести голів райрад та облрад з категорії А в окрему категорію. Чи це так?

Віктор Тимощук: Їх хочуть вивести з категорії А, щоб пріоритетно комісія зосередилась на посадах державних секретарів, посадах керівників державних служб, агентств, інспекцій і голів обласних адміністрацій. Нас до цього кроку підштовхнула Адміністрація Президента, тому що народний депутат Герасимов, який є представником Президента у Верховній Раді, вніс законопроект, яким кардинально хоче змінити закон «Про державну службу» в частині призначення вищих держслужбовців. Суть його пропозиції полягає в тому, щоб голів районних адміністрацій обирала комісія, утворена Президентом. Це зовсім, антиконституційно, на мій погляд, тому що голови місцевих адміністрацій призначаються Президентом за поданням Кабінету Міністрів, тобто ініціатива в будь-якому разі має йти від Кабінету Міністрів. Тому зараз ми змушені шукати компроміс. В експертному середовищі з цього приводу є пропозиція вивести посаду голів райдержадміністрації з категорії А в категорію нижче.

Олексій Бурлаков: Хто допускається до першого етапу конкурсу?

Віктор Тимощук: Ці вимоги виписані в законі «Про державну службу». Для вищих посад потрібна освіта магістра, але ті, хто навчався раніше і мають освіту спеціаліста теж допускаються до конкурсу. Тим, хто претендує на посаду категорії Б достатньо мати освіту бакалавра. Ще існують певні вимоги по досвіду роботи, але вони дуже лояльні.

Валентина Троян: Які вакансії на держслужбу користуються найбільшим попитом?

Віктор Тимощук: Я, на жаль, не досліджував це питання, але можу сказати високі посади у нас завжди користуються попитом. За моїми даними, на посаду голів з місцевих адміністрацій 30-40 чоловік на місце, попри те, що зарплати на ці посади не досить високі, порядку 15 тисяч гривень. Зважаючи на їх рівень відповідальності, це не дуже багато.

Валентина Троян: Чи можуть кандидати оскаржувати результати конкурсу?

Віктор Тимощук: Звичайно, таке право передбачене. Але все залежить від рівня посади. Якщо ми говоримо про конкурси на посади категорії В і Б, то в них є можливість оскаржити результати в адміністративному порядку або в суді. Що стосується категорії А, то тут вищої інстанції немає і, фактично, можна звертатись тільки до суду.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.