Слухати

Украина получит по спеццене препарат для лечения гепатита С, — Стефанишина

11 лютого 2016 - 07:16
Facebook Twitter Google+
«Препарат має виліковність майже на 100%, майже не має побічних ефектів», — рассказывает Ольга Стефанишина (Пациенты Украины) и делится мнением о коррупции в новом составе МОЗ
Украина получит по спеццене препарат для лечения гепатита С, — Стефанишина / Програми на Громадському радіо

index_8_0.jpg

Ольга Стефанишина / «Громадське радио»
Ольга Стефанишина
«Громадське радио»

С Ольгой Стефанишиной, исполнительным директором организации Пациенты Украины, говорим о новых возможностях лечения гепатита С, которые на днях открылись для больных этим недугом, а также о коррупции в Минздраве. В студии работают журналистки «Громадського радио» Ирина Соломко и Елена Трибушная.

Ирина Соломко: Инновационное лечение гепатита С станет доступным украинским пациентам в этом году. Расскажите подробнее.

Ольга Стефанишина: Три роки тому у нас взагалі не було безкоштовного лікування в Україні. Кожна людина, яка мала це захворювання, мусила аби купити ліки, продавши машину або квартиру, або брати кредит на ліки. Це найдорожчі ліки з усіх хвороб, вони коштували 15 тис доларів за цілий курс. Це пегельовані інтерферони, які давали лише 50% шансу на життя. Це як хіміотерапія по суті.

І коли у світі з’явився цей новий препарат — Софосбувир, ми зрозуміли, що будемо боротись, щоб він був в Україні. Препарат має виліковність майже на 100%, майже не має побічних ефектів, за 3-6 місяців можна вилікуватись. Пегельовані інтерферони лікують набагато довше.

Зараз цей препарат коштує в Європі близько 80 тис доларів за курс. І країни, які думають про своїх громадян, закуповують цей препарат.

У нас же коштів критично не вистачає. Цього року хворі на гепатит будуть забезпечені десь на 10%.

Але ми примусили компанію, яка продає цей препарат дати Україні спеціальну ціну. І вони пообіцяли це МОЗу. Ми бігали за ними по всьому світі, по різним конференціям, майже шантажували, і вони вирішили не псувати свій імідж.

МОЗ теж зробило крок назустріч. Була зустріч замміністра Ігоря Перегінця і представників цієї компанії, де він виявив політичну волю, наполіг, що держава хоче лікувати хворих гепатитом, компанія пообіцяла дати спеціальну ціну для України. Ми сподіваємось, що вона буде такою ж як і для неурядової організації, яка також закуповує по спеціальній ціні цей препарат. Це 900 доларів за один курс.

Елена Трибушная: Тобто 80 тис доларів — це ринкова ціна. А для нас це буде всього 900 доларів? Але все одно зможемо забезпечити тільки 10% хворих.

Ольга Стефанишина: Так, але треба забезпечувати всіх. От наприклад грузинський досвід. Тамтешнє МОЗ домовилося із тією компанією про такий унікальний кейс, коли Грузія буде взагалі викорінювати цю проблему, виліковуючи все населення з гепатитом своєї країни. У нас 3, 5 млн українців, інфікованих цим захворюванням. Це десь 10% людей.

Ирина Соломко: 900 долларов — это цена для государства. Если люди не попали в эту систему, а хотят сами купить, то они не смогут купить препарат по такой цене?

Ольга Стефанишина: Я думаю, що ні. Але треба вести переговори з фармацевтичною компанією, яка щойно зареєструвала цей препарат в Україні. Для аптек теж має бути спеціальна ціна.

Ирина Соломко: Вам можна сказать спасибо, потому что вы лоббировали, чтоб Украина получила специальную цену на препарат.

Ольга Стефанишина: Так, але був супротив з боку МОЗ, були підкилимні ігри. Головний інфекціоніст країни Ольга Галубовська нам чинила опір. У нас є така практика, коли фармацевтичні компанії підкупляють головних інфекціоністів, головних лікарів в лікарнях. І тоді у нас і потреба в ліках не та, яка треба, і гроші витрачаються не ефективно.

Ирина Соломко: Тобто є люди, які заробляють на інтерферонах гроші?

Ольга Стефанишина: У нас є людина, яка вже дуже довго на цих пегельованих інтерферонах заробляє гроші. Це Петро Багрій, він бере участь у тендерах МОЗу, і мав надприбуток з цих тендерів. Але завдяки замміністру, який допоміг нашій справі, пішов на зустріч і вніс цей препарат до закупівлі, а це було не легко, ми маємо інший результат. Але ми раді, що сьогодні ПРООН буде проводити ці тендери. Сподіваємося, що це буде прозоро.

Елена Трибушная: Зараз в МОЗ прийшла нова команда Квіташвілі, щось змінилося?

Ольга Стефанишина: Зовсім нічого не змінилося в МОЗі крім одного замміністра, який працює і тому під ним завжди хитається крісло. Інші міністри: хто в дудуку дує, хто на піаніно грає. А Квіташвілі на це все дивиться зверху і думає: робіть що хочете, але мене не чіпайте. Ми дуже занепокоєні тим, кого будуть ставити наступним міністром. Але посада міністра охорони здоров’я міністерства, яке пасе задніх в проведенні реформ, де потрібно працювати, не повинна продаватися. 

У ВР є зацікавлені народні депутати, які хочуть справжньої реформи. А МОЗ у нас і пасе задніх постійно саме через те, що там фармацевтична мафія відкриває двері чиновників з ноги, заносить валізи з грошима і вирішує всі питання. А через це гинуть пацієнти.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.