Слухати

Підвищення зарплат держслужбовцям допоможе перезапустити економіку, — експерт РПР

05 травня 2016 - 17:06
Facebook Twitter Google+
З 1 травня набув чинності новий закон про державну службу. Як він переформатовує систему держслужби, для кого статус «державного службовця» скасовується і яку зарплатню матимуть нові держслужбовці?
Підвищення зарплат держслужбовцям допоможе перезапустити економіку, — експерт РПР / Програми на Громадському радіо

Говоримо з експертом «Реанімаційного пакету реформ» Миколою Виговським про те, які зміни очікувати в Україні у зв’язку із набуттям чинності нового закону.

Лариса Денисенко: Що докорінно змінює новий закон у системі, що нового там є?

Микола Виговський: Є виключно конкурсний добір на усі посади держслужби (включно із найвищими). Топ-чиновників категорії «А» призначатиме спеціально створена комісія з 12-ти осіб, яка за своїм складом є настільки зваженою і збалансованою, що є надія на те, що не буде підстав, намагань і можливостей домовитись про якісь корупційні призначення чи зробити процес непрозорим.

Тетяна Трощинська: А топ-чиновників ми починаємо з рівня першого заступника міністра?

Микола Виговський: Ні. Це категорія «А». Заступники міністрів за новим законом це вже не є держслужбовцями. Це політичні посади. Йдеться про державних секретарів — це нова посада, яка створюється у міністерствах.

Топ-чиновників категорії «А» призначатиме спеціально створена комісія з 12-ти осіб.

За новим законом є три категорії держслужбовців. Найвища (категорія «А») обиратиметься комісією з питань формування вищого корпусу державної служби. Вона складатиметься із представників президента, парламенту, уряду. Своїх представників матимуть професійні спілки, асоціація роботодавців. У комісію входить голова Національного агентства з питань запобігання корупції та профільного Агентства з питань державної служби. І будуть чотири представники від громадянського суспільства. Це унікальний досвід. В європейських комісіях є максимум один представник від громадськості.

Зараз почався процес відбору представників громадськості у цю комісію, яка повинна запрацювати на початку липня і почати процедуру добору нових державних секретарів. Україна вже мала досвід посад, що називались державний секретар. Але суті державного секретаря, як це є у європейських країнах, це не відповідало. Це була задумка Леоніда Кучми, і там не було нічого від держсекретаря.

Зараз це буде керівник апарату міністерства. Держчиновник, який приходить на посаду під час конкурсу. Він залишається незалежно від зміни Кабміну. Ця посада буде діяти протягом п’яти років із правом переобиратися на повторний термін. Вона забезпечуватиме ефективність, професійність та інституційну тяглість роботи міністерств, а також змогу призначити професіонала з управлінським досвідом.

mykola_vygovskyy.jpg

Микола Виговський // «Громадське радіо»
Микола Виговський
«Громадське радіо»

Лариса Денисенко: Чи стосується цей закон апаратних керівників або ж співробітників адміністрації президента і Верховної Ради?

Микола Виговський: Частина працівників втрачає статус держслужбовців. Втрачають статус держслужбовців помічники народних депутатів та суддів, обслуговуючий персонал та патронатні посади. Всі ті, при призначенні яких є суб’єктивний чинник.

Близько десяти тисяч (можливо, трохи більше) службовців втратили цей статус. Вони продовжать працювати. З першого травня їм необхідно роз’яснити про те, що відбулися зміни умов праці. Дається 60 днів для вирішення того, чи вони приймають таку зміну істотних умов і продовжують працювати, чи йдуть. На ці 60 днів за ними зберігаються усі гарантії, пільги, розмір заробітної плати, які були до цього. Розмір зарплати не може бути зменшений і по закінченню 60-ти днів.

Новий закон скасовує усі пільги, які були у держслужбовців. Але від втрати статусу ці особи нічого не втратять. Навпаки, їм стане простіше через відсутність спеціальних антикорупційних перевірок, вони зможуть поєднувати діяльність в органах державної влади із іншою діяльністю.

Новий закон скасовує усі пільги, які були у держслужбовців. Але від втрати статусу ці особи нічого не втратять.

Тетяна Трощинська: Наскільки новий закон впливає і позначається на тому, що може бути зменшена корупційна складова?

Микола Виговський: Впливає. Маю надію, що якісно. Перший крок — оновлення системи з голови донизу і призначення держсекретарів та керівників центральних органів виконавчої влади. Якщо вдасться знайти людей, які підтвердять свою доброчесність та професійність, — вони стануть керівниками органів і відповідатимуть за те, як проходитимуть конкурси на посади їх підлеглих.

