Слухати

Фінінклюзія: що це таке і чому це важливо для всіх українок та українців?

13 червня 2018 - 14:09
Facebook Twitter Google+
Як «фінансова включеність» здатна сприяти кращому життю в Україні
Фінінклюзія: що це таке і чому це важливо для всіх українок та українців? / Програми на Громадському радіо

Розповідають Михайло Відякін, директор департаменту стратегії та реформування Національного банку, та Дмитро Яблоновський, заступник директора Центру економічної стратегії.

 

«Фінінклюзія — це можливість, здатність та рівень залучення громадян різних верств населення до фінансових послуг», — говорить Михайло Відякін.

Ідея фінансової інклюзії —  це користування фінансовими послугами для підвищення добробуту, — підкреслив Дмитро Яблоновський:

«Це надання можливості для вас відкрити ощадний рахунок, депозит чи отримати кредит, але ключове тут — можливість цього, а не обов’язок.

Дуже важливо, що це корисна можливість, тому що іноді українці беруть досить дорогі кредити, а це вже не про фінансову інклюзію. Це теж користування банківською послугою, але це не завжди покращує добробут користувача такої послуги».

За останніми дослідженнями Світового банку, 37% українців зовсім не мають рахунків у банках, зазначають експерти.

«А ще є значна частина «сплячих рахунків», коли люди мають зарплатну картку, але два рази на місяць йдуть до банкоматів і знімають ці кошти. Але, як ми бачимо, все ж використання карток, можливість і частка безготівкової оплати стрімко зростає», — говорить Дмитро Яблоновський.

Ще в 2015 році НБУ відкрив проект із популяризації безготівкових розрахунків, говорить Михайло Відякін.

«Ми розуміємо, що саме безготівкові розрахунки є тим драйвером, що може стимулювати економічний розвиток, тому що готівкові розрахунки — це фактично тіньова економіка, а безготівкові — це те, що в майбутньому може наповнювати бюджет і бути стимулом для бізнесу розвиватися, бо є розуміння того, куди йдуть грошові потоки, як вони йдуть, як контролюються; в населення є розуміння, як керувати своїми потоками, є більша схильність для заощаджень.

За дослідженнями, що проводилися в інших країнах, бачимо: якщо в регіонах більше споживачів залучається до фінансового сектору, виникає так звана локальна або регіональна ділова активність, у бізнесу з’являється якась історія використання фінансових послуг і більший потенціал, щоб залучати фінансування на свій розвиток, а це нові робочі місця тощо».

Слухайте повну версію розмови в доданому звуковому файлі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.