Слухати

Чому українська держава удає, що криптовалюти в Україні не існує?

25 травня 2018 - 19:32
Facebook Twitter Google+
Як нині регулюється ринок криптовалюти в Україні і як потрібно його покращити?

oleksandr_shelest.jpg

Громадське радіо
Олександр Шелест
Громадське радіо

В Києві відбувся круглий стіл на тему регулювання ринку криптвалют в Україні.

На ньому був присутній експерт сектору IT Олександр Шелест.

Наталя Соколенко: Як нині функціонує ринок криптовалюти? Якими законами регулюються, які зустрічаються порушення і як поводяться державні органи, які мали б регулювати цей ринок?

Олександр Шелест: Проблема в тому, що учасники ринку нічого не порушують, тому що держава удає, що такого ринку не існує. З 2014-го року по березень 2018-го був лист Національного Банку, який стверджував, що біткойн і подібні віртуальні валюти є грошовим сурогатом і операції з ними заборонялися. Але в березні цей лист був скасований, і з того часу кріптовалюти мають функціонувати в Україні за чинним законодавством.

Як показав аналіз, з точки зору чинного законодавства, криптовалюти -  це нематеріальний товар. Проте досі не зареєстровано жодної юридичної особи, банки досі відмовляються проводити будь-які грошові операції, обслуговувати компанії, якщо метою там є операції з криптовалютами, і це суттєво стримує розвиток ринку.

Досі не зареєстровано жодної юридичної особи, банки досі відмовляються проводити будь-які грошові операції, обслуговувати компанії, якщо метою там є операції з криптовалютами

Наталя Соколенко: Чому так відбувається? Можливо, з точки зору Нацбанку, цей ринок криптовалют в Україні дуже дрібненький, і керівництво Нацбанку не бажає виділяти ресурси для розробки закнодавчого забезпечення щоб контролювати і організовувати ринок? Існуючий обсяг вартий уваги?

Олександр Шелест: Обсяг на 100% вартий уваги. Україна, за даними досліджень, входить в топ-10 країн світу за рівнем використання криптовалюти. Але проблема в тому, що це невидиме для держави. Чи варто Нацбанку виділяти якісь ресурси на розробку законопроекту? Насправді, такі законопроекти вже розробляються. Але поки що слід використовувати чинне законодавство. І це головна позиція, яку ми намагаємося донести до держави — чинне законодавство дозволяє проводити операції, здійснювати діяльність у сфері криптовалют. Єдине, що потрібне органам державної влади – застосувати існуюче законодавство.

Наталя Соколенко: Чи може статися повний перехід від тієї грошової системи, яка нам знайома, до криптовалюти? Наприклад, виплата зарплат в біткойнах?

Олександр Шелест: На сьогодні, виплата зарплат може бути оплачена лише в грошовій формі, а оскільки криптовалюта – це товар, то в країні таке заборонено. Але насправді деякі країни розглядають можливість додавання до паперових та безготівкових грошей і криптовалюту. Проте існують певні питання: можуть виникнути проблеми  для декого з представників державної влади, особливо в Україні, в тому, що використання криптовалют практично усуває можливість корупції, адже можна відслідкувати шлях  кожної криптовалюти від її створення до кінця її життя.

Наталя Соколенко: Може тому держава удає, що ніяких біткойнів і криптовалют не існує?

Олександр Шелест: Це одна з існуючих точок зору серед учасників ринку, але я думаю, це не єдина причина, існують і інші технічні обмеження.  

Повну версію розмови можна прослухати у доданому звуковому файлі. 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.