Слухати

В ізоляторах тимчасового тримання будуть відеокамери, що зніматимуть і в темряві

16 жовтня 2017 - 15:32
Facebook Twitter Google+
Керівниця проектів Експертного центру з прав людини Уляна Шадська розповідає про нову сучасну систему стеження в місцях несвободи
В ізоляторах тимчасового тримання будуть відеокамери, що зніматимуть і в темряві / Програми на Громадському радіо

З метою впровадження міжнародних стандартів, головою Нацполіції було прийняте рішення щодо запровадження системи електронного обліку і фіксації всіх дій стосовно затриманих осіб (Custody Record), що має вестися безпосередньо в ІТТ.

Нові камери технічно не можна буде ушкодити, окрім цього, вони можуть вести відеозапис у темряві, адже зараз всі затримані, які знаходяться в ізоляторах тимчасового тримання, цілодобово перебувають там при світлі, бо камери не можуть вести відеозапис без включеного світла. Коли буде запроваджена система з новими камерами, світло можна буде вимикати, — розповіла Уляна Шадська.

 

Вікторія Єрмолаєва: Чому відеоспостереження — це гостра необхідність для місць несвободи в Україні?

Уляна Шадська: Це дуже важлива тема. Думаю, у вашій студії було багато експертів та експерток, які розповідали про свої спостереження або дослідження щодо роботи правоохоронних органів у сфері прав людини. Зокрема, наголошували на тому, що одним із головних порушень, яке фактично закладає підґрунтя для всіх інших, є незаконне затримання, тобто порушення процедури реєстрації затриманих осіб. 

Наприклад, відсутність фіксації фактичного часу затримання. Коли людину затримують, мають скласти протокол та зазначити час і місце затримання. У більшості випадків час та місце затримання зазначають, коли людина вже у райвідділку поліції, а не там, де її затримали, що є порушенням законодавства.

Також є випадки, що людину затримують і не повідомляють факт затримання родичам (другові чи в консульство, якщо це представник іншої країни). Не інформують затриману особу про її права, про підстави затримання: людину доправляють до райвідділку поліції, а вона навіть не знає чому і з яких причин. Або ж, коли людину затримують, обов’язково згідно з українським законодавством мають поінформувати відповідний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Цього теж не роблять. Ще є випадки, коли людина під час або після затримання потребує медичної допомоги або обстеження. І на вимогу затриманої особи це також не надається або надається запізно. Отже, перелік порушень достатньо великий. 

Коли людину затримують, міжнародне та національне законодавство передбачає ряд процесуальних гарантій, яких уповноважена особа, представник поліції, обов’язково має дотримуватися. У перші години людина, яку затримують, є найбільш вразливою до неналежного поводження з боку представників поліції. Саме в ці перші години проти неї найчастіше вчиняються якісь неправомірні дії. Важливо це передбачити і дотримуватись названих мною раніше процесуальних гарантій.

Тому на підставі багатьох досліджень різних правозахисних інституцій у сфері дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, за результатами цих невтішних досліджень по кількості незаконних затримань голові Нацполіції було рекомендовано створити новий механізм контролю та системи фіксації всіх дій, що відбуваються з людиною з моменту її затримання. 

Custody Record — система електронної фіксації того, що відбувається з моменту затримання і коли людина знаходиться в приміщеннях поліції. Така система встановлюється саме в ізоляторах тимчасового тримання

Нова система передбачає, що в ізоляторах буде спеціальна посада Custody officer (інспектор з дотримання прав людини), який буде вносити всі дані, які мали б вноситися до протоколу та інших документів про процедуру затримання особи та перебування її в приміщеннях. Наприклад, фактичний час затримання, все, що має бути передбачено в протоколі затримання; час виклику у випадку, якщо людині потрібне медичне обстеження; час, коли людину поінформували про підстави затримання, проінформували близьких родичів про затримання; коли людина змогла зустрітися зі своїм захисником та всі дані, які пов’язані з обмеженням її свободи.

 

 

Також команда розробників буде наполягати на тому, що обов’язково має бути первинне інтерв’ю, коли людина потрапляє в ізолятор тимчасового тримання. Процес затримання може бути досить довгим, як показує практика: людину доставляють, потім вона знаходиться у відділку поліції, а вже потім потрапляє в ізолятор. За цей час із людиною може трапитися будь-що. Тому дуже важливе це первинне інтерв’ю. Наприклад, запитати, як з нею поводилися працівники поліції, чи були всі ці передбачені гарантії. І людина говоритиме це на відеокамеру.

Зараз теж відбувається якась фіксація, але в паперовому вигляді. А тепер це буде електронна база, доступ до якої, окрім працівників ізолятору тимчасового тримання, матимуть і правозахисні інституції.

Окрім електронної бази, передбачається встановлення цілодобового безперервного відеозапису того, що буде відбуватися в ізоляторах тимчасового тримання. По-перше, потрібно розуміти, що це закрите приміщення і важливо контролювати, що в ньому буде відбуватися у разі екстрених чи будь-яких інших ситуацій. Тому буде можливість швидко реагувати на порушення прав людини, за цим слідкуватимуть відповідальні особи.

Це буде запобіжним заходом від катувань, а також це превентивний захід, бо є випадки суїциду та самоушкоджень самих затриманих. Це дасть можливість оперативно реагувати працівникам поліції. Але система важлива і для самих працівників поліції, бо у разі помилкових звинувачень щодо неналежного поводження, вони завжди зможуть довести записом з камери, що по відношенню до людини не було вчинення неналежного поводження чи катування.

Повну версію розмови слухайте в доданому звуковому файлі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.