Слухати

Процес внесення змін до Конституції безперспективний, — Володимир Гушулей / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

Процес внесення змін до Конституції безперспективний, — Володимир Гушулей

28 січня 2016 - 18:38
Facebook Twitter Google+
Політолог вважає, що гра в затягування часу на Мінських переговорах триває з обох сторін

У студії працюють Анастасія Багаліка та Олег Білецький.

Анастасія Багаліка: Какими могут быть требования Донбасса касательно Конституции Украины?

Володимир Гушулей: Вимоги можуть бути різноманітні. Україна не сприймає вимоги бойовиків як документ. Ми почули і продовжили далі Мінські перемовини.

Олег Білецький: Якою може бути мотивація таких заяв?

Володимир Гушулей: Можуть бути різні мотиви. Може бути мотив «червоної ганчірки». Подивитися, як на ці вимоги відреагує суспільство. Вони можуть створити тло, начебто українці приймають ці положення, і Порошенко «зливає» Україну.

Інший мотив — це завищити ставки, щоб потім будь-який компроміс виглядав прийнятно.

Олег Білецький: Яценюк вважає, що питання про особливий статус варто винести на референдум. Які шляхи розвитку цього питання?

Володимир Гушулей: Якщо мова йде про зміну державного устрою, то він має змінюватися через референдум. Особливий статус Донбасу не змінює державний устрій, ми залишаємося унітарною державою.

На мою думку, заява Яценюка була політичною. Він хотів заробити додаткові бали. Очевидно, що такого референдуму найближчим часом очікувати не варто.

Анастасія Багаліка: Було ще висловлювання Захарченка про те, що бойовики результатів референдуму не сприйматимуть. За результатами опитування, українці готові надати особливий статус Донбасу.

Володимир Гушулей: Тут треба ще розглядати те, що розуміється під поняттям «особливий статус». Де-факто існування регіону незалежно, чи відновлення інфраструктури за кошти платників податків. Якщо б це питання уточнялося, ми б побачили інші результати.

Анастасія Багаліка: Коли будуть голосувати за зміни до Конституції України? Ми намагалися розібратися, але у нас не вийшло.

Володимир Гушулей: Ці рухи доводять, що Мінські перемовини зайшли в кут. У Конституції України чітко прописано, що зміни приймаються на двох чергових сесіях. Фінальне голосування має відбутися на сесії, що закінчується днями.

Зараз є тиск часу. 300 голосів у парламенті немає. Щоб не зривати Мінські домовленості, було прийняте рішення вважати, що наступна сесія — це весняна. Так українська сторона матиме час для маневрів.

Анастасія Багаліка: У разі проведення референдуму, точка зору жителів непідконтрольних територій враховуватиметься? Наскільки вона важлива?

Володимир Гушулей: У нас уже був досвід проведення виборів в умовах конфлікту. Очевидно, що дільниць у Криму та на окупованому Донбасі не буде.

Але хочу підкреслити, що за моїми оцінками референдум не відбудеться.

Анастасія Багаліка: Яка зі сторін зриває Мінський процес?

Володимир Гушулей: Офіційний Київ звинувачує у цьому Москву, і навпаки. Київ логічно говорить, що ми не будемо приставати на умови, поки немає припинення вогню та обміну полоненими.

Тут справа у тому, як дії сторін буде оцінювати Захід. Москва імітує, що її військ там немає, а Київ імітує, що він виконує свої зобов’язання.

Досі ЄС був на стороні України. Якщо в Європі візьмуть верх сили, що зацікавленні у поновленні зв’язків з Росією, то Україна втратить санкції щодо Росії.

Олег Білецький: Як довго це може тривати?

Володимир Гушулей: Негативний прогноз — це Мінський процес не виконується, сторони виходять з переговорів, Донбас живе своїм життям, йде заморожування конфлікту. Це може тривати дуже довго.

Якщо санкції не зніматимуться до того моменту, поки не буде встановлений контроль над кордоном, то конфлікт закінчиться швидше. Тут все залежатиме від Заходу.

Київ може чекати. Це можуть бути роки, або ж місяці. На РФ давлять санкції і економічна ситуація. Все залежить від політичної волі Москви.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.