Слухати

Студенти в Ужгороді вивчатимуть історію, культуру та сьогодення ромів

31 березня 2016 - 15:36
Facebook Twitter Google+
В Ужгородському національному університеті набирають слухачів на сертифікатну інтегровану програму «Ромські студії»
Студенти в Ужгороді вивчатимуть історію, культуру та сьогодення ромів / Програми на Громадському радіо

nataliya_zinevych.jpg

Наталія Зіневич // Громадське радіо
Наталія Зіневич
Громадське радіо

Програма дасть можливість студентам будь яких факультетів прослухати курс ромознавства. Зокрема, їм розкажуть про етнічну історію ромів, ромський голокост, етнографію, соціологію, культурну спадщину, а також про їх громадсько-політичний рух. Про це «Громадському радіо» розповіла співробітник Національної академії наук України Наталія Зіневич.

«Це надзвичайно важливо передусім для Ужгородського національного університету, але взагалі і для всієї України, як такий університетський експеримент: введення ромської тематики в навчальний процес в різному форматі. Тут обраний формат, який передбачає міждисциплінарність. Тобто 6 курсів, які охоплюють ціле коло дисциплін соціально-гуманітарного циклу і передбачається, що з початку наступного року будуть студенти із різних спеціальностей, різних факультетів слухачами цієї сертифікатної програми. Надзвичайно важливо, що це – ромська ініціатива. Ця ініціатива йде від ромських громадських організацій», — каже Наталя Зіневич.

myroslav_gorvat_2.jpg

Мирослав Горват // Громадське радіо
Мирослав Горват
Громадське радіо

Керівник ромської організації «Романі черхень», громадський активіст Мирослав Горват розповів, що згідно з переписом населення 2001 року, в Україні проживає 14 тисяч ромів. Однак стверджує: реальна цифра перевищує 50 тисяч лише в самому Закарпатті. Невідповідність пояснює тим, що під час перепису багатьох ромів записали угорцями чи словаками. Мирослав Горват нарікає на дискримінацію ромів і переконаний, що «Ромські студії» дадуть можливість краще інтегрувати ромів в українське суспільство.

«Останні роки ми бачимо, що якраз між нами стоїть ось таке, ви знаєте, решітка, що вона нам мішає інтегруватися в суспільство. Молодь, яка сьогодні закінчує школу або вчиться, хотіла би йти дальше, але цей стереотип щодо них він є важким, він їм це мішає. З іншого боку допустити ромів до себе – теж важко. Тому що про них лише в основному лише негатив є. Якщо подивитися медійно, прочитати, яка існує інформація в суспільстві, то: «Хто вкрав? Роми вкрали. Хто біду наробив? Роми наробили біду». І так далі. Є цей негативний стереотип, який би хотілося поламати. Трошки більше дати можливості  ромам все ж таки проявити себе, дати про себе знати, показати іншу сторону медалі свого життя», — каже пан Горват.

Саме тому одним із основних завдань програми є формування толерантного ставлення до ромів в українському суспільстві. Також, за словами Наталії Зіневич, це – ще один крок до вивчення ромської нацменшини. До роботи залучатимуть як вітчизняних фахівців, так і провідних іноземних науковців-ромологів.

«Ромська національна меншина вже багато століть мешкає на теренах України і є дуже малодослідженою. Нема достатньої кількості фахівців, нема підручників, навчальних посібників. І немає можливості ромам самим у вищій школі отримувати інформацію на гідному рівні про свою спільноту», — каже Наталя Зіневич.

Програму уже презентували частині ужгородських студентів. Ініціатори планують формувати групи по 25 осіб. Заняття проводитимуться двічі на тиждень. А розпочнеться навчання у вересні.

Ольга Павлова з Ужгорода для «Громадського радіо»

 

Цей матеріал створено за підтримки Фонду імені Гайнріха Бьолля 

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.