Слухати

Економічна блокада — які права переселенців порушено в Україні / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

Економічна блокада — які права переселенців порушено в Україні

07 вересня 2016 - 18:17
Facebook Twitter Google+
7 вересня в Києві експерти зібралися на круглому столі для обговорення результатів соціологічного дослідження «12 кроків до миру»

Захід був присвячений обговоренню проблем переселенців у соціальній політиці.

Протягом чотирьох місяців Громадська організація «Відновлення Донбасу» і компанія «TNS-Україна» проводили соціологічне опитування, у рамках якого розглядали питання впливу ЗМІ на ставлення до переселенців з Донбасу та питання реінтеграції, економічного прориву і розвитку на тимчасово окупованих територіях.

За даними Олени Петряєвої, керівниці громадської ініціативи «Відновлення Донбасу», на територіях, підконтрольних Україні, на сьогодні зареєстровано більше 1 700 000 внутрішньо переміщених громадян. За її словами, деякі закони у соціальній сфері грубо порушують їх права. Таким, наприклад, на її думку, є закон «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», зокрема пункт про інспекційні візити тимчасового житла внутрішньо переміщених громадян співробітниками управління праці і соціального захисту.

Олена Петряєва висловила обурення стосовно відсутності чіткої стратегії політики на цих територіях.

«То мы отказываемся от 5% населения и говорим, что они в общем-то не нужны, то говорим о том, что мы будем завоевывать и Донбасс и Крым и не прекращаем экономическую блокаду. К сожалению, это приводит к тому, что риторика даже руководителя Министерства по делам АТО в последнее время резко меняется». 

Експерти наголошують, що до цих пір державою не було вирішено ряду юридичних питань стосовно забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом. Також є проблеми, з працевлаштуванням та медичним забезпеченням.

Руслан Бортник, директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики, вважає, що неефективна політика щодо переселенців у значній мірі посприяла ескалації конфлікту.

«Я, в принципе, считаю, что неэффективная политика по отношению к переселенцам в значительной мере поспособствовала эскалации конфликта, поскольку она расширила его социальную базу. Если бы государство проводило изначально в 2014-2015 году эффективную политику в части предоставления работы, жилья, медицинских и образовательных услуг, политику реинтеграции этих людей на новых местах проживания, социальная база конфликтов была бы уже». 

Одна з основних проблем, на думку експертів, є обмежений доступ до медичних послуг. Олена Терещенко, екс-заступник міністра охорони здоров’я (2014-2015), звертає увагу на порушення прав на життя і здоров’я осіб, що проживають на тимчасово окупованих територіях. За її словами, на сьогодні у держави немає жодної концепції, яка б була спрямована на відновлення системи охорони здоров’я на цих територіях.

«Что такое лечебная сеть Донецко-Луганской области на сегодняшний день? Это полностью разрушенная трьохуровневая система оказания помощи, начиная от первичной и экстренной и заканчивая высокоспециализированной. Это потеря научного и кадрового потенциала не менее, чем в четыре раза по Донецкой области и в семь раз по Луганской области». 

Існуюють проблеми і в освітньому середовищі. За словами Олесі Медвєдєвої, експертки з молодіжної політики «Успішна країна», у суспільстві не відбувається реінтеграції, натомість відбувається внутрішньо переміщених осіб у молодіжному середовищі. Крім того, за її словами, спостерігається тенденція масового відтоку молодих ресурсів закордон.

Експерти вважають, що громадськість має об’єднуватись для вирішення питань у політиці стосовно внутрішньо переміщених осіб. І важлива роль у цьому питанні належить засобам масової інформації, які формують ставлення суспільства до них.

Катерина Кравченко, Київ, спеціально для «Громадського радіо»

Матеріал створено за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.