Слухати

Законного механізму повернення загарбаного Росією майна поки що немає, — Сироїд

23 листопада 2016 - 15:50
Facebook Twitter Google+
Ми не маємо ніякого універсального механізму, як немає і міжнародних стандартів, у випадку повернення незаконно привласненого Росією майна на тимчасово окупованих територіях України, — Оксана Сироїд
Законного механізму повернення загарбаного Росією майна поки що немає, — Сироїд / Програми на Громадському радіо

Оксана Сироїд, заступниця Голови Верховної Ради, розповідає чи треба платити бойовикам податок на землю чи купувати конфісковані землі, і чим це загрожує. Так звана «ДНР» вимагає оплатити податки підприємцям і власникам нерухомості на окупованих територіях і погрожує тим, хто цього не зробить, вже з 1 січня виставити ці об’єкти, землю та нерухомість, на продаж.

Наталя Соколенко: Платити чи не платити податки, які вимагає сплатити так звана «ДНР»?

Оксана Сироїд: Я думаю, що людина, яка погоджується сплатити податок в «ЛНР» і «ДНР», в такий спосіб визнає існування цих структур. Але я також мушу сказати, що це також великою мірою не проблема тих людей, а проблема України і українського парламенту, тому що ми до цього часу не визнали окупацію на наших східних теренах частини Донеччини та Луганщини. Таким чином, ми не визначили правовий режим того, що там відбувається.

Я є співавтором та ініціатором закону про тимчасово окуповану територію України, у якому визначається, що будь-які правочини та їх наслідки на тих територіях не будуть визнаватися в Україні. Це дає можливість у майбутньому, після того як території будуть повернуті у будь-який спосіб, або отримувати назад своє майно, або компенсації, або ще щось. Але, якщо держава цього не зробить, то є загроза і для майна, і для власності.  

Наталя Соколенко: Тобто поки такий законопроект не ухвалено, ситуація юридично невизначена?

Оксана Сироїд: Це людське питання. Людина має сплатити податки, якщо вона не сплатить, хтось може продати її землю чи майно Якщо Україна не визнала, що це окупаційна адміністрація, на якій підставі потім, коли ми повернемо свою владу на тих територіях, держава буде переглядати цей договір купівлі-продажу?

Цей закон, передусім, передбачений для людей. Тому, наприклад, коли мені кажуть, що закон про тимчасову окуповану територію, може загрожувати людям, це не так, насправді, він ставить людей на тимчасово окупованих територіях в ситуацію набагато більш визначену.     

Наталя Соколенко: Чи є якась відповідальність для тих, хто, наприклад, спокуситься цікавою ціновою пропозицією тих об’єктів, які, можливо, будуть виставлені на продаж?

Оксана Сироїд: Сьогодні треба розуміти, що це окупована Росією територія, і окупаційна адміністрація так чи інакше вчиняє там певні дії, в тому числі збирає податки, вчиняє правочини. Я вважаю і наполягаю на тому, що всі правочини, якщо вони здійснюються, повинні здійснюватися, відповідно до українського законодавства. Тому держава має створити можливості, щоб ці правочини можна було здійснити в Україні.

Наприклад, мали б надаватися нотаріальні послуги на контрольованій Україною територіях, щоб, люди, які, зараз проживають на непідконтрольній території, але хочуть чи вимушені вчинити правочин, могли, перетнувши лінію розмежування, здійснити такий правочин. Тоді держава вчинила б мудро і правильно.

Ірина Сампан: Якщо я правильно розумію, тим людям, у яких там землі, доведеться тільки чекати повернення територій?

Оксана Сироїд: Це складне питання. Ми не маємо ніякого універсального механізму, як немає і міжнародних стандартів, для цього випадку. Напевно, людина все одно прийматиме рішення з міркувань своєї безпеки чи безпеки свого майна. Але, я думаю, що нам треба розглядати ці всі реальні ситуації, проблеми і виклики, для того щоб продумати наслідки цього.

Наприклад, людина не хоче легітимувати цю окупаційну адміністрацію, сплачуючи податки за свою нерухомість, але, з іншого боку, якщо вона в такий спосіб втратить свою нерухомість, де гарантії, що вона зможе її повернути. Ми, принаймні, повинні створити механізм повернення майна.

Наталя Соколенко: А що із законопроектом, про який ви згадували, яка стадія його розгляду, і чи назбираються голоси для його ухвалення?

Оксана Сироїд: Головний виклик цього законопроекту в тому, що він називає речі своїми іменами. Він каже, що Росія є окупантом, і ми маємо окуповану територію не лише Криму, але й на Донеччині та Луганщині, але і міжнародна спільнота під тиском Росії, і частина українців не хочуть визнавати цю реальність, тому що знаходяться під впливом і тиском Росії. Чому Крим визнали окупованою територією? Тільки тому, що Росія сказала, що вона анексувала Крим, тільки після того міжнародна спільнота визнала, що Росія анексувала Крим. А коли Росія каже: «Мене немає на Донбасі», то і всі кажуть: «Росії немає на Донбасі».

Але, якщо заперечувати, воно ж не перестане існувати. В інтересах України визнати окупацію Донеччині та Луганщини. Якщо Україна цього не визнає — не визнає ніхто. Є тільки дві сторони, які можуть це визнати — це Росія, як вона зробила у випадку з Кримом, і Україна. Стосовно Донеччини і Луганщини — це обов’язок України з метою захисту національної безпеки і захисту своїх людей на цих територіях.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.