Слухати

1 вересня першокласники підуть до оновленої української школи, - радниця міністерки освіти Оксана Макаренко

02 березня 2018 - 14:36
Facebook Twitter Google+
Нові правила вступу до першого класу у ефірі Громадського радіо коментує радниця міністерки освіти Оксана Макаренко

Дмитро Тузов: Говоримо про частину закон про освіту, де гарантується принцип однакового доступу до якісної освіти. Як це позначається на доступі першачків до першого класу? Загалом у нас був екс-територіальний принцип: хто в якій школі хотів у такій і міг вчитися. не залежно від місця проживання. Чи існуватиме він і зараз?

Оксана Макаренко: 1 вересня 2018 року усі першокласники та першокласниці підуть уже до нової української школи. до оновленої. З не лише новими правилами прийому, а й новими книжками та методиками навчання. Маємо зараз 100 пілотних шкіл з оновленими системами навчання і бачимо там хороші результати. Територіальний принцип реалізовувався і раніше. Школа за місцем проживання не могла відмовити у навчанні. Виключеннями були ліцеї, гімназії, спецшколи. Діти, які живуть поруч зі школою мають право на першочергове зарахування до першого класу.

Дмитро Тузов: Візьмемо для прикладу типовий район з кількома школами. Тобто з однієї школи можуть відправити до іншої?

Оксана Макаренко: Зараз готується документ про порядок зарахування дітей до першого класу. Представники місцевих влад отримали завдання визначити для кожної школи свою територію обслуговування. Щоб не було, що, наприклад, Кловський ліцей має 11 дітей на перші класи, а десь на Позняках – 8-10 паралелей, де можна навчатися у дві зміни і всіх не вмістити. Причина таких нерівномірностей – неконтрольовані забудови, де не зважають на соціальну інфраструктуру. Це суто київська проблема. По регіонах, наприклад, у селищах часто немає дітей, щоб відкрити школу.

Батькам варто подивитися на сайті управління освіти до якого мікрорайону належить їхній будинок. Тоді до 31 травня принести у школу свідоцтво про народження дитини і написати заяву. Можна подавати документи у декілька шкіл. Але не забуваймо, що першочергово будуть зараховані діти, які проживають на території, яку обслуговує ця школа; діти, чиї брати чи сестри вже навчаються у цьому закладі; діти педагогічних працівників.

Дмитро Тузов: А як відбувається відбір?

Оксана Макаренко: Існують різні світові практики. У Сполучених Штатах — це жеребкування. Також пропонують першочергово відбирати старших за віком дітей. Тобто якщо подали дві заяви, то візьмуть дитину, яка народилася. наприклад, у січні, а не в квітні. Але це стосується виключно шкіл не за місцем реєстрації. Та ця процедура теж спірна. Зараз поки що ідеального механізму немає.

Дмитро Тузов: У нас в ефірі є додзвонювач. Представтесь, будь ласка.

В’ячеслав: У мене питання про спеціалізовані школи для дітей, які потребують корекції розвитку. Протягом двох років мені відмовляють, аргументуючи, що у моєї дитини не такий діагноз. Ця реформа торкнеться шкіл для дітей з інвалідністю?

Оксана Макаренко: Реформа торкнеться і інтернатних закладів, і спеціалізованих шкіл. Зараз кожна школа зобов’язана на запит батьків відкрити інклюзивний клас. Підставою для цього є заява батьків та висновки фахівців з інклюзивно-ресурних центрів. Школа повинна подбати про створення відповідного середовища, аби у дітей були комфортні умови навчання. Також навчити вчителів розробляти індивідуальні плани освіти. Новий державний стандарт спрямований на те, аби перестати вирівнювати дітей під один загальний ідеал.

Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.