Західна коаліція і надалі триматиметься осторонь від Росії, — політолог

25 листопада 2015 - 13:58
Facebook Twitter Google+
Росія вирішує власні геополітичні завдання на Близькому Сході. Це її лінія і прагнення. Вона буде намагатися реалізовувати їх і надалі, — Євген Магда

Вранці 24 листопада над Туреччиною був збитий фронтовий бомбардувальник Су-24 російської авіаційної групи. За даними турецької влади, російський літак перед тим, як його збив турецький винищувач F-16, не реагував на попередження. Про це йдеться в повідомленні Збройних сил Туреччини. Чи опиниться Росія після цього інциденту в більшій ізоляції і як мала б діяти Україна у подібній ситуації, — з’ясовувли  у програмі «На свіжу голову».

На включенні зі студією були політологи Євген Магда та Олег Волошин.

В студії — журналісти Євген Павлюковський та Євгенія Гончарук.

Євген Павлюковський: Що сталося на турецько-сирійському кордоні: непорозуміння чи свідома провокація з боку Росії?

Євген Магда: Я так розумію, що траєкторія польоту і посадки російських літаків перетиналася з територією Туреччини. Їм було більш вигідно туди залітати.  В умовах конфлікту з «Ісламською державою» поява військового літака над Туреччиною була сприйнята належним чином і після низки попереджень літак був збитий. Один пілот загинув, а доля  другого достеменно невідома.

Євген Павлюковський: В одному кілометрі від кордону Туреччини впав літак. Чи можна стверджувати про порушення повітряного простору цієї країни?

Євген Магда: Туреччина досить швидко оприлюднила дані, які засвідчили, що російський літак перетнув кордон Туреччини. Там, звісно, вимір йде не в сантиметрах, але факт залишається фактом. Туреччина діє за принципом недоторканності кордону і має одну з найпотужніших армій у Чорноморському регіоні. Також Туреччина є членом НАТО, а воно, в свою чергу, Туреччину підтримало.

Євген Павлюковський: Це вже не перший випадок порушення Росією повітряного простору Туреччини. У Росії не розраховували на подібну реакцію Туреччини чи навпаки, могли підставитися?

Євген Магда: Реакція Путіна, який виступав під час переговорів з йорданським королем свідчить, що Росія не очікувала цього. Відносини Росії з Туреччиною до останнього часу були позитивними. Саме цим і можна пояснити пропозицію росіян бойкотувати турецькі курорти, яку вже радо сприйняло багато українців. З іншого боку Росії важко щось протиставити Туреччині, яка має потужну армію.

Євген Павлюковський: Від Росії Туреччина ніяким чином не залежить. Як цей інцидент може вплинути на відносини Росії з НАТО і чи позначиться на шансах Росії увійти в антитерористичну західну коаліцію?

Євген Магда: З огляду на те, що інцидент з літаком відбувся вчора, коли Президент Франції проводив консультації з Президентом США, шанси на створення подібної коаліції є мізерними. Росія вирішує власні геополітичні завдання на Близькому Сході. Це її лінія і прагнення. Вона це буде намагатися реалізовувати і надалі. Західна коаліція і надалі діятиме проти «Ісламської держави», але від Росії триматиметься осторонь.

Євген Павлюковський: Заяви Путіна про нафту з «Ісламської держави» на території Туреччини – це намагання  дискредитувати цю країну чи там має місце подібна ситуація?

Євген Магда: Я думаю, що певна частина раціонального зерна в цьому є. Якийсь обсяг експорту нафти йде через територію Туреччини, але я не думаю, лише через її територію. «Ісламська держава» сьогодні є міжнародною проблемою, але я не думаю, що її зможе вирішити виключно Росія. Думаю, що тут будуть задіяні інші механізми. Барак Обама напередодні заявив, що США будуть жорстко діяти проти «Ісламської держави».

Євген Павлюковський: Пане Олеже, на вашу думку, це інцидент набуде подальшого розголосу чи його намагатимуться пригасити в зв’язку з іншими міжнародними подіями?

Олег Волошин: Цей інцидент повністю випадає з логіки подій на Близькому Сході. Він випадає з базових інтересів ключових гравців регіону. Сьогодні з боку західних держав вживаються безпрецедентні зусилля щодо формування консолідованої коаліції проти «Ісламської держави». В цих умовах дії Туреччини є егоїстичними. Вона грає в свою гру і несе відповідальність за те, у що перетворилася «Ісламська держава» сьогодні. Вона дійсно купує у «Ісламської держави» нафту. До того ж вона тривалий час продовжує воювати з курдами, послаблюючи тим самим сили, які борються проти «Ісламської держави».

Євген Павлюковський: На вашу думку, Туреччині не вигідно повністю знищувати «Ісламську державу» в першу чергу через нафтове питання?

Олег Волошин: І через нафтове питання, і через геополітичний вплив у цьому регіоні. За допомогою ісламістів Туреччина хотіла усунути проіранський режим в Сирії і послабити курдів. Проблема Туреччини в тому, що вона, як і Росія, воює за минуле. Нікому не зрозумілий сенс їхньої агресії. Так само, як нікому не зрозумілі мотиви анексії Росією Криму або нападу на Донбас.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.