Слухати

Керівники державних підприємств штучно гальмують приватизацію — А. Герус / Програми на Громадському радіо
Громадське радіо / Скачати зображення

Керівники державних підприємств штучно гальмують приватизацію — А. Герус

10 жовтня 2015 - 14:12
Facebook Twitter Google+
Інвестиційний експерт Андрій Герус: «Міністерства прямо ігнорують рішення Кабміну про передання державних активів на приватизацію»

Тим часом серед західних фінансових донорів України зріє нерозуміння, чому, залучаючи великі кредити, держава не поспішає ефективно розпорядитися власним майном. «Велику приватизацію» низки енергетичних компаній і Одеського припортового заводу відклали на 2016 рік.

Євгенія Гончарук: Чому ми відклали приватизацію на наступній рік? Якщо причини у законодавстві, то чого нам бракує?

Андрій Герус: Причини не лише у законодавстві. Якщо ми згадаємо приватизацію «Криворіжсталі», то це єдиний приклад прозорої приватизації. Це випадок, коли підприємство було дорого продано іноземному інвестору, приватизація принесла не лише гроші, але й нові технології в Україну. В цей час законодавство було таке саме як сьогодні, тим не менше, цю приватизацію вдалося зробити. Законодавство може бути причиною, але найважливішою є політична воля керівників держави.

Едуард Лозовий: ФДМУ має всі права та повноваження для того, щоб оголошувати конкурси щодо їх продажу, але прес-служба ФДМУ зазначає, що теперішні управлінці цих державних активів не поспішають передавати їх на продаж. А що це може означати, це саботаж?

Андрій Герус: Я думаю, малися на увазі профільні Міністерства. Наприклад, в нас є кричущий випадок в державній компанії «Центренегро». Це компанія, яка генерує електроенергію. Було розпорядження кабінету міністрів, про передачу міністерством акцій у ФДМУ, але міністерство дане розпорядження не виконує. Подібна ситуація по Херсонській ТЕЦ.

Едуард Лозовий: Як це можливо? У міністра свої плани на це підприємство? Чому вони впираються и наражаються на конфлікт?

Андрій Герус: Я думаю, тут дві речі. Перша — це правова культура. Якщо є розпорядження  Кабінету міністрів України, то його необхідно виконувати. Друге — це те, що в Україні державні підприємства — тільки за документами державні. На більшості державних підприємств є певна особа, що керує ним в інтересах певних людей, тому приватизація потрібна не лише тому, що потрібні гроші, а і для того, щоб підприємства запрацювали прозоро і ефективно.

Едуард Лозовий: Коли я дивлюся на список підприємств: Тернопільобленерго, Запоріжжяобленерго, Харківобленерго, Хмельницькобленерго — це переважно енергетичні підприємства, навколо яких розташувалися друзі державних управлінців і обережно доять, а тут раптово цю корову вирішують продати. Так виглядає ситуацію?

Андрій Герус: Ви досить точно охарактеризували ситуацію.

Едуард Лозовий: Наскільки є шанси змінити цю ситуацію? Може допоможе МВФ?

Андрій Герус: Нам починають задавати питання, чого  ви просите допомогу у зарубіжних країн, у МВФ, у США, хоча у вас є величезний ресурс, який може ефективно працювати та через який ви можете залучати іноземні інвестиції в країну. Ви цим ресурсом не користуєтеся, а просите допомоги з закордону.  

Євгенія Гончарук: Цей тиск може спровокувати нас діяти?

Андрій Герус: Нам буде необхідна фінансова підтримка, тому що без неї може початися нова хвиля кризи, а її ми зможемо отримати, тільки якщо почнемо діяти і вирішимо внутрішні проблеми.

Едуард Лозовий: Чи вигідно саме зараз продавати підриемства, чи є зараз сприятливою кон’юнктура для цього?

Андрій Герус: Візьмемо для прикладу компанію Центренерго. За останній рік в неї борги збільшилися вдвічі, за півроку збитки склали понад 600 млн гривень. За останній рік компанія втратила біля 500 млн гривень у вартості. Причиною цьому стало неефективне управління. Вартість державних підприємств лише зменшується.

Євгенія Гончарук: Чи є якісь обмеження щодо того, кого можна допускати до тендеру чи немає?

Андрій Герус:  Вітчизняні бізнесмени ніколи не купують підприємства за реальну ціну і не інвестують в них гроші. Зарубіжні компанії будуть платити білу заробітну плату і приносити нові інвестиції, щоб не зіпсувати від цього репутацію.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.