Велика проблема в тому, що держслужбовці отримують мізерні заробітні плати. Вимагати від такого держслужбовця бути чесним в процесі розподілу мільйонних потоків — не дуже логічно. Бідний чиновник дорівнює бідній державі. Необхідно зробити усе, щоб нові ключові позиції достойно оплачувалися.

У законі є кілька етапів стосовно збільшення оплати праці держслужбовцям. В тілі закону прописане поступове зростання мінімального розміру зарплати держслужбовців. Протягом двох років мінімальний оклад зросте до двох мінімальних зарплат. Це мізер. Тому також у законі закладені механізми до зростання зарплат протягом перехідного періоду: при зменшенні кількості держслужбовців кошти можуть перерозподілятися між тими, хто залишився. Це важлива норма в контексті реформи децентралізації. Під час і після цієї реформи багато функцій, що зараз виконуються держслужбовцями, передадуть органам місцевого самоврядування.

Лариса Денисенко: Наскільки у держслужбі є реальними якісні зміни? Як тут може працювати рекрутинг для заохочення роботи на держслужбі?

Микола Виговський: Законом передбачено також створення спеціального фонду, до якого можна залучати кошти міжнародних донорів України на здійснення доплат держслужбовцям. Йдеться про суму 90 млн євро від ЄС. Якщо уряд до кінця травня ухвалить якісну стратегію реформування держуправління — ми ці кошти отримаємо. Йде також дискусія про те, що у бюджеті потрібно збільшити фонд оплати праці для нових посад. Ми виступаємо за те, щоб зарплати держсекретарів були не менше 75100 тисяч гривень.

Ми виступаємо за те, щоб зарплати держсекретарів були не менше 75100 тисяч гривень.

Тетяна Трощинська: Назвіть кілька аргументів на користь цього.

Микола Виговський: Аргумент дуже простий. Ці кошти — мізер для бюджету. Це звучить дуже неоднозначно, але заплатити зарплати держсекретарям, керівникам центральних органів виконавчої влади — це навіть не в межах статистичної похибки для бюджету.

Лариса Денисенко: Чому люди науки, до прикладу, отримують значно менші суми, а молодий держслужбовець — 100 тисяч?

Микола Виговський: Щоб якісно запустити інститут держсекретарів і нормальних керівників центральних органів виконавчої влади, треба, щоб на конкурс прийшли достойні люди. Топ-менеджер в комерційних структурах в Україні може отримувати і десять тисяч доларів.

Коли в країнах, які запроваджували посади держсекретарів, ця реформа проходила успішно, — за рік-півтора починалося економічне зростання в країні. Це інший підхід до здійснення управління державою.

Нам дзвонять і кажуть, що от, народним депутатам підняли зарплати. Та їм ще в десять разів потрібно підняти зарплати! Коли зарплата у депутата 6 тисяч гривень, а від його голосу залежать рішення, які коштують мільярди гривень, — не варто вірити, що він не візьме кошти за голосування.

Лариса Денисенко: Звідки візьмуться ці кошти?

Микола Виговський: За рахунок оптимізації тих, які знаходяться у ВР. Є автопарк, на утримання якого йдуть величезні кошти. Можна перерозподілити кошти і дати їх депутатам у вигляді зарплати. Є кошти європейських донорів. Це крок, який потрібно впроваджувати і доступно пояснювати людям, для чого це потрібно.

Тетяна Трощинська: Де набрати достатню кількість спеціалістів?

Микола Виговський: Спеціалістів достатньо, але вони працюють в комерційній сфері. Їх потрібно «затягнути» на конкурси достойним рівнем оплати праці. Адже на стару зарплату прийде старий корупціонер. Його ж не цікавить зарплата, адже він отримує кошти в конверті.

Спеціалістів достатньо, але вони працюють в комерційній сфері. Їх потрібно «затягнути» на конкурси достойним рівнем оплати праці.

Тетяна Трощинська: Що пропонує новий закон для усунення тих людей, які пересиділи вже багатьох міністрів?

Микола Виговський: Будуть конкурси на посаду: переможуть — нехай продовжують працювати. Але також потрібно, щоб якісно працювали правоохоронні органи та судова система. Необхідно розуміти, що реформа держслужби — лише один з трьох кроків того, щоб «поїхала» система держуправління.

Другий крок — необхідність змін до законодавства про Кабмін та центральні органи виконавчої влади. Третє — введення інституту адміністративної процедури в Україні. Це ті правила, за якими живе Європа та інші країни, які регулюють взаємодію між громадянином і держслужбовцем. Коли це все запрацює, можна говорити, що система держуправління має шанс стати ефективною.

Закон про держслужбу не дасть результатів завтра. Це довготривала інвестиція і фундамент, на якому ми отримали шанс будувати якісний процес управління нашою державою. Загалом про оновлення держслужби із усіма посадами можна говорити протягом 57 років.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.