Слухати

Справа Руслана Коцаби затягнулась: позиція адвоката і медіа-профспілки

06 грудня 2015 - 00:11 392
Facebook Twitter Google+
Звинувачений у державній зраді, Івано-Франківський журналіст 10 місяців перебуває у СІЗО

«Громадське радіо» зібрало точки зору Тетяна Монтян, адвоката Руслана Коцаби, і голови Незалежної  медіа-профспілки журналістів Юрія Луканова стосовно перебування під вартою журналіста, котрий виступав проти мобілізації до лав української армії.

Адвокат Коцаби має намір подати скаргу до Європейського суду з прав людини щодо цієї справи. Тим часом у СІЗО Руслан Коцаба читає книжку Надії Савченко, повідомила Тетяна Монтян. Його дружина продає торти, для того, щоби прогодувати двох їхніх дітей.

kocaba_sud_26_lyst_0_0_0.jpg

Руслан Коцаба на суді 26 листопада 2015 року
Руслан Коцаба на суді 26 листопада 2015 року
Тетяна Монтян

Український 112 канал, де Коцаба підробляв стрінгером, не підтримує його, каже Тетяна Монтян. Натомість його підтримують російські журналісти, і зокрема канал НТВ, з яким Коцаба також співпрацював.

montyan.jpg

Тетяна Монтян
Тетяна Монтян
ФОТО: Facebook Тетяни Монтян

Незалежна медіа-профспілка України робила заяву стосовно справи Коцаби. За словами голови профспілки Юрія Луканова, ця тема ще тоді викликала дискусію серед колег. Частина журналістів вважала, що затримання Коцаби було вірним кроком, оскільки його підозрювали у співпраці з російськими спецслужбами. Однак рішення було ухвалене більшістю голосів: Незалежна медіа-профспілка України висловила занепокоєння рішенням суду, і заявила, що підстави для затримання мають більш вагомими.

Юрій Луканов сказав, що ця справа може бути прецедентом на майбутнє.

Інтерв’ю з Тетяною Монтян було записано в студії. 

Кирило Лукеренко: З якого часу ваш підопічний перебуває за гратами?

Тетяна Монтян: Вже майже рік. Опинився він там тому, що його було обвинувачено у зраді України та у перешкоджанні діяльності ЗСУ.

Кирило Лукеренко: Скажіть, чому був обраний саме такий засіб, як отримання Коцаби під вартою?

Тетяна Монтян: Потрібно подякувати нашим депутатам, які внесли зміни до КПК, а саме запровадили частину 5, ст. 176, а там ціла купа складів злочину за обвинуваченням в яких у людини безальтернативний запобіжний захід — тримання під вартою. Тобто, наші депутати зробили механізм завдяки якому, звинувативши людину по частині 5, цю людину можна тримати під вартою роками на абсолютно законних підставах.

Кирило Лукеренко: Які перспективи у Коцаби, і скільки часу, за вашими прогнозами, він буде залишатися під вартою?

Тетяна Монтян: Прокуратура запросила 58 свідків, опитано лише 37 з них. Що робить суд? Суд призначає судові засідання раз на місяць. У одному судовому засіданні слухається від 2 до 5 свідків.

yuriy_lukanov_0_0_0.jpg

Юрій Луканов
Юрій Луканов
Громадське радіо

Кирило Лукеренко: Які ваші подальші дії?

Тетяна Монтян: Ми зараз активно готуємося до подачі скарги до Європейського суду. Ми збираємо всі документи, виробляємо власну позиція і гадаю, що на днях ми це зробимо. Подивимось, як Європейський суд поставиться до цієї справи. Ми будемо наполягати, щоб ця справа отримала «пріоритет».

З Юрієм Лукановим розмова ішла телефоном.

Юрій Луканов: Ми не виключали, що Коцаба міг бути людиною, яка тісно пов’язана з російськими спецслужбами, але в той же час для того, щоб його затримувати, потрібно було мати дуже вагомі докази. У той час затримання виглядало дещо легковажним.

Вікторія Єрмолаєва: Чи вважаєте ви цю справу прецедентом для українського правосуддя?

Юрій Луканов: Безперечно. Були випадки, коли затримували журналістів, які працювали на російські ЗМІ, але їх швидко відпускали, бо підстави для затримання були смішні: люди фотографували якийсь міст.  З одного боку я розумію, що у нас діє дуже багато агентів російських спецслужб, в тому числі і в інформаційному полі, але для того, щоб їх садити, треба мати вагомі докази.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.