Слухати

Замість безвізового режиму знову говорять про візову лібералізацію, — Яковлев

24 листопада 2016 - 18:36
Facebook Twitter Google+
Українське питання може затягнутись, якщо Франція дійсно буде наполягати на поствиборчому розгляді нашого питання, — Максим Яковлев, політолог
Замість безвізового режиму знову говорять про візову лібералізацію, — Яковлев / Програми на Громадському радіо

maksym_yakovlev.jpg

Максим Яковлев // «Громадське радио»
Максим Яковлев
«Громадське радио»

Сьогодні в Брюсселі пройшов 18-й саміт Україна-ЄС, на якому прозвучав ряд важливих заяв.

Максим Яковлев, політолог, розповідає про загальний перебіг та останні деталі саміту.

Олена Бадюк: Головними темами саміту були подальші кроки на шляху до скасування віз для громадян України, виконання Мінських угод по урегулюванню ситуації на Донбасі та реформи по боротьбі з корупцією в Україні. Крім того, Президент України Петро Порошенко називав сьогоднішній день датою скасування візового режиму з Україною, але, як бачимо, цього не відбулось, хоча Європейський Союз зі свого боку ніколи не орієнтував цю подію на будь-яку конкретну дату.

Вже з’явилась заява Президента Європейської комісії Жана-Клода Юнкера про необхідність прийняття рішення про скасування віз для України на рівні країн-членів ЄС уже до кінця цього року.

Максиме, як ви вважаєте, що є головними перешкодами, через які лібералізація візового режиму між Європейським Союзом і Україною відкладається?

Максим Яковлев: Я думаю, що основна перешкода — це механізм призупинення дії безвізового режиму як такого. Я сьогодні дивився результати по саміту у попередніх публікаціях на сайті Європейської Комісії. Дійсно, вони пишуть сухо і бюрократично. З технічної точки зору, Україну треба перенести з другого додатку в перший в плані регулювання перетину контролю Європейського Союзу. Виняток складають, як правило, Ірландія та Великобританія, де міграційна політика — це внутрішня прерогатива на національному рівні.

Технічне питання, по-перше, зав’язане не тільки на одній Україні, тут ще є низка інших країн, наприклад, там фігурують Грузія, Туреччина. По них теж має бути відпрацьований механізм призупинення дії безвізового режиму.

Я вважаю, не дуже позитивним, що замість безвізового режиму, знову кажуть про візову лібералізацію по відношенню до України, але ми маємо розуміти, що це не тільки провина України, це така розстановка сил. Мені здається, нашому панові Президенту та взагалі всьому українському політикуму краще вже звітувати про результати, а не хвалитися можливими в майбутньому досягненнями.

Сергій Стуканов: У зв’язку з цим узгодженням механізму призупинення візового режиму, уже навіть сьогодні від деяких західних журналістів з’являлася інформація, що Франція, по суті, відкладає узгодження цього механізму аж до поствиборчого періоду, а ми знаємо, що вибори у Франції відбудуться аж в квітні-травні 2017 року. Чи справді раніше літа це питання не буде вирішено?

Максим Яковлев: Крім Франції, треба згадати ще Бельгію. В Європейському Союзі дуже складно приймати рішення, це складна бюрократична машина. Серед західних колег, у Німеччині та Франції, спостерігається певне затягування політичних процесів, і не тільки у питаннях про безвіз з Україною, тому що, цитуючи одного з колег, у Марі Ле Пен є шанси здобути перемогу. Тобто це не тільки український прокол. Цілком можливо, що українське питання може затягнутись, якщо Франція дійсно буде наполягати на поствиборчому розгляді нашого питання.

Сергій Стуканов: До речі, нас під час цього саміту цікавило не лише питання лібералізації візового режиму, але також і доля Угоди про асоціацію. Ми знаємо, що вона зависла після сумнозвісного референдуму у Нідерландах. Сьогодні також була заява від Дональда Туска, Президента Європейської Ради про те, що вони працюють з урядом Нідерландів. На ваш погляд, чи просунулися ми істотно саме в цьому питанні після сьогоднішнього саміту?

Максим Яковлев: Треба детальніше подивитися на заяви, які будуть опубліковані пізніше, але, в цілому, від пана Туска і пана Юнкера є дуже позитивні посили про можливу ратифікацію, попри нідерландську позицію.

Треба розуміти, якщо запитати будь-якого нідерландця проти чого він конкретно голосував, ніхто точно не відповість. Це була спроба висловити своє «фе» до Європейського Союзу як структури керівництва. Це питання зараз розглядає керівництво ЄС, щоб зрозуміти по пунктах, що саме в цій асоціації не влаштовує Нідерланди. Мені важко коментувати, наскільки ми просунулися конкретно у відносинах з Нідерландами, бо тут є і проблеми іміджу України у Нідерландах, але, я вважаю, що наполеглива позиція керівництва Європейського Союзу іде нам зараз на користь.

Олена Бадюк: Також сьогодні було підписано ряд важливих угод, які стосуються зокрема енергетичної сфери і співробітництва у сфері боротьбі з корупцією та подальшого співробітництва з Європейським Союзом. Це свідчить все ж таки про те, що українські реформи підтримуються і надалі спільнотою ЄС. Це позитивний сигнал, як ви розцінюєте?

Максим Яковлев: Однозначно. Я завжди кажу, що зовнішній тиск дійсно допомагає Україні у просуванні реформ, попри те, що вони навіть можуть блокуватися і затягуватися. Яскравий приклад — електронне декларування. Якщо б наші західні партнери не наполягали на цьому, то, можливо, ми б і не дізналися про це. Треба розуміти, що європейцям вигідно мати на своїх східних кордонах стабільну демократію, тому що це більш безпечно для всього європейського континенту.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.