Слухати

«Чорні брови, карі очі — я до Путіна не хочу»: головні слогани Майдану

04 березня 2016 - 11:05
Facebook Twitter Google+

Гості

Письменниця Надія Трач розповідає про свої лінгвістичні дослідження щодо основних слоганів протесту на Майдані 2013-2014 років
«Чорні брови, карі очі — я до Путіна не хочу»: головні слогани Майдану / Програми на Громадському радіо

Надія Трач не просто письменниця, вона авторка дослідження «Слогани Майдану» та книги «Риторика українського спротиву».

nadiya_0.jpg

Надія Трач / «Громадське радіо»
Надія Трач
«Громадське радіо»

Анастасія Багаліка: Події на Майдані з точки зору науки ми ще, напевно, не аналізували. Розкажіть про свої дослідження детальніше.

Надія Трач: Книга називається «Разом — сила. Риторика українського спротиву», це науково-публіцистичне видання, тому що я теж була учасницею протесту, і мені було складно відсторонитися емоційно і робити сухий аналіз. Тобто, це було щось середнє між наукою і нон-фікшн.

Анастасія Багаліка: Ті слогани і ті плакати, які були на візуальній панелі Майдану, були дуже різного спектру. Чи є між ними якась об’єднавча характеристика?

Надія Трач: Так, всі заклики об’єднували креатив, спільна ідея, те, що люди самі створювали ці слогани, а не користувались кричалками, вкинутими владою. Найбільш сильний слоган з’явився після побиття студентів — «Я крапля в океані, який змінить країну».

Анастасія Багаліка: Скільки зібрано у вашому дослідженні слоганів?

Надія Трач: Понад 800 слоганів. Звичайно, я більше аналізувала київський протест, а якщо додавати слогани з регіональних Майданів, то їх вийде десь до однієї тисячі.

Олексій Бурлаков: Які окремі слова були найуживаніші?

Надія Трач: «Україна», «українець», «Європа».

Олексій Бурлаков: А які слогани, можливо, дивні, нестандартні?

Надія Трач: Таких було досить багато, наприклад, на ялинці висіла табличка «Не кради іграшки з ялинки, ти ж не Янукович». З регіональних майданів: у Чернівцях — «Червоний диплом, але не на крові», у Миколаєві — «Підтримуємо Майдан, Київ, ми з тобою».

Олексій Бурлаков: Чи можна сказати, що нового Майдану не буде, поки не буде нових слів, які до нього приведуть?

Надія Трач: З одного боку, слова показують якісь суспільні зміни, з іншого — зміни роблять нову риторику. У цьому випадку Майдан можна асоціювати з німою людиною, яка почала говорити.

Анастасія Багаліка: Щодо емоційних характеристик, чи помітили ви на плакатах якісь емоції, крім обурення, наприклад, агресію?

Надія Трач: Спочатку агресії було менше, а після побиття студентів ми почули слогани «Режим кривавої йолки», згадалось з Помаранчевої революції — «Банду геть». Після смертей на вул. Грушевського почали з’явились графіті. Американські дослідники пишуть про те, що саме у графіті виявляється агресія.

Олексій Бурлаков: Яких агресивних слів було більше, і після яких дат?

Надія Трач: Не можна якийсь слоган чітко прикріпити до якоїсь дати, бо він повторюється, трансформується. З агресивних було багато кримінального жаргону, вказуючи Януковичу на його темне минуле, та часто висміювалась «азірівка», у з’явзку з мовою прем’єра.

Анастасія Багаліка: Якщо аналізувати назви на Майдані, чи є у вашій книжці щось про словосполучення «Небесня сотня»?

Надія Трач: Ця назва була спонтанна, автор не є відомий, також як і автор назви «Євромайдан». Взагалі, слогани були переважно анонімні, тільки зараз деякі відкривають своє авторство.

Олексій Бурлаков: Дуже цікаві думки людей щодо слоганів.

Надія Трач: Так, наприклад, змінювалась динаміка сприйняття основного слогану Майдану  «Слава Україні. Героям лава» Для західних мешканців України він є типовим лозунгом мітингів, мешканці же східної України дискутували з приводу нього, але згодом він прижився і там.

Анастасія Багаліка: Скільки було придумано слоганів, а скільки прийшли з минулих історій українських спротивів?

Надія Трач: Більше було придумано, але зв’язок із історією був дуже тісний. Наприклад, «Чорні брови, карі очі — ми до Путіна не хочем», або «Наші крути тут», з Помаранчевої революції — «Разом нас багато, нас не подолати».

Анастасія Багаліка: Буде продовження досліджень Майдану в такому руслі? Або може ви вже досліджуєте АТО?

Надія Трач: Зараз я більше працюю з темою АТО. Але це вже більше нон-фікшн, історії про те, як війна змінила долі людей. Та якісь цікаві слова я все одно продовжую фіксувати.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.