Слухати

«Ми звикли давати хабарі, щоб вирішити свої проблеми», — Максим Савчук / Програми на Громадському радіо
Громадське радіо / Скачати зображення

«Ми звикли давати хабарі, щоб вирішити свої проблеми», — Максим Савчук

11 грудня 2015 - 23:30
Facebook Twitter Google+
Максим Савчук, журналіст-розслідувач, розповів про дорогі будинки українських олігархів в Лондоні та те, чому українцям тяжко відмовитися від корупції

Ірина Сєдова: Розкажіть про будинки наших можновладців, які ви знайшли в Лондоні.

Максим Савчук: Ми хотіли показати пересічному громадянину, як живуть українські політики і олігархи в Лондоні. Ми визначали і показували всі ці коштовні будинки. Чим цікава нерухомість в Лондоні? В тому, що вона постійно зростає в ціні. Вони в більшості випадків там не живуть, а просто приїздять на якісь зустрічі або просто на вихідні. Вони чекають, коли ціна на це житло підніметься в ціні, щоб згодом перепродати. Є цілі порожні вулиці в Лондоні, які скупили українські, російські олігархи разом з арабськими шейхами.

Михайло Кукін: Тобто, там ніхто не живе?

Максим Савчук: Так, ремонт не зроблений, у вікна дивишся, а там порожні квартири. Це стало проблемою для мешканців Лондона, тому що випускники Оксфорда, Кембриджу не можуть собі дозволити купити житло, бо воно дуже коштовне.

Ірина Сєдова: Гроші, на які були куплені ці будинки, не завжди мають офіційне надходження. Як влада Лондона дивиться на це?

Максим Савчук: Це питання вже є у цілому суспільстві. Тому що перед цим був показ фільму Фонду Навального «From Russia with kаsh», в якому показували як за корупційні гроші купити будинок в Лондоні. Після цього прем’єр-міністр Британії заявив, що це не місце для корупційних грошей, і зараз йдуть якісь зміни до законодавства.

Наприклад, будинок Пінчука, який ми зафіксували, записаний на офшорну компанію і знайти реального власника – неможливо. Але всі знають, що це його житло і він сам цього не заперечує. Така схема діє дуже часто.

Михайло Кукін: Перелічить прізвища тих, хто має нерухомість в Лондоні. Справді у Ахметова найдорожча квартира в Лондоні?

Максим Савчук: Так, принаймні станом на 2010 рік точно. Ми спілкувалися з аналітиками, досі це найдорожче житло.

Ірина Сєдова: Як ви вважаєте, як ми можемо подолати корупцію?

Максим Савчук: Я думаю, проблема в тому, що ми звикли краще дати невеличкий хабар, для того, щоб вирішити якесь мінімальне питання, забути про нього. Це проблема не тільки посадовців, а й пересічних громадян, і це відбувається всюди на якомусь побутовому рівні.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.