Слухати

У Януковича було більше 18 чоловік близького оточення, — Transparency International / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

У Януковича було більше 18 чоловік близького оточення, — Transparency International

25 лютого 2016 - 07:05
Facebook Twitter Google+
У той час, коли санкції проти Януковича та його соратників діють в країнах Америки та Європи, бізнес сім’ї існує в Україні та росте в РФ

Анастасия Багаліка: На каком этапе сейчас находятся санкции против окружения Януковича, и почему их надо усилить?

Євгеній Черняк: Тема не проста тому що існує багато маніпуляцій у ЗМІ. Санкції проти Віктора Януковича та його оточення були введені рішенням Ради Європейського Союзу у 2014 році. Пізніше вони були продовжені на рік і зараз ми чекаємо, яке буде рішення в березні.

В першу чергу, мова йде про замороження активів.

Треба розуміти, що санкції — це допомога Євросоюзу нам, щоб ефективно повернути ці активи. Навіть, якщо санкції не будуть продовжувати, ми все рівно зобов’язані продовжувати розслідування і всіма можливими шляхами шукати ці активи та їх повертати.

Анастасія Багаліка: Які перспективи продовження санкцій?

Євгеній Черняк: Є питання по окремих особах, які були внесені у список оточення Януковича. Ми сподіваємося, що буде проявлена політична воля і буде ще один рік.

Для ЄС важливо, щоб продовжити санкції, повинно бути кримінальне переслідування. Навіть ЄС постійно вносить оновлення у санкційний список. Це залежить від того, наскільки будуть обгрунтовані позиції української влади та прокуратури.

Анастасія Багаліка: Раніше ви розповідали, що у схемах Януковича задіяні близько 75 українських компаній. Я так розумію, що не всі вони знаходяться в Україні. А яка кількість людей, які задіяні у схемі?

Євгеній Черняк: Півроку тому наші російські партнери склали дослідження, в якому написали конкретну схему активів Януковича та операції, які проводилися за весь період.

Ми зазначили, що у схемах Януковича були задіяні близько 75 українських компаній, в тому числі благодійні фонди. Також було близько 50 офшорних організацій, зареєстрованих в таких країнах, як Великобританія, Австрія, Кіпр.

Також було зазначено, що у  цих схемах діяло близько 20 ключових осіб, які часто виступали засновниками різних підприємств і були рушійною силою цих речей.

Наталя Соколенко: Ці імена відомі?

Євгеній Черняк: Так, вони добре відомі. Наприклад, це охоронці Януковича, бізнес партнери, інші особи і деякі з них знаходяться в Україні і продовжують свою діяльність.

Анастасія Багаліка: Є якісь ключові моменти, які варто було б уже зробити для того, щоб повернути активи?

Євгеній Черняк: Потрібно сфокусуватися саме на цих злочинах. Наприклад, зараз Генеральна прокуратура розслідує 4 кримінальні провадження по Януковичу, які конкретно є корупційними за всіма визначеннями міжнародних документів.

Анастасія Багаліка: Та кількість людей, яка включена у санкційний список ЄС, вона відповідає побажанням вашої організації?

Євгеній Черняк: Не було у Януковича оточення з 18 людей, які включені у список. У нього було оточення набагато ширше. Це була сітка, якою була покрита вся держава. Це була армія, яка сьогодні доволі непогано себе почуває, діє в Україні, займається бізнесом, продовжує робити свої речі.

Безперечно, ми за те, щоб цей список розширювався. Ми закликаємо правоохоронну систему активізуватися і шукати більш глибоко.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.