Слухати

Є документи, які доводять фальсифікацію виборів у Кривому Розі, — М.Давидюк / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

Є документи, які доводять фальсифікацію виборів у Кривому Розі, — М.Давидюк

23 грудня 2015 - 14:22
Facebook Twitter Google+
Юрій Вілкул боїться перевиборів, бо розуміє, що якщо вся країна спостерігатиме за виборчим процесом, перемога не буде легкою. Можливо, для нього перемоги взагалі не буде, — Микола Давидюк

Жителі Кривого Рогу протестують проти призначення на посаду міського голови колишнього члена Партії регіонів Юрія Вілкула. Активісти і юристи заявляють про масові порушення та фальсифікації під час проведення місцевих виборів у Кривому Розі. За різними даними, в акціях протесту взяло участь від кількох сотень до тисячі людей. У руках протестуючих плакати з написами «Захистимо наш вибір!», «Вілкулів за ґрати». Водночас в «Опозиційному блоці» заявляють, що підстав для перерахунку голосів і призначення нових виборів мера немає.

За офіційними даними, в Кривому Розі за чинного міського голову, представника «Опозиційного блоку» Юрія Вілкула, проголосувало 50,21% виборців, а за його суперника, висуванця «Об’єднання «Самопоміч» Юрія Милобога — 49,79%. Різниця між кандидатами — 752 голоси. Вілкул, офіційно визнаний переможцем виборів, склав присягу міського голови. Чи існують підстави для проведення перевиборів у Кривому Розі?

Ситуацію коментує гість студії директор Центру «Політика» Микола Давидюк.

Ольга Бродська: Питання щодо проведення перевиборів було поставлене на голосування. Чому депутати його не підтримали?

Микола Давидюк: Серед депутатів в цьому питання поки що немає консенсусу, а багато хто сприймає це питання, як політичну боротьбу «Самопомочі». Крім того «Опозиційний блок» таким чином намагається взяти в заручники всю країну, маніпулюючи тим, що якщо депутати дозволять перевибори у Кривому Розі, то опозиціонери влаштують «парад перевиборів» по всій країні. «Опозиційних блок» таким чином може ставити під сумніви результати виборів і у інших містах. Для прикладу вже наводять ситуацію у Миколаєві, де мером став представник «Самопомочі».

Тетяна Кононенко: Ви вважаєте, що такі маніпуляції справді можливі?

Микола Давидюк: Ми ж не знаємо, що робиться у депутатів у кулуарах. Зрозуміло, що те, що під Верховною Радою стояли люди, їх взагалі не хвилювало. Тому в цьому питанні Верховну Раду треба дотиснути, бо вони за парламентською рутиною і бюрократією будуть намагатися питання перевиборів у Кривому Розі загубити.

Тетяна Кононенко: Тобто вони будуть намагатися його переносити?

Микола Давидюк: Так. У них завжди будуть знаходитися голоси, щоб перенести розгляд цього питання, але не буде голосів, щоб його проголосувати. Громадяни мають дотиснути владу, щоб зберегти своє конституційне право обирати мера, але, як показує практика, і міську раду. Владу треба перезавантажити, щоб з нового року почати процес місцевого самоврядування.

Ольга Бродська: З якою вірогідністю ми можемо стверджувати, що вибори у Кривому Розі були сфальсифіковані?

Микола Давидюк: Якби жителі Кривого Рогу дійсно вибрали Вілкула і в цьому виборі не сумнівалися, вони б не вели проти нього кампанію вже більше двох місяців. Для людей дійсно важливо, щоб у них був мер, якого обрали вони, а не хтось за рахунок фальсифікацій результатів виборів на окремих міських дільницях. Люди не вимагають призначити замість Вілкула іншого мера, вони вимагають призначити перевибори. Якщо Юрій Вілкул виграє чесно, ніхто не буде оскаржувати його результати.

Юрій Вілкул боїться перевиборів у Кривому Розі через те, що розуміє, що якщо вся країна буде спостерігати за виборчим процесом, його перемога не буде легкою. Можливо, для нього перемоги взагалі не буде. Але в той же час активістам, котрі вимагають проведення перевиборів потрібно надати в підтримку цієї ідеї більш широку доказову базу. У активістів є документи, які підтверджують фальсифікацію виборів, але їх мало. Доказову базу слід значно розширити.

Тетяна Кононенко: Чи розглядаються наведені активістами факти порушень на виборах у Кривому Розі?

Микола Давидюк: За 25 років проведення виборів в Україні склалася певна «клановість». У нас і досі не реформована судова систем. Саме це є відповіддю на питання, чому ми не можемо довести справу у Кривому Розі до перевиборів. Якби ми вже мали реформовану країну, питання перевиборів у Кривому Розі не ставилося б у Верховній Раді, а його б розглядали місцеві суди.

Сьогодні ЦВК поводить себе неадекватно. ЦВК дискредитувала себе ще до виборів, а після виборів у Кривому Розі підтвердила, що є нелегітимним. Ситуація у Кривому Розі – це обличчя ЦВК, про це говорить вся країна, але цього не чує Президент і спеціально намагається не чути парламент.

Проблеми перевиборів у Кривому Розі – це проблема всієї країни, а не лише жителів Кривого Рогу. Під час виборів у кожному місці були схожі фальсифікації, і свої «вілкули». У нас є певні «виборчі феодали», які захопили певні території і за рахунок окремих дільниць маніпулюють результатами виборів. Вони постійно там перемагають, їхні діти перемагають, і онуки теж будуть перемагати. Якщо ми хочемо чесних виборів, не залежно від наявного закону, ми маємо це припинити. Автобуси з голосуючими, «каруселі», «мертві душі», лікарні, які дають по тисячі голосів з палати, все це впливає на результати наших виборів.

Виборчу корупцію в країні треба побороти і на прикладі Кривого Рогу треба задати в країні новий стандарт проведення виборів. Інакше «вілкули» і далі будуть перемагати від Львова до Одеси і від Івано-Франківська до Чернігова.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.