Слухати

Міжнародне правосуддя продалося державі, винній у збитті Боїнга, — Василь Вовк

17 липня 2016 - 17:28
Facebook Twitter Google+
17 липня два роки тому над Донецькою областю був збитий пасажирський літак Боїнг MH 17. Чому винні досі не покарані?
Міжнародне правосуддя продалося державі, винній у збитті Боїнга, — Василь Вовк / Програми на Громадському радіо

Василь Вовк, генерал-майор СБУ, а в 2014 році очолював ГСУ СБУ телефоном розповів, що вдалося дізнатися за ці два роки про винних у трагедії і чому вони досі не покарані.

Михайло Кукін: Коли це трапилось, що ви відчули?

Василь Вовк: Мені, як і більшості, було неможливо повірити, що в нашому небі, на нашій землі поховані люди, які є громадяни і підданими інших країн.

Михайло Кукін: Ми пригадуємо як це було: спочатку на сепаратистських ресурсах парадні повідомлення, думали, що це український літак. Потім ці повідомлення зникли. Вже це дало підстави говорити, хто це зробив. Протягом двох років ведеться слідство і офіційних результатів нема.

Василь Вовк: Знаєте, фраза з відомого фільму: «Правосуддя продане». Міжнародне правосуддя продалося державі, яка винна у цих смертях — це РФ. Тут нема чого приховувати. Після 13 жовтня, коли було заключення Слідчої комісії про те, звідки і чий був постріл. Постріл був з території, яка контролюється РФ. І є посібники злочину, їх давно потрібно було притягнути до кримінальної відповідальності. І це видно було навіть з соцмереж, де звітували про збиту «птічку». Умисел був на збиття літака, на смерті людей.

13.30vasylyy_vovk.jpg

Василь Вовк // «Громадське радіо»
Василь Вовк
Громадське радіо

Євгенія Гончарук: Є дослідження групи «Белінгкет», вони говорили, що винними можуть бути керівники Міноборони Росії, президент РФ, бо від них йшов наказ. Чи справді в майбутньому можна буде провести таку прив‘язку?

Михайло Кукін: Майбутнє пропало після 13 жовтня. Домовилися і замовчали. Завтра буде інша річниці і трагедія. І все. Зараз це не піднімається взагалі.

Михайло Кукін: Сьогодні Порошенко вкотре сказав, що Україна докладає максимум зусиль, щоб винні у трагедії були покарані. Після трагедії ви ще довгий час були при посаді. Що робила Україна, зокрема СБУ, щоб покарати винних?

Василь Вовк: Я не буду розголошувати дані досудового розслідування. Буду посилатись на те, що відомо з соцмереж, ЗМІ. Щоб покарати, потрібно притягнути до кримінальної відповідальності, оголосити підозри. Але їх нема.  

Коли мене звільняли, я акцентував: давайте вручимо підозри російським громадянам. Або де-юре, або де-факто. Там три громадянина РФ, які у Підмосков’ї, винні у трагедії як посібники злочину. Там громадяни, які є громадянами України і Росії одночасно. Їм потрібно оголосити підозри. Чому не оголошуються? Бо я вже сказав: великі держави домовилися не чіпати цю тему, оскільки РФ одразу стане винною.  

Євгенія Гончарук: Є всі підстави, щоб був суд і судове рішення, де будуть вказані певні особи?

Василь Вовк: Сьогодні можливо притягнути до кримінальної відповідальності пособників цього злочину. Щодо вищого військово-політичного керівництва Росії, складно сказати, на якому рівні приймалось рішення.

Михайло Кукін: Ви сказали, що є міжнародна домовленість не чіпати організаторів. Але і український суд міг винести вирок. Чому це не зробили?

Василь Вовк: В домовленість закрити цю тему входить і Україна. Ми поки виконуємо вказівки «сильных мира сего», на жаль.

Євгенія Гончарук: А позов від родичів тих, хто перебував на літаку є і чи буде успішним?

Василь Вовк: Швидше за все, цей позов буде адресований або переадресований Україні. На сьогодні є факт: літак був збитий в небі України, тіла і душі поховані на території України.

Євгенія Гончарук: А чи є історія, що результатів нашого дослідження бракує для Нідерландів, Австралії. І чи вони вимагали наших доказів?

Василь Вовк: У міжнародній слідчій групі є як добуті нами, так і іншими країнами докази. Доказів повинно бути достатньо, щоб притягнути винних людей до відповідальності.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.