Слухати

Освіта - це класичний бізнес, який потребує гарного менеджменту, - Сергій Горбачов

03 жовтня 2015 - 18:48
Facebook Twitter Google+
Систему освіти потрібно змінювати, зважаючи на розвиток нових технологій та інформаційних систем у світі. У студії педагог і мама, котра серйозно переймається освітою
Освіта - це класичний бізнес, який потребує гарного менеджменту, - Сергій Горбачов / Програми на Громадському радіо

Про зміни в системі освіти говорять заступник голови ГО «Батьківський контроль» Іванна Коберник та директор спеціалізованої школи № 148 імені І. Багряного Сергій Горбачов.

Василь Шандро: Чи можете ви назвати якісь позитивні зміни в системі освіти?

kobernik.jpg

Іванна Кобернік
Іванна Кобернік

Іванна Коберник: Безсумнівно. Громадськість активно бере участь в обговоренні цієї проблеми. Зросла громадянська активність батьків і вчителів, вчителі перестають боятися висловити свою думку, не дуже вдалий законопроект, що стосувався освітньої сфери не був внесений на розгляд до Верховної Ради.

Василь Шандро: Вчителі відповідають вимогам часу?

Сергій Горбачов: Ні, не відповідають. Середній вік вчителів досить значний. В нашій школі це люди, яким близько 50 років. Молодь не йде працювати в школи. А старше покоління вчителів  погано володіє сучасними технологіями і не дуже хоче змінюватись, бо  виховане за радянськими шаблонами. Радянська школа освіти — це парадигма роботи за інструкціями. Маєш їх дотримуватись. А результат нікого не цікавить. Натомість, сучасна школа має керуватись принципами успішного менеджменту.

Тетяна Шептицька: наша система забюрократизована. Як зменшити паперовий бюрократичний тиск на вищу і середню школи?

Іванна Коберник: Внесенням змін в нормативні  документи, які видає Міносвіти. Замість бюрократії, треба змінювати парадигму. Система освіти повинна навчити дітей думати.

 Василь Шандро: Механізм дуже простий. Чому він досі не працює?

Сергій Горбачов: В класичному менеджменті відповідальним є той, хто має важелі впливу на освіту. Міністерство освіти немає впливу на кадрову ситуацію, на ситуацію з конкретним станом роботи у школах не має. Якщо директор школи розуміє, хто його призначив і хто його може зняти, чий наказ він буде виконувати: Міністерства освіти, чи районного управління? А призначає —  департамент освіти за поданням районного управління. Бувають просто жахливі випадки: керівником міського управління освіти в одному з міст Запорізької області призначили людину, яка не має педагогічної освіти, не працювала у школі. А її призначили, бо вона є зручною для міського голови.

Іванна Коберник: Про бюрократію: в силах Міносвіти відмінити журнали, якщо в школі є електронний журнал. І тоді не потрібно буде вчителям вести електронний журнал, а потім сідати і заповнювати паперовий. В силах Міносвіти — зменшити кількість звітності.

Василь Шандро:  Потрібен менеджмент, як це поєднати із школою, все-ж таки, це не бізнес?

Сергій Горбачов: Ні, я не погоджуюсь категорично. Це — класичний бізнес, є замовник освітніх послуг —  батьки. Є виконувач — школа. Є вигодонабувачі. Це — діти. У цій класичній системі і треба працювати.  

 Василь Шандро:  Чи не привчаємо ми дітей до комерціалізації?

Сергій Горбачов: Що є школа? Школа є структура, яка існує за гроші платників податків, створює соціалізацію підростаючого покоління. Відтак, громадяни, створюючи соціальний запит, мають право вимагати якісних послуг для свої дітей.

 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.