Слухати

Хвиля студентських протестів докотилася до університету ім. Т. Шевченка

25 листопада 2016 - 10:50
Facebook Twitter Google+
Адміністрація КНУ ім. Тараса Шевченка хотіла зекономити на опаленні за рахунок перенесення сесії та продовження канікул, що змусило студентів вийти на протест
Хвиля студентських протестів докотилася до університету ім. Т. Шевченка / Програми на Громадському радіо

Лівій Ябанжі, студент КНУ ім. Тараса Шевченка, розповідає про результати акції протестів студентів Київського національного університету ім. Т. Шевченка.

Сергій Стуканов: Студентів спонукали до бунту плани керівництва подовжити зимові канікули та запровадити навчання по суботах. Наскільки мені відомо, це пов’язано з прагненням зекономити на опаленні в зимовий період. Це правда, Лівію?

Лівій Ябанжі: Спочатку з приводу того, що адміністрація хоче зекономити на опаленні, лише ходили чутки, хоча, в принципі, я думаю, це достовірна інформація, оскільки адміністрація нашого факультету підрахувала, що за період зимових канікул вони можуть заощадити до 20 мільйонів гривень.

Подібний досвід вже був 2014 року, коли адміністрація університету КНУ ім.Т. Шевченка запровадила такі ж довгі зимові канікули. Тоді вони заощадили на опаленні досить велику суму. Це дозволило перенаправити ці гроші, наприклад, на підвищення зарплат викладачів.   

Сергій Стуканов: Тобто вони вирішили на початку січня відпустити студентів на канікули і тільки в березні поновити навчання?

Лівій Ябанжі: Так. Але одним із результатів нашого вчорашнього діалогу з адміністрацією стало те, що, за останньою інформацією, ми виходимо на навчання 13 лютого.

Ірина Сампан: Власне, керівництво університету підтвердило, що вони хотіли зекономити на опаленні, але сесію все одно перенесуть з січня на кінець грудня, оскільки інакше Міністерство освіти не зможе нарахувати студентам стипендії. Як ви вважаєте, це результат акції протесту?

Лівій Ябанжі: Те, що канікули триватимуть не два місяці, — це для нас маленька перемога, оскільки все ж таки адміністрація дослухалась до своїх студентів.

Ірина Сампан: Як ви вважаєте, ваші проблеми стосуються тільки керівництва вузу чи все ж таки більш високого рівня?

Лівій Ябанжі: Звісно, це стосується більш глобального рівня, оскільки, як уже зазначив проректор Володимир Бугров, всі проблеми почалися з того, що наш університет спочатку фінансувався окремою статтею в бюджеті України, а зараз всі стипендії, які будуть нам нараховуватись, фінансуються з Міністерства освіти напряму. Для нашого університету це велика проблема, тому що раніше адміністрація більш-менш вільно могла розпоряджатися своїми коштами і самостійно визначати рейтинг студентів, які отримають стипендії, і у якому розмірі. Зараз вже такої свободи немає, і студентів лякає невідомість.

Сергій Стуканов: Те, що сесію перенесено з січня на грудень, — це велика проблема для студентства?

Лівій Ябанжі: Для технічних спеціальностей — це велика проблема, оскільки на підготовку до іспиту надається буквально один чи два дні. Це насправді дуже мало, і студенти неодноразово на цьому наголошували. Але, за словами адміністрації, іншого виходу немає, оскільки проблеми ідуть зверху.

Сергій Стуканов: В яких умовах ви навчаєтеся і живете після того, як на вулиці похолодало, бо в різних обговореннях пишуть, що деколи температура повітря в аудиторіях не перевищує 6-10 градусів?

Лівій Ябанжі: В гуртожитках, в принципі, з теплопостачанням все нормально. Проблема якраз з корпусами. В червоному і жовтих корпусах проблем немає, а от з корпусами, які знаходяться на виставковому центрі, є суттєві проблеми, оскільки там теплопостачання дуже неефективне. Там дійсно інколи в аудиторіях буває по 5-6 градусів.

Сергій Стуканов: Наскільки я розумію, там системні проблеми з опаленням. Це якось пов’язано з фундаментальними технічними моментами під час будівництва корпусів, і розв’язати на даний момент цю проблему не виходить. От внаслідок цього, я так розумію, керівництво і хотіло скасувати навчання в зимовий період, чи студенти готові сидіти в верхньому одязі і писати щось при 5 градусах?   

Лівій Ябанжі: Якраз навколо цього і точаться дискусії. Я, якщо чесно, досі не зрозумів, за що виступають більшість студентів, але, наприклад, мої знайомі кажуть, що вони все ж таки хотіли б навчатись навіть при такій температурі, оскільки вільна субота — це важливо, адже більшість студентів працюють, зокрема і за рахунок тих же вихідних та вільного часу, який у них є після навчання.  

Сергій Стуканов: А суботи мали б стати навчальними аж впродовж цілої весни, і, скоріше за все, травневі свята теж підпали б під скасування в такому разі, так?

Лівій Ябанжі: Як зазначав проректор, це мало б залишитися на розгляд самих факультетів та інститутів. Але, наприклад, на моєму факультеті хотіли зробити тільки дві-три суботи вільними, а травневі свята взагалі скасувати. Якраз проти цього і виступили студенти.

Сергій Стуканов: Як готувалася акція протесту, і чи підтримують вас викладачі?

Лівій Ябанжі: Акція протесту зорганізувалася стихійно після посту у соціальний мережі. На акцію протесту зібралося близько 40 активних студентів, а потім з’явилася інформація, що питання, які піднімали студенти, винесені на конференцію студентів університету, яка ще задовго до цих подій була запланована на вчорашній день. Мітингувальники та адміністрація приєдналися до цієї конференції і почався широкий діалог.

Ірина Сампан: Була інформація, що на час канікул, якби вони були такими довгими, студентів планували виселяти з гуртожитків. Чи вирішилась ця проблема?

Лівій Ябанжі: Так, такі чутки  були, але тиждень-півтори тому ця інформація була офіційно спростована.

Ірина Сампан: А чи будуть гуртожитки опалюватись у цей період?

Лівій Ябанжі: Так, будуть. 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.