Слухати

Як змінилася процедура визнання людини недієздатною (ВІДЕО)

19 лютого 2018 - 17:08
Facebook Twitter Google+
В Україні змінилася процедура визнання фізичної особи недієздатною: зміни значно розширили права людей, позбавлених дієздатності, або щодо яких розглядаються справи стосовно визнання недієздатними

Багато років в Україні існувала ситуація, коли людина, яку визнавали недієздатною, не могла захистити свої права. Обговорюємо нинішню ситуацію і зміни з директором громадської правозахисної організації «Права людини» Віталієм Дроботуном.

 «Станом на 1 липня 2017 року за статистикою Мінсоцполітики в Україні близько 38 000 повнолітніх осіб були визнані недієздатними, і всього близько 1200 осіб були визнані частково недієздатними. Ми бачимо, що дуже велика кількість громадян не могли ефективно використовувати свої права, наприклад, на доступ до правосуддя», — говорить він.

15 грудня 2017 року набули чинності зміни до Цивільного процесуального Кодексу України, що змінило процедуру визнання фізичної особи недієздатною.  

Зокрема змінами передбачено обов’язкову участь в судовому засіданні особи, щодо якої виноситься питання про позбавлення дієздатності. До цих змін це не було обов’язковою нормою і суд на власний розсуд вирішував, чи визнавати особу недієздатною:

 «Суд приймав рішення на підставі медичних документів, наявних у справі. Але ми знаємо, що вони можуть фальсифікуватись. Коли ми в минулому році проводили аналіз судових рішень по Києву, загальна кількість рішень, які були винесені за 2016 рік – близько  281.

Із них ми проаналізували 261 справу — і в 95% випадків людей позбавили недієздатності, тільки в 3% випадків суд відмовив у визнанні особи недієздатною. Кричуще порушення прав людини, що всього дві людини з цих 281 були присутні на засіданні».

Зараз ситуація змінилася, говорить Віталій Дроботун, і суд має залучати особу до розгляду справи в суді:

«Бувають різні моменти, коли особа має складну хворобу, психічний розлад, і не може бути присутня, тому суд має призначити експертизу щодо визначення того, чи особа може сама давати пояснення по суті і чи може бути в засіданні», — додав він.

Слухайте повну версію розмови про зміни щодо визнання особи недієздатною в доданому звуковому файлі. 

Читайте також: Нарешті недієздатні люди будуть мати доступ до правосуддя, — юристка
 

vyznannya_fizychnoyi_osoby_nediyezdatnoyu._zminy_zakonodavstva_2017_roku.jpg

Інфографіка ГПО "Права людини" //
Інфографіка ГПО «Права людини»

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.