Слухати

Постанова про обмеження торгівлі з Кримом обманює суспільство, — Смілянський

18 грудня 2015 - 18:14
Facebook Twitter Google+
Постанову Кабміну про обмеження переміщення продовольчих товарів до окупованого Криму коментують Юрій Смілянський та Олександр Лієв
Постанова про обмеження торгівлі з Кримом обманює суспільство, — Смілянський  / Програми на Громадському радіо

На думку Смілянського, який ще у вересні вказав на необхідність припинення енергопостачання Криму, активісти, що започаткували блокаду,  надали нашому уряду прямо в руки інструменти для ведення переговорів з державою-окупантом. Але держава цим інструментом не скористалася. Хоча навіть будь-яка вимога, поставлена Україною у переговорному документі протилежній стороні – це була б невеличка, але перемога. Насправді, уряд нічого не робить, вважає експерт.

У певному сенсі це підтвердив й ще один експерт програми — радник міністра аграрної політики та продовольства України Олександр Лієв. Він повідомив, що його міністерство майже не було задіяне у підготовці постанови КМУ про обмеження переміщення товарів. Разом з тим, він вважає, що блокада – дієвий інструмент, щоб впливати на деокупацію Криму. Але держава має чітко розуміти, яких цілей вона має досягти, супроводжуючи це інформаційною кампанією. Зокрема, президент чи прем’єр, на думку Олександра Лієва, мали б звернутися безпосередньо до кримчан з поясненням своєї політики.

Дмитро Іванов: Як відбувається процес, тільки зараз все зрушилося з місця?

Юрій Смілянський: Даже если сдвинулось, то только частично. Эффекта от этого для государства особо нет. Когда лидеры крымскотатарского народа инициировали товарное и энергетическое эмбарго, был создан гражданский инструмент, помощью которого, государство могло вести определенные переговоры со страной оккупантом. Правительство не захотело воспользоваться инструментом, предложенным гражданским обществом. Частично возобновлены поставки электроэнергии в Крым. Закон о свободной экономической зоне Крым не отменен. Это постановление Кабмина просто обманывает украинское общество. Постановление разрешает снабжать в интересах отдельных лиц оккупационную армию, Россию, куда через Крым будет идти поток товаров.

По вопросу поставки электроэнергии Крыму, Кабмин ушел в сторону.

Анастасія Багаліка: Чи може вплинути ця постанова на «чорну торгівлю» з Кримом?

Юрій Смілянський: Она поможет ей развиваться.

Дмитро Іванов: Блокадники будуть позбавлені права  підтримувати блокаду?

Юрій Смілянський: Тут вопрос будет глубже. Если руководство страны систематически нарушает конституционные нормы, то мы получаем право на революцию. Тут мы можем не свергать власть, а не подчиняться ее решениям. Власть не слушает общество, не объясняя, какие цели хочет этим достичь.

Дмитро Іванов: З нами на зв’язку радник Міністр аграрної політики і продовольства Олександр Лієв. Ці данні, які вказані в постанові, про 50 кг, про 10 тисяч, як вони визначалися?

Олександр Лієв: Я не знаю, це визначалося в ручному режимі. Наше міністерство майже не було задіяно в підготовці цієї постанови. Є закон, який дозволяє торгівлю з Кримом. Коли почалася блокада Криму, це суттєво вплинуло на фермерів та підприємців Херсонської та Кіровоградською областей. Вони завжди орієнтувалися на ринок Криму. Їм не пояснили  правила, як торгувати. В них продукти, які мають термін придатності. Блокада — це суттєвий спосіб тиску, але його має запроваджувати держава, розуміючи стратегію. Це має супроводжуватися інформаційною політикою, зверненнями президента та прем’єра. Вони мають знати, що ми обмежуємо не громадян, а окупантів. Повернути землю без людей — неможливо.

Анастасія Багаліка: Як ця постанова може вплинути на контрабанду?

Олександр Лієв: Контрабанда на кордоні з Кримом не більша, ніж на інших кордонах. Там є органи, які мають здійснювати  функції держави, а не так як зараз, люди без розпізнавальних знаків. Контрабанда — це не основне питання зараз.

Анастасія Багаліка: Один з лідерів блокади заявив, що в наступному році може розпочатися і морська блокада. Як ви розцінюєте ці заяви?

Олександр Лієв: Ленур Іслямов — це відомий в Криму бізнесмен, громадянин РФ, і він працював в уряді Аксенова. Я не розумію, як людина з таким минулим може ініціювати підрив опор. Якщо це робить держава, це одне, а якщо це робить сумнівна людина — я цього не розумію.

Дмитро Іванов: В якому обсязі варто залишити товарообмін з Кримом?

Олександр Лієв: Крим споживав 200 тисяч тон продуктів на місяць в мирний час. Я вважаю, що це треба розвивати, а не розривати. Давайте, будемо пакувати ці товари в жовто-блакитну упаковку, писати на них українською та кримськотатарською мовами, що Крим в серці кожного українця. Ці товари будуть дешевші та якісніші, за російські. У нас є багато ниточок, якими ми зв’язані з Кримом, то їх треба розвивати,  щоб потім за них підтягнути Крим додому. Зараз йде деінтеграція Криму з Україною.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.