Слухати

Завдяки повені більшовики здобули владу у Луганську ще влітку 1917 року , — історик

06 травня 2017 - 11:59
Facebook Twitter Google+
Науковий співробітник Інституту історії України НАНУ Віталій Скальський ділиться результатами свого дослідження

На відміну від багатьох міст і регіонів колишньої Російської імперії, влада у Луганську під час Жовтневої революції 1917 року жодним чином не змінилася. Міський голова і голова місцевої Думи залишилися на посадах аж до захоплення міста німецьким військом у 1918 році — бо вони вже були з числа більшовиків.

На липневих виборах до Луганської Думи більшовицький осередок (попри те, що був створений лише за лічені місяці) здобув відносну перемогу — близько 38% мандатів, і як найчисленніша фракція отримав керівні крісла. Міським головою став Клим Ворошилов. Причому, наголошує історик, це сталося цілком легітимним шляхом.

Перемозі посприяли природні умови — сувора та сніжна зима та бурхлива повінь, яка зірвала греблю на річці Луганці і затопила майже пів-міста, причому передусім бідні робітничі райони, розташовані нижче за заможні.

Старий склад Думи навіть виділив на боротьбу з лихом 10 тисяч рублів, але використати з них спромоглися лише 1 тисячу. Більшовики ж виявилися спритнішими. Ворошилов роздобув кошти (цілком вірогідно, їх виділили центральні органи РСДРП(б), а вже наявна Рада робітничих депутатів створила Центральний комітет з надання допомоги постраждалим від повені, який справді реально допомагав нужденним. Зрештою багато людей проголосували за нову політсилу.

В цій історії Віталій Скальський вбачає досить прозорі паралелі з сучасною «передвиборною гречкою». 

Всю програму слухайте у випуску.

Цю публікацію створено за допомогою Європейського Фонду Підтримки Демократії (EED). Зміст публікації не обов’язково віддзеркалює позицію EED і є предметом виключної відповідальності автора(ів). 
Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.