Слухати

Причина спалаху поліомієліту в Україні – низький рівнь вакцинації

22 грудня 2015 - 18:27
Facebook Twitter Google+
Дискредитація вакцинування може бути пов'язана із боротьбою за держзамовлення на закупівлю ліків, – голова Національного комітету «Поліо+»
Причина спалаху поліомієліту в Україні – низький рівнь вакцинації / Програми на Громадському радіо

Про катастрофічну ситуацію із вакцинацією проти поліомієліту розказують Сергій Завадський, голова Національного Ротарі комітету «Поліо+» в Україні, й Тамара Недобор, членкиня Національного Ротарі комітету«Поліо+» в Україні.

«Вакцина має бути рожевого кольору. Індикатори на упаковці мають бути зазначеного в інструкції кольору. Завтра, 23 грудня, на круглий стіл в Києві ми принесемо бокс з вакцинами проти поліомієліту і покажемо всі важливі позначки і характеристики, за якими батьки можуть самостійно перевіряти якість вакцини», – розповів Сергій Завадський, голова Національного Ротарі комітету «Поліо+» в Україні.

«Дитину перед щепленням треба обов’язково обстежити у лікаря і переконатися, що вона здорова, і лише тоді робити щеплення. У мене маленька дитина і виникали побоювання через той потік негативної інформації про щепленння. Але я зважила на ризики цієї страшної хвороби і ми зробили щеплення», – сказала Тамара Недобор.

Наталя Соколенко: Яка зараз ситуація в Україні з вакцинацією?

Сергій Завадський: Оскільки Ротарі є ініціатором глобальної ініціативи подолання поліомієліту у світі і ми цю роботу проводимо також в Україні. Питання: вакцинувати чи не вакцинувати – воно вирішується батьками. Але у більшості країн світу воно вже вирішено. Вакцинації говорять «так», бо іншого способу подолання поліомієліту не існує. Питання можуть виникати лише до процедури вакцинації та якості вакцини. За 30 років глобальної боротьби з поліомієлітом вдалося зменшити захворюваність у світі на 99 відсотків. В Україні ще у 1996 році була проведена додаткова масова вакцинація і 20 років ми не знали, що таке поліомієліт.

Дмитро Тузов: Зараз знову відновилася захворюваність?

Сергій Завадський: Останні декілька років планове щеплення дітей від поліомієліту було зменшено з 95 відсотків, яке було досягнуте у 90-х роках, до 14 %. Причиною виникнення спалаху захворювання в Україні зумовлений низьким рівнем вакцинації.

Наталя Соколенко: Цей спалах на Закарпатті?

Сергій Завадський: Цей спалах у країні Україна. Це визначення Всесвітньої організації охорони здоров’я. Поліомієліт – підступна хвороба. Параліч виникає тільки у одного з двохсот. Це означає, що якщо виявлено 2 випадки захворювання, то носіями інфекції є 400 осіб, які можуть передавати цю хворобу.

Наталя Соколенко: Пані, Тамаро, що вплинуло на вас при прийнятті рішення про вакцинацію?

nedobor_tamara.jpg

Тамара Недобор / Тамара Недобор
Тамара Недобор
Тамара Недобор

Тамара Недобор: Вплинула сумна статистика, що у 2015 році вакциновано лише 14 відсотків дітей. Україна знаходиться на останньому місці за рівнем вакцинації, після Пакистану і Афганістану. Це означає, що наші діти постійно знаходяться у небезпеці. Якщо ти довіряєш своєму лікарю, якщо твоя дитина здорова, якщо ти перевірив якість вакцини, то потрібно проводити вакцинацію.

Наталя Соколенко: Як перевірити якість вакцини?

Тамара Недобор: Вона повинна бути відповідно запакована. На ній є індикатор. Якщо вакцина не придатна до вживання, то вона змінює свій колір.

Дмитро Тузов: Чи потрапляють на наш ринок вакцини неперевірених виробників?

Тамара Недобор: Це ми відносимо до категорії міфів, які можливо підтверджені реальними фактами. Про це можна буде дізнатись на завтрашньому круглому столі.

Наталя Соколенко:Пане Сергію, ви згадали, що у нас використовують вакцину, яка була у 1996 році. Що це за вакцина?

Сергій Завадський: Це та вакцина, яка використовується у світі більше 50 років. Це оральна вакцина. Виробником є французька фірма, світовий лідер у виробництві вакцин. Ця вакцина була закуплена для нас за кошти донорів, зокрема, канадійських. Існує 2 види вакцин. Це оральна зменшеної дії, щоб виробити імунітет, і нежива вакцина, яка створює імунітет тільки у однієї дитинки. Нам потрібно домогтися, щоб перестав циркулювати вірус у країні.

Наталя Соколенко: Ця істерія навколо вакцини може бути зумовлена бажанням декого дискредитувати її задля долучення до закупівель «потрібних компаній» і отримання грошей з бюджету?

Сергій Завадський: Так, думаю, що завтра під час круглого столу ми розглянемо це питання. Комусь точно це вигідно, щоб діти в Україні не діставали щеплення від поліомієліту. Тому і розповсюджується недостовірна інформація.

Дмитро Тузов: Якого кольору має бути вакцина?

Сергій Завадський: Вона має рожевий колір. Певна інформація про вакцину у поліклініках присутня, але потрібно більше.

Наталя Соколенко: Потрібно долучити відомих людей-зірок до компанії пропагування щеплення від поліомієліту, як це роблять у світі, наприклад, Біл Гейтс, Джекі Чан, інші.

Дмитро Тузов: Франклін Рузвельт, президент США, хворів на поліомієліт і ця хвороба вибила його з політичного життя.

Сергій Завадський: Нам не вистачає строгості у питанні вакцинації. У Польші 99 відсотків вакциновано людей і вони не бояться цієї хвороби. Це досягнуто завдяки обов’язковості щеплення проти поліомієліту. У нас потрібно піднімати питання незахищеності дітей.

Єдиним протипоказанням вакцинації є висока температура, що сигналізує про наявність у дитини певного запалення. Це пряме протипоказання, решту оцінює лікар.

Дмитро Тузов: Яким шляхом поширюється ця хвороба?

Сергій Завадський: Це хвороба брудних рук. Вона поширюється оргально-фекальним шляхом. Миті руки не убезпечують від інфікування. Єдиним оберегом є щеплення.

Наталя Соколенко: Як розвивається хвороба?

Сергій Завадський: Хвороба розвивається швидко. Її прояв – це параліч, який за статистикою відбувається у одного з двох сотень інфікованих.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.