Слухати

Як переселенці готові відновлювати непідконтрольні території Донбасу після повернення їх в Україну?

29 грудня 2017 - 22:14
Facebook Twitter Google+
68% вимушених переселенців готові відновлювати тимчасово непідконтрольні території після їх повернення в Україну - нове дослідження Карітас України
Як переселенці готові відновлювати непідконтрольні території Донбасу після повернення їх в Україну? / Програми на Громадському радіо

Гість ефіру — керівник відділу гуманітарних проектів Карітас України Григорій Селещук.

Григорій Селещук: Чітко помітно, що відбувається подальше розшарування в українському суспільстві між тими, хто більш-менш заможний, і тими людьми, які не мають достатньо умов для проживання. Разом з тим дослідження чітко показало, що на більшості територій минулорічні дискримінаційні тенденції стосовно внутрішньо переміщених осіб пішли на спад.

Величезний відсоток — це ті люди, які готові повернутися додому. Якщо ми подивимося, де концентруються внутрішньо переміщені особи, то побачимо, що все ж таки вони концентруються в Східній Україні, в самих Донецькій і Луганській областях. Дуже важко оперувати чіткими цифрами, скільки їх є. Але ми розуміємо, що говоримо приблизно про 1,5 мільйона людей. Ми опитали понад 2000 людей. Анкета була досить велика — майже 40 питань.

Валентина Троян: 68% вимушених переселенців готові повернутися на непідконтрольні території після деокупації. Чи мали ви можливість дізнатися, чому люди готові повертатися?

Григорій Селещук: Ми проводили ще одне дослідження, коли проводилися дискусії з людьми, живе інтерв’ювання. Людей стримують від повернення далеко не політичні мотиви. Їх передусім стримує питання безпеки в ширшому розумінні, не тільки війни, а в плані забезпечення прав людини, правового захисту. Люди не відчувають цієї безпеки на тій території.

Передусім люди пов’язують повернення з тим, що це їхнє рідне місто, їхній рідний регіон.

Мене дивували люди, які переїхали з Донецька до Львова навесні 2014 року. Вони з таким здивуванням дивилися на Львів і питали, як ми живемо, де наші заводи, на чому ми тримаємося. Я не розумів, про що вони говорять. Коли я приїхав в Маріуполь і побачив два заводи, які забирають фактично 50% території міста, я зрозумів, що їх дивувало. Якщо ми говоримо про відновлення, то це повернути ту модель, великі підприємства.

Мені здається, що важливо було б спробувати сприяти розвитку малого і середнього бізнесу. Зараз, коли ми говоримо про стратегії розвитку, відновлення Донбасу, це є одним з пунктів, які знаходяться позаду, але мале підприємництво могло б міняти саме обличчя Донбасу.

Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.