Слухати

Якщо ЄС не подовжить санкції — це зажене Євросоюз у глибоку кризу , — Томенчук / Програми на Громадському радіо
Громадське радіо / Скачати зображення

Якщо ЄС не подовжить санкції — це зажене Євросоюз у глибоку кризу , — Томенчук

02 лютого 2016 - 21:31
Facebook Twitter Google+
Глава Українського інституту міжнародної політики Ростислав Томенчук вважає, що для Європи важливо бути послідовним у засудженні порушень міжнародних норм

Євгенія Гончарук: Какие у России сейчас есть аргументы, чтобы добиться отмены санкций?

Ростислав Томенчук: У Росії аргументів не багато. Єдиний аргумент — це те, що Україна не виконує зобов’язання, не приймає зміни до Конституції.

Нам важливо прискорювати процес. Зараз змін в парламенті не має, і найближчим часом не буде.

Дмитро Тузов: Бойовики теж своїх зобов’язань не виконують.

Ростислав Томенчук: Росія любить перекручувати факти. Наші партнери — це країни Європи, які намагаються розкласти все по поличкам. Для них важливо вичерпати це питання.

Євгенія Гончарук: Така тактика офіційного Києва зараз правильна?

Ростислав Томенчук: Важливо, щоб у нас був план дій. Ми не знаємо, які вчора Порошенко наводив аргументи Меркель. Очевидно, що України мала б запропонувати свій план. Ми не виконали зобов’язання, тому ми мали б аргументувати, чому ми цього не зробили, і запропонувати своє вирішення ситуації.

Дмитро Тузов: Ви згадали «нормандський формат», але ми забуваємо про «женевський формат». Наскільки реально повернення до нього? Як сталося, що США зникли з переговорів?

Ростислав Томенчук: Там була ще Велика Британія, позиція якої є специфічною. США вирішили не загострювати ситуацію, тому зникли з перемовин.

Дмитро Тузов: А як бути з Будапештським меморандумом?

Ростислав Томенчук: Це політика. Якби Україна була рівня Швейцарії, то ставлення було б іншим. Якщо ми б 20 років не крали самі в себе, а розвивали бізнес, економіку, армію, то ми б не опинилися в такій ситуації. Розуміючи, що Україна — це не перший номер, вони намагаються утворити «зазор». Вони намагаються зараз вирішити це питання за допомогою дипломатів Франції та Німеччини, якщо не вийде — повернуться до європейського формату. Якщо і так не вдасться — залучать США. Але я думаю, що до цього не дійде.

Євгенія Гончарук: Існує версія, що тепер Росії вигідно, щоб США повернулися до перемовин. Адже вони будуть вирішувати, чи продовжувати санкції.

Ростислав Томенчук: Я не знаю, що має статися, щоб санкції не були подовжені. Якщо одна з країн не проголосує за санкції — це зажене ЄС в глибоку кризу.

Тут важливо те, що порушені принципи демократії, тому санкції мають бути подовжені.

Щодо США, то Росії важливо повернутися до статусу країни з якою рахуються. Вони зараз бути грати «картою» Сирії та впливати через свої лобі в Європі.

Україні важливо повернути дискусію до Будапештського меморандуму, щоб зменшувати вплив Мінських домовленостей. Мінськ не дає нам ніяких гарантій, а Будапештський меморандум — це документ.

Ми не пропонуємо нового плану дій, тому в Європі апелюють до Мінських домовленостей.

Євгенія Гончарук: Мені завжди здавалося, що у Німеччини було потужне россійське лобі, але зараз я бачу, що вона змінила вектор.

Ростислав Томенчук: У РФ були сильні зв’язки з соціалістами, що раніше були при владі. Німеччина зараз несе відповідальність за весь ЄС. Вони в скрутному становищі. Хвилі міграції негативно впливають на імідж Ангели Меркель.

Німеччина в останній час змінила ставлення до України. Раніше нашими партнерами були Польща та Швеція. Партнери України зараз стали набагато сильнішими. Посилився інтерес німецького бізнесу до України. Важливо не втратити інвесторів.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.