Слухати

Норма про позбавлення громадянства — це для нас глобальний діаспорний майдан, — Москалу

20 березня 2017 - 17:30
Facebook Twitter Google+
Дізнаємося, як українська діспора відреагувала на законопроект, який стосується позбавлення українського громадянства тих, хто має подвійне громадянство

Для української діаспори паспорт не дає можливості ніяких зловживань, він більше як маркер самоідентифікації. Вся діаспора дуже обурена цим законопроектом, — говорить Віолета Москалу, співзасновниця мережі Global Ukrainians.

Також Віолета Москалу наголосила, що фінансовий вклад діаспори та закордонних українців в українську економіку надзвичайно великий. Зокрема, сума приватних грошових переказів, що надійшли в Україну у 2012 році, оцінюється на рівні близько 7,5 млрд дол. США, що становить 4% ВВП України в тому ж році. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій за той же 2012 рік – 6 млрд дол.

 

Ірина Славінська: Напевно, не можна говорити про консолідовану реакцію діаспори на цю ідею, бо діаспора дуже різноманітна. Але, можливо, Global Ukrainians і команда людей, з якими ви працюєте, вже відреагували?

Віолета Москалу: На сьогодні в нас є контакти в 70-ти країнах світу з активними українськими лідерами, які там проживають останні 5-15 років. І ми пошукали перші офіційні статистичні дані, бо дивно, що в нас пишуть закони, але ніхто не робить аналітику, щоб передбачити ризики.

В цьому законопроекті чітко прописана автоматична заборона мати український паспорт у випадку, якщо є інше громадянство і на сьогодні ми знаємо, що є мінімум 500 000 українців, які мають друге громадянство в інших країнах.

unnamed_1_4.jpg

Віолета Москалу // Громадське радіо
Віолета Москалу
Громадське радіо

Я би сказала, реакція діаспори дуже консолідована. Якщо подивитися на офіційні заяви від найважливіших діаспорних організацій: Світовий конгрес українців написав публічну заяву,  де вони кажуть, що законопроект дуже шкідливий. Українська координаційна всесвітня рада так само зробила заяву. Ми від Global Ukrainians зробили її буквально в перший день.

Ми попросили звернути увагу на те, що є великі ризики для закордонних українців, а також створити національну комісію з широкого кола питань, пов’язаних з громадянством та із захисту прав закордонних українців. Найбільше здивувало, коли ми спілкувалися з різними народними депутатами в різних фракціях, ніхто навіть не подумав, в чому причина такої реакції. Крім цього законопроекту від президента, є 4-5 інших — різні партії хочуть знайти інструмент, щоб позбавитися від незручних депутатів.

Ірина Славінська: І ця тема виникла на гребені обговорення справи Романа Насірова, в якого знайшли три паспорти з різними громадянствами.

Лариса Денисенко: У нас дуже часто законопроекти з’являється не для захисту законослухняних громадян, а для покарання незаконослухняних.

Віолета Москалу: І нікого не карають. По-перше, паспорт не є першопричиною сепаратизму, корупції та всього такого. Є за що карати народних депутатів, які задекларували певні статки доходів, які не можуть пояснити, але зараз починають чіплятися за паспорт.

Знаєте, я би навіть хотіла, щоб Насірова судили за лондонським судом чи за судом будь-якої європейської країни. Я впевнена, за 3-6 місяців з ним би розібралися і не було би цього цирку, як в Україні.

Лариса Денисенко: Пропоную також послухати коментар юристки-міжнародниці Ольги Поєдинок про цей законопроект:

 

 

Ірина Славінська: Мене на ідею поговорити знову про цю проблему наштовхнув ваш допис, який стосувався вкладу діаспори та закордонних українців в українське життя. Тож чи докладається до українського життя українська діаспора з-за кордону?

Віолета Москалу: Так. Вважається, українська діаспора — це десь 20 мільйонів в світі. Ми надали цифру людей, які автоматично підпадають під ризики законопроекту, який буде вимагати на наступні 6 місяців відмовитися від американського чи французького громадянства, або відмовитися від українського громадянства.

Ми пропонуємо повернутися до парадигми більш здорового глузду, прагматизму і реально дивитися на цифри. Фінансова підтримка під час Майдану — це одне. Але ми знайшли дані, що вона була і до Майдану. Наприклад, 2012 року за докладом представництва України Міжнародної організації з міграції суми приватних грошових переказів, що надійшли в Україну в 2012 році, оцінюються на рівні 7,5 мільярдів доларів США, що становить 4% ВВП України в тому ж році. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій за той же 2012 рік був 6 мільярдів доларів США. Ми бачимо, що діаспора є найбільшим інвестором і фінансовою підтримкою для України.

Вважається, що українська економіка втратила б близько 7% потенціалу без трансферів від мігрантів, а збільшення на 10% обсягу цих грошових переказів на душу населення приведе до скорочення бідності

Лариса Денисенко: Як ви вважаєте, цю реакцію, з точки зору діаспорян, можна більше схарактеризувати як психологічний наступ і питання приниження гідності чи це нормативний наступ на права і свободи?

Віолета Москалу: Так. Йдеться про права людини. В Україні ніхто не має права позбавляти громадянства, цей нещасний законопроект — це для нас якийсь діаспорний глобальний майдан. На першій прес-конференції ми порівняли, що для нас ці закони схожі на закони 16 січня.

Дуже довгий час нас психологічно тримали у заручниках через невизначення законів і через те, що це хибно інтерпретується: ви порушуєте закон. Коли в 2014 році я почала читати закон про громадянство і Конституцію, радилася із друзями-юристами, мені пояснили з юридичної точки зору: коли написано, що не визнається, в жодному разі це не можна трактувати — забороняється. Тобто, єдине громадянство — це єдине для нас усіх, а не визнається — це не забороняється.

Але українці за кордоном, які мають другий паспорт, кожного разу, коли прилітають в Україну, можуть думати: «мене можуть контролювати, забрати паспорт чи покарати». Можливо, є випадки, коли вони бояться йти на вибори. Парадигма тримати в заручниках через хибну інтерпретацію і те, що було написано в цій пропозиції — це і викликало велике обурення.

Ми не розуміємо, навіщо все це. Але для нас це психологічна межа

Насправді, назва законопроекту не про заборону (щодо реалізації права змінити громадянство). Сам принцип заборони в тексті. У мене питання до тих, хто це писав, до БПП: а що ми хочемо? Треба нагадати, що це стосується не тільки закордонних українців. Це і всі нацменшини — а ми порахували, що з цього боку більше мільйона осіб. То в нас є питання: а що ми хочемо, щоб всі ці люди стали сепаратистами? І якщо за законом ви маєте півроку, щоб позбутися чи віддати паспорт, я можу уявити, що велика частина цих громадян може не прийти на вибори, бо боятимуться, що в них заберуть паспорт.

Ми розробили певні рекомендації, бо це підняло обурення. Ми, закордонні українці, чекаємо, щоб позбавили цього хибного трактування. Якщо в Конституції написано, що ніхто не може нас позбавити, то не може. Також, щоб не було дискримінації: наприклад, якщо є наші експати, які мають бажання повернутися і працювати, наприклад, на держслужбі. Третє — представництво закордонних українців у ВРУ, бо ми зрозуміли, що ніхто з депутатів не розуміє, наскільки ця сила важлива для держави.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.