Слухати

Потенціалу для сепаратизму на звільнених територіях України не існує, — Краснопьоров / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

Потенціалу для сепаратизму на звільнених територіях України не існує, — Краснопьоров

05 лютого 2016 - 08:40
Facebook Twitter Google+
Схід країни позбавляється політичної монополії, а громадські рухи та активісти починають контролювати владу. Про це розповідає активіст руху «Сильні громади Донеччини» Валентин Краснопьоров

Ирина Соломко: Почему фокус деятельности вашей организации именно на Донеччине?

Валентин Краснопьоров: Ми зараз розширюємося на Луганщину, і далі на схід. Ми збагнули, що війна активізувала велику кількість громадських діячів. До цього політична монополія на Донбасі стримувала громадські організації, бізнес, і будь-які інші процеси.

Коли ця влада обвалилася, багато людей обурилося окупацією, та вийшло на вулиці. Ми збагнули, що вони людей немають інструментів впливу на владу, і треба форсувати їх створення. Ми зрозуміли, що саме відсутність потужного громадського суспільства на Донбасі, стало тим чинником, що дозволив РФ розхитати ситуацію.

Дмитрий Тузов: Чому на Донбасі склалася така ситуація?

Валентин Краснопьоров: Це згусток кримінального світу, бізнесу та колишніх представників КП. Все зосереджувалося разом, і будь-яка альтернативна діяльність закривалася.

Дмитрий Тузов: Чи змінилася ситуація зараз на визволених територіях?

Валентин Краснопьоров: Так. Силова вертикаль повністю завалилася, вона зараз не контролюється кланами. Зараз ці сили повернули собі вплив після місцевих виборів, але якщо раніше це було 70-80%, то зараз 50%.

Зараз депутатів від «Опозиційного блоку» по свій Донецькій область 42%. Є там і перефарбовані, як «Наш Край», але там риторика м’якіша.

Зараз додалася велика кількість партій, які ніяк не пов’язані з кланами, які дають можливість реалізуватися представникам середнього класу.

Ирина Соломко: Потенциал там есть? Люди могут мобилизоваться и начать что-то делать сами?

Валентин Краснопьоров: Є. Яскравий приклад — це система «Прозоро». З 1 липня її обов’язково вводять. В Краматорську і Маріуполі вона вже працює. Там громадськість активно форсувала цей процес.

Раніше проблема була в тому, що треба було допомогти центральній владі запобігти створенню монополії. Коли зараз монополія зруйнована, люди починають активізуватися. В Луганській області «Опозиційний блок» взагалі не зміг взяти більшість.

Дмитрий Тузов: Як змінилася позиція олігархів на Донбасі?

Валентин Краснопьоров: У нас іде позитивний процес. Вони втрачають свою силу, адже в світі падають ціни на сировину. Вони не мають законодавчою влади. Якщо держава зможе далі підтримувати більш-менш рівні умови, то вони не мають перспективи до відновлення монополії.

Дмитрий Тузов: Андрій Діхтяренко вважає, що якщо у «ДНР» і «ЛНР» будуть проходити вибори за українським законодавством, то бойовики не зможуть там взяти більшість.

Валентин Краснопьоров: Умов для того, аби без зовнішнього впливу на звільненій території Донбасу почалися рухи за сепаратизм — немає.

Дмитрий Тузов: Як контролюють активісти людей, які зараз стали мерами, а раніше агітували за «русский мир»?

Валентин Краснопьоров: Люди почали ходити на кожне засідання сесії і дивитися, як приймають, що приймають. Люди почали реагувати, дивитися скільки грошей виділяють на ремонти, паркани. У великій кількості громадськість почала звертати увагу на діяльність рад.

В рази виросла за останні два роки кількість інтернет-видань. Руйнується монополія ЗМІ. І ці нові ЗМІ достатньо адекватні. Раніше це було зробити неможливо.

Тенденція така, що феодалізм руйнується.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.