Слухати

Для заміни складу ЦВК потрібна політична воля, — прес-секретар «ОПОРИ»

02 травня 2016 - 15:18
Facebook Twitter Google+
«ОПОРА» опублікувала електронну петицію до президента про оновлення складу ЦВК. «Ми сподіваємось набрати 25 тис. підписів. Тоді у президента буде менше аргументів не подати цих людей у ВР», — Хорунжий
Для заміни складу ЦВК потрібна політична воля, — прес-секретар «ОПОРИ» / Програми на Громадському радіо

Про необхідність оновлення складу, процедуру формування та затвердження кандидатур нових членів ЦВК говоримо з прес-секретарем ГО «ОПОРА» та автором петиції Юрієм Хорунжим.

Анастасія Багаліка: Що підштовхнуло вас скласти петицію?

Ми звертались із заявою. Три тижні тому разом з більше, ніж двадцятьма громадськими організаціями, пов’язаними з виборами, ми звертались до президента. Потім вирішили звернутись петицією, оскільки петицію потім має розглянути президент та відповісти.

Євген Павлюковський: Ви справді розраховуєте, що петиція набере потрібну кількість голосів для того, щоб її розглянув президент?

Юрій Хорунжий: Ця тема інколи підіймається. Якщо це відбувається перед виборами, виникає питання доцільності змін. Але зараз після місцевих виборів не планується великих виборів. Тому можна нормально пройти процес. З обговоренням кандидатів, їх висуванням президентом, прийняттям Верховною Радою.

yuriy_horunzhyy.jpg

Юрій Хорунжий // «Громадське радіо»
Юрій Хорунжий
«Громадське радіо»

Ми сподіваємось набрати 25 000 підписів під петицією. Тоді буде менше аргументів у президента не подати цих людей у Верховну Раду.

Анастасія Багаліка: У президента є такі аргументи?

Юрій Хорунжий: Було декілька інформаційних запитів до президента стосовно того, як проходить процес, хто подав, чи планує сам Президент подавати, чи подали можливі члени ЦВК необхідні документи. Поки немає офіційної відповіді.

Анастасія Багаліка: Як має відбуватися процес зміни членів ЦВК?

Юрій Хорунжий: Фракції та групи, які є в парламенті, подають кандидатуру. Потім президент подає їх до Верховної Ради (може також додати свої кандидатури). Верховна Рада голосує за цих людей. Тоді обирається весь склад ЦВК. Потім між собою члени ЦВК обирають голову, секретаря та заступників.

Анастасія Багаліка: Як часто потрібно замінювати членів ЦВК?

Юрій Хорунжий: Кожен член ЦВК має бути не більше семи років.

Анастасія Багаліка: З того складу, який є зараз, скільки людей має піти?

Юрій Хорунжий: Дванадцять. З першого червня 2014-го року. Майже два роки пройшло відтоді, як у них вийшов термін перебування.

Анастасія Багаліка: Ті рішення, які виносить ЦВК, можна оскаржувати, посилаючись на те, що членів не замінили?

Юрій Хорунжий: Перед президентськими виборами прийняли закон про ЦВК, який продовжує їхній термін роботи. Але там не було чіткого терміну, на скільки їх продовжують. В листопаді 2015 року Вищий адміністративний суд України визнав бездіяльність президента.

Анастасія Багаліка: Списки, які зараз доступні, можуть бути змінені?

Юрій Хорунжий: Так. В тому списку є наша голова правління Ольга Айвазовська. Вона не давала згоди приймати участь. Невідомо, чи є подібні ситуації серед інших людей. Були розмови, що є 46 можливих кандидатур. Але ми отримали список із 30-ти.

Анастасія Багаліка: Що буде відбуватися після того, як 12 членів ЦВК замінять?

Юрій Хорунжий: Спочатку ВР голосує за цей склад. Потім ЦВК (вже на першому засіданні) обирає собі голову, заступника, секретаря.

Анастасія Багаліка: Це поіменне голосування чи пакетом?

Юрій Хорунжий: Зазвичай це було пакетом.

Євген Павлюковський: Наскільки закон про продовження терміну роботи ЦВК є успішний?

Юрій Хорунжий: Коли його приймали, він був мотивований. Зараз він вже є недоцільним.

Анастасія Багаліка: В які терміни можна провести подання, вибір, затвердження у ВР, якщо за це візьмуться у травні?

Юрій Хорунжий: Думаю, це може бути досить швидкий процес. Якщо фракції вже запропонували своїх людей, президент готовий передати питання до ВР. Це залежить від волі адміністрації та президента.

Анастасія Багаліка: Чи є критерії та вимоги до цих людей згідно закону?

Юрій Хорунжий: Є вимоги до голови ЦВК. Це має бути людина з юридичною освітою.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.