Слухати

Якщо шахти ОРДЛО затопить, на місці Донбасу буде гниле болото, — еколог

13 травня 2017 - 06:30
Facebook Twitter Google+
Досить тривалий час екологи наголошують на тому, що екологічна ситуація на непідконтрольних територіях стає загрозливою

Особливе занепокоєння викликає підтоплення шахт, що загрожує потраплянням в ґрунтові води отруйних речовин

Про це говорила віце-спікер українського парламенту і представник в гуманітарній підгрупі тимчасової контактній групі в Мінську Ірина Геращенко.

Обговоримо ситуацію з екологом Олексієм Василюком.

«Перша загроза на Донбасі — це пошкодження ландшафту через результати вибухів, утворення воронок, вирубки в стратегічних цілях, руйнування ландшафту важкою технікою, будівництво різних окопів тощо.

Друга загроза – це пожежі. Ніхто в зоні АТО не гасить пожежі в степу та в лісі, принаймні в перший рік війни було популярним використання підпалів лісу в стратегічних цілях. І більше, ніж чверть лісів, які знаходяться на підконтрольній території, знищені вогнем. Це велика проблема, тому що ці лісі штучно посаджені для того, щоб утворити мікроклімат, і зробити клімат для жителів регіону менш жорстоким.

Третя загрозі – це хімічне забруднення, тому що кожен вибух – це хімічна реакція. Наприклад, після вибуху одного снаряду «Град» в ґрунт попадає близько 400 грамів сірки, і низка важких металів. Потрапляючи в ґрунтові води, важкі метали накопичуються в організмі і призводять до край негативних наслідків. Сірка – це взагалі речовина, якої не можна торкатися, тому що це шкідлива речовина. А після кожного вибуху півкілограма сірки просто лишаються у воронці.  А в тих регіонах, де були активні бої, земля просто усіяна нею.

Четверта загроза, найбільш велика, — це наслідки затоплення шахт. Є факт, що майже всі шахти затоплюються. Від Донецька до Стаханова – це квадрат, який складається з шахтних порід. І під землею ця територія повністю занята порожнинами від видобутку вугілля. І в межах цієї території поступово відбувалось просідання породи. Зараз ці просідання досягнуло  1,5-3 метра в різних місцях, і це досягнуло рівня колишнього рівні ґрунтових вод. А природній рівень ґрунтових вод зараз- це рівень земної поверхні. І таким чином є загроза, що більш густонаселена частина Донбасу перетвориться на гниле болото», — розповідає Олексій Василюк.

Повну версію розмови слухайте в аудіозаписі.

Цю публікацію створено за допомогою Європейського Фонду Підтримки Демократії (EED). Зміст публікації не обов’язково віддзеркалює позицію EED і є предметом виключної відповідальності автора(ів). 
Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.