Слухати

У звітах про бухгалтерію багато партій написали нулі, — Думанська

08 серпня 2016 - 21:00
Facebook Twitter Google+
Національне агентство з питань запобігання корупції збирає звіти партій. За перший квартал 2016 року інформацію надали близько 170 партій, у другому очікується майже 350 звітів
У звітах про бухгалтерію багато партій написали нулі, — Думанська / Програми на Громадському радіо

vita_dumanska.jpg

Віта Думанська // «Громадське радіо»
Віта Думанська
«Громадське радіо»

Коли партій відповідатимуть за правдивість інформації? Про це розповідає Віта Думанська, координатор кампанії «Стеж за грошима».

Наталя Соколенко: Сейчас в Украине проходит очередная очень важная реформа, которая заставила политические партии предоставить основательный отчет о деньгах, арендованном помещении и собственности партии, данные об автопарке. За эту информацию партии будут нести ответственность.

Віта Думанська: Зараз Національне агентство з питань запобігання корупції збирає звіти партій. Близько 170 партій здали звіти за перший квартал. Очікуємо звіти за другий квартал, тобто до 9 серпня мають бути подані ці звіти. Наразі на сайті оприлюднені тільки 6 таких звітів. Інформація в цих звітах нас дуже дивує. Цифри дуже маленькі. Велика кількість нульових звітів.

Це може свідчити про велику кількість технічних партій, які працюють як короткочасні бізнес-проекти, активними є тільки під час виборів. Також причина нулів може бути в тому, що звіти тестові, партії не нестимуть за них відповідальності, тобто вони отримують тільки попередження, а не покарання.

Наталя Соколенко: А в майбутньому буде покарання?

Віта Думанська: Як громадськість ми будемо наполягати на тому, щоб до звітів за 2 квартал ставились відповідально, щоб була застосована відповідальність до тих, хто не подав.

Наталя Соколенко: Для чого потрібно знати всі «нулі» партій?

Віта Думанська: Форма звіту має багато десятків сторінок. Якщо його заповнити чітко і правильно, то ми маємо дізнатися, яке майно є в партії, скільки автомобілів в автопарку, ми можемо дізнатися про всі територіальні відділення партії, можемо дізнатися про кошти, які вона отримує в якості пожертв, або про свої кошти.

Як казав наш аналітик Остап Кучма, ці звіти проходять під хештегом «зрада».

Гірше того формату, який зробило НАЗК, тільки паперові звіти. На сайті партії оприлюднюють неякісні скани паперових звітів. Ми думали, як вирішити ці питання. Рух «Чесно» розробив спеціальний інструмент «Золото партій». Він дозволяє моментально візуалізувати партійні звіти.

За другий квартал очікують майже 350 звітів. Уже є 6 звітів. Це не ті партії, що представлені у Верховній Раді.

Наталя Соколенко: «Народний фронт» прозвітував, що за перші три місяці 2016 року партія витратила 10 тисяч гривень на послуги зв’язку, офіс вказаний, але не вказано, чи орендують його, чи він є власністю партії. Це свідчить про те, що «чорна бухгалтерія» була і є не тільки у «Партії регіонів».

Віта Думанська: З одного боку, так. З іншого боку, це свідчить про те, що немає відповідальності. Партіям треба «для галочки» здати звіт, щоб претендувати на державне фінансування.

Наталя Соколенко: У «Батьківщині» зарплати офісних працівників коливалися від 634 до 1267 гривень.

Віта Думанська: Зарплати дійсно смішні. Я б ще повірила, якби йшлося про регіони, маленькі міста і містечка. Ми спілкувалися з представниками партій. Вони не для преси говорять, що зарплата для Івано-Франківська – кілька тисяч гривень, 56 в передвиборчий період і трошки менше в інший час.  

Це готівковий обмін, «чорна каса», «темні кошти». Я не можу сказати, що закон дозволить викоренити корупцію. Пропонується 400 мільйонів для державного фінансування. Для порівняння на передвиборчу кампанію у Києві Думчев витратив 38 мільйонів. 

Наталя Соколенко: Хто і коли буде розбиратися з даними звітів?

Віта Думанська: Попередній аналіз звітів здійснює НАЗК. Коли у них виникають якісь сумніви, вони передають цю процедуру далі. Громадськість тисне, щоб звіти за другий квартал не сприймалися як тестові.

Андрій Куликов: Які пожертви можна робити партіям? Чи є «стеля»?

Віта Думанська: «Стеля» є, але партії «дроблять» фінансування. Партії потрібно десятки мільйонів. На завіз по парі тисяч витратиться багато часу. Тож партії шукатимуть інші механізми. «Самопоміч» робить велику ставку на внески фізосіб.

Андрій Куликов: Наскільки багато пожертв від самих членів партій?

Віта Думанська: 90% витрат на довиборах – внески самих кандидатів.

Наталя Соколенко: Хто фінансує партії в Польщі, Чехії, Скандинавії?

Віта Думанська: Громада фінансує партії. У чому відмінність між нами і західними країнами? У нас партії працюють як політичні проекти. Там партії базуються на ідеології. Хоча на Заході теж немало скандалів, коли знаходять кошти з невідомих джерел.

Андрій Куликов: Коли дійде черга до громадських організацій? Я кажу передусім про громадські організації, які існують при партіях.

Віта Думанська: Це доволі складне питання. Значна частина коштів вливається через громадські організації.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.