Слухати

Конфлікт між Катаром і рядом арабських країн може скінчитися миром, бо ніхто не хоче війни, – політолог

06 червня 2017 - 13:55
Facebook Twitter Google+

Гості

Внаслідок безпрецедентної блокади Катар втратив 82% імпорту нафти, харчові продукти – в дефіциті.

Гість студії – Ілія Куса, політолог-міжнародник, сходознавець

Вікторія Єромолаєва: Скільки країн розірвали дипломатичні стосунки з Катаром? Чи варто рахувати Лівію?

Ілія Куса: Сім країн. Лівію ми не рахуємо: там чотири уряди, на жаль, українські ЗМІ вирішили не акцентувати на цьому увагу. «Розрив дипломатичних відносин» ініціював так званий «Парламент представників», що зараз працює у місті Тобрук, він ніким не визнаний, але фактично має більше влади. Є ще уряд у Триполі, «Уряд національної єдності», він міжнародно визнаний. Тому рішення про розірвання відносин з юридичної точки зору не має жодного сенсу. 

Анастасія Багаліка: Наскільки це безпрецедентна ситуація, цілий рух із розривання дипломатичних відносин?

Ілія Куса: Це не безпрецедентна ситуація. У 2014 році вже відбулося відкликання послів і тривало 9 місяців. Але безпрецедентна з точки зору масштабності – сухопутної, морської, повітряної блокади Катару з боку семи країн. Так само, як і не було санкцій стосовно банківської і газової сфер. А сам конфлікт триває вже дуже давно.

Анастасія Багаліка: Бачимо повідомлення в пресі, що люди масово скуповують продукти. На що ще може вплинути цей конфлікт, крім продовольчої блокади та зростання цін нафту?

Ілія Куса: Так, Катар уже втратив 82% свого імпорту нафти і не може ввозити харчові продукти та інші товари, що ввозилися через Саудівську Аравію. Можна очікувати ще дужчоїдипломатичної ізоляції, зростання дефіциту на продукти: зараз населення ще не надто його відчуло, сьогодні лише другий день цієї блокади. Також очікується сповільнення економічного зростання Катару. Газ – основне джерело прибутків для Катару, тому країни, що розірвали відносини з ним, намагаються «бити» саме по цьому сектору.

Вікторія Єромолаєва: Декілька країн заблокували повітряне сполучення з Катаром, а громадян Катару попросили полишити протягом двох тижнів території тих країн, які розірвали відносини. Телеканал Al Jazeera теж заблокований?​

Ілія Куса: Заблоковані всі сторінки й канали Al Jazeera в усіх семи країнах, офіси компанії закриті тільки в Саудівській Аравії. Медіа-вплив Катару дуже впав: Al Jazeera працюють тільки в тих країнах, де це дозволено, тобто в дуже небагатьох країнах. А їхня основна