Слухати

Немає хірургів, траматологів та гінекологів — про медицину у Попасній (ВІДЕО)

15 червня 2017 - 21:14
Facebook Twitter Google+
Медичне забезпечення місцевого населення та військових у Попасній Луганської області надається в обмеженому обсязі. Майже скрізь не вистачає лікарів: особливо, хірургів, анестезіологів, терапевтів

oleksandr_andriycev.jpg

 Олександр Андрійцев // "Громадське радіо"
Олександр Андрійцев
«Громадське радіо»
Лікар-доброволець, який працює у складі команди медиків Першого Добровольчого Мобільного Шпиталю імені Пирогова, відпрацював місяць у Попасній. Зараз хірург Олександр Андрійцев повертається у свою лікарню в місті Малин Житомирської області і розповідає, що у людей в Попаснянському районі Луганської області прогресують серйозні захворювання через відсутність діагностики.

«Тут є серйозною проблемою ускладнення цукрового діабету. У нас якщо в рік одна ампутація через цукровий діабет, то це надзвичайна ситуація. Вже тут за місяць декілька ампутацій. Чому так? Відсутність ендокринолога. Як мені сказали, на всю область був один ендокринолог. В запущеному стані ендокринологічна служба», — говорить Олександр Андрійцев.

Попри те, що в зоні АТО не вистачає лікарів, є факти переїзду медиків з непідконтрольних територій. Говорить лікар з Донецька Сергій:

«Тут велика проблема у первинці, немає хірургів зовсім. Приїжджають тільки волонтери і працюють хірургами. Плюс немає лікарів сімейних, які б дивилися за хворими, не дивлячись на те, що вони знаходяться в домашніх умовах. Бо за ними треба все рівно проводити диспансерний нагляд. Нагляду немає, бо не вистачає лікарів. Звідси і запущеність хвороб, і серцеві хвороби. І я хотів би ще сказати, що є і психологічний аспект. Бо люди налякані, вони мають психічні погранічні стани, які можуть перерости в психоз. Люди потребують консультації психотерапевта. Психотерапевтів взагалі тут немає». 

Не вистачає не лише хірургів. Скрутне становище з лікарями – травматологами. До Попасної приїздить профільний спеціаліст з Лисичанська. У Попаснянському районі мешкає майже 80 тисяч людей. Їхнє право на отримання медичної допомоги обмежується тим, що лікарі не мають змоги працювати цілодобово. 

sanitarna_mashyna_zsu_0.jpg

 Санітарна машина ЗСУ // "Громадське радіо"
Санітарна машина ЗСУ
«Громадське радіо»
Попаснянська лікарня перебуває в зоні обстрілів з боку бойовиків т.зв. «лнр». Тож лікарям доводиться оперувати поранених, яких також привозять у цей мед заклад, й під час артилерійської канонади. Кілька снарядів влучили на територію лікарні. Про те, як часто обстрілюють медичний заклад, розповідає Головний лікар Олександр Ковальчук та медсестра Юлія:

«Як привозять «гуманітарну допомогу» з Росії, так і починаються стрєльби. Дні за три, як розвантажать, так і починають стріляти. Потрапляє і у житлові будинки. Поранених одразу везуть до нас, ми здійснюємо первинну медичну допомогу… Потім транспортуємо поранених до шпиталю в Часів Яр». 

Ще однією проблемою є поганий стан санітарного транспорту й місцевих доріг. Під час транспортування пораненого, або хворого, його можуть втратити ще в дорозі. Але, незважаючи на складні умови роботи, лікарня працює. Тут продовжують робити різноманітні операції, розповідає Головний лікар Олександр Ковальчук. «Місцевому населенню ми надаємо хірургічну, терапевтичну, неврологічну, гінекологічну допомогу», — говорить Олександр. 

Та лікарів критично не вистачає. Головний лікар додає, що готовий хоч сьогодні видавати лікарям, які приїдуть у Попасну, ключі від двокімнатних квартир. Але бажаючих, з огляду на досі існуючу небезпеку, небагато. Здебільшого приїздять добровольці від ПДМШ імені Пирогова й медики, які працюють в інших лікарнях області так званим, вахтовим методом.

«Приїжджав гінеколог, дуже багато прооперував. За час, коли він тут був, перший раз зробив 135 операцій. І коли він вже демобілізувався зробив ще 93 операції. Він кандидат наук, ми готуємо на операції, а він приїжджає та робить операції. Лікарів такого профілю у нас немає, тому це дуже допомога велика». 

Вахтовий метод роботи лікарів сприяє організації медичної допомоги і є максимально раціональним рішенням за даних умов. Та медики й люди, які мешкають у Попасній, сподіваються, що лікарі оселятимуться й працюватимуть тут постійно. Це надасть можливість організувати цілодобову медичну допомогу мешканцям району. 

Дивіться також відео Дмитра Тузова «Санітарний транспорт й дороги в АТО»

З Попасної кореспондент «Громадського радіо» Дмитро Тузов

За підтримки Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.