Слухати

Гендерне бюджетування охоплює 24 області України: що це та як працює?

11 червня 2018 - 14:08
Facebook Twitter Google+
Про це розповіла Оксана Кисельова - національна експертка проекту «Гендерне бюджетування в Україні»
Гендерне бюджетування охоплює 24 області України: що це та як працює? / Програми на Громадському радіо

Гендерно орієнтоване бюджетування — це визнаний в усьому світі інструмент досягнення гендерної рівності, який сприяє підвищенню ефективності використання бюджетних коштів.

«Бюджет складається із податків, які вносять і жінки, й чоловіки. Гендерне бюджетування — це врахування того, як наповнюється бюджет і як він витрачається: чи приймаються до уваги потреби жінок, чоловіків, дівчат, хлопців (при чому різних соціальних груп).

Погодьтеся, що жінки, наприклад, із села та з міста мають різні потреби. Або дитина шести років і чотирнадцяти років, хлопчик і дівчинка — вони теж мають різні потреби.

На жаль, здебільшого в нас бюджет витрачається на так звану середньостатистичну особу. Якщо проаналізуємо: це чоловік, десь до сорока років зросту 175 см без проблем із здоров’ям. А як всі інші люди? Літні люди, які мають проблеми зі здоров’ям, чоловіки чи жінки, які живуть у селі?

Гендерне бюджетування — це інтеграція гендерного підходу до бюджетного процесу», — говорить Оксана Кисельова.

Один із міфів про гендерне бюджетування, що це бюджет для жінок, але це зовсім не так, зазначила експертка.

«Робиться аналіз програм, які фінансуються з державного чи місцевого бюджету. Вже проаналізовано десь 75 програм у галузях охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, соціального захисту.

Коли аналізуються ці програми, аналізуємо, як витрачаються кошти, закладені з державного чи місцевого бюджетів, що складаються з наших податків — чи  справедливо витрачаються ці гроші на тих, хто цих витрат потребує».

На прикладі аналізу програм у галузі охорони здоров’я експертка пояснила, як це працює на практиці:

«За статистикою чоловіки вдвічі більше хворіють на туберкульоз, гепатит, ВІЛ/СНІД та хвороби, які передаються статевим шляхом. Найбільш уразливі групи чоловіків — чоловіки з сільської місцевості. Не кажучи вже про те, що в нас не є вільним доступ до охорони здоров’я, є також моделі гендерно зумовленої поведінки: чоловік сильний, він не має скаржитися. А отже — чоловіки йдуть до лікарів вже на останніх стадіях того ж туберкульозу, коли він погано лікується.

На чоловіків із цих державних програм витрачається набагато більше коштів, ніж на жінок. Постає питання: може, краще займатися профілактикою, і ці кошти, закладені в програмі, спрямовувати на профілактику, а не на лікування?

У Вінниці зробили такий аналіз, тому зараз вони купують мобільну лабораторію, яка їздитиме по селах і робитиме попередні аналізи — виявлятимуть туберкульоз на ранніх стадіях».

Проект «Гендерне бюджетування в Україні» працює вже в 24 областях, розповіла експертка:

«Аналіз робиться не експертами проекту, а державними службовцями, які працюють у фінансовому департаменті чи в галузевих департаментах обласної адміністрації. Зараз ми виходимо на міста обласного значення та на громади — в Чернівецькій області вже охоплено всі громади».

Слухайте повну версію розмови в доданому звуковому файлі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.