Слухати

Через децентралізацію людину з інвалідністю звільняють з роботи

31 травня 2016 - 16:19
Facebook Twitter Google+
Чоловік, який потрапив під скорочення штату на Дніпропетровщині, впевнений: роботу він втратив саме через інвалідність першої групи
Через децентралізацію людину з інвалідністю звільняють з роботи / Програми на Громадському радіо

29-річний Антон Плесканівський — мешканець селища Могилів, що на Дніпропетровщині. Все його життя — суцільне намагання довести, що попри діагноз ДЦП він здатний жити й працювати повноцінно. Тож і влаштувався інженером-електронщиком одразу в дві  школи за сумісництвом. Робота посіла в його житті чільне місце.

anton_pleskanovskyy.jpg

Антон Плескановський // Громадське радіо
Антон Плескановський
Громадське радіо

«Я їй віддавав все сили. Людина в моєму становищі стає трішечки перфекціоністом, і так себе реалізує в суспільстві», — говорить чоловік.

Понад три роки Антон займався шкільними комп’ютерами. Нарікань на його роботу не було, аж поки в регіоні офіційно не розпочався процес об’єднання територіальних громад.

«Буквально через три дні до нього приходить голова сільради Дружко, приносить наказ про скорочення і змушує його підписати», — розповідає батько Антона Олег Плесканівський.

ole-pleskanovskyy.jpg

Олег Плескановський // Громадське радіо
Олег Плескановський
Громадське радіо

Наказ Антон не підписав. Оскільки звільнятися не хотів — звернувся по допомогу до журналістів. Директорка школи Леся Моня підтвердила: інваліда першої групи дійсно скорочують, бо у зв’язку із децентралізацією його посада більше не потрібна. Але «криміналу»в тому немає:

dyrektor_golova_0.jpg

Леся Моня та Валерій Дружко // Громадське радіо
Леся Моня та Валерій Дружко
Громадське радіо

 «Зараз при громадах будуть сервісні центри. І сторожі будуть скорочені, і посади електронщика як такого. Перша група — ви знаєте, що вона непрацююча по закону? Порушення в тому, що його взяли на роботу».

Про функціональні обов’язки, які чоловік із обмеженими фізичними можливостями успішно виконував раніше, адміністрація школи наразі говорить як про такі, з якими йому не справитися через свій статус:

 «Йому буде важко працювати. Це треба процесор підняти, поставити, розібрати — це важко для нього».

Водночас голова об’єднаної територіальної громади Валерій Дружко наголошує: Плесканівського скорочують не через те, що він  є людиною з обмеженими фізичними можливостями:

«В лютому був направлений нам лист про можливість скорочення 10% технічних працівників з департаменту освіти, який базувався, я так розумію, на наказі міністерства. Ця ситуація не пов’язана з тим, що Плесканівський — інвалід 1 групи, чи з якимись особливими претензіями до нього. Ремонтувати комп’ютери мабуть мають спеціалісти, якась спеціалізована фірма».

Скорочувати за ознакою «інвалідність» незаконно — коментує юристка Юлія Сегеда. — відтак, згідно українського законодавства, в разі скорочення штату люди з інвалідністю не мають першочергового права залишитися на роботі.

segeda.jpg

Юлія Сегеда // Громадське радіо
Юлія Сегеда
Громадське радіо

«На жаль статус інвалідів не вберігає людину від скорочення. Підприємство, організація при скороченні штату на жаль не повинно шукати інваліду інше місце роботи.  Категорично не допускається скорочення через інвалідність. Але ми ж знаємо, що підприємство не мотивує це саме так. Вони мотивують це якимись іншими причинами, але не інвалідністю», — розповідає юристка.

Наразі батько Антона збирається захищати права сина в суді — за фактом психологічного тиску та звільнення з роботи.

Маргарита Кримова з Дніпра для «Громадського радіо»

Матеріал створено за підтримки Фонду Гайнріха Бьолля

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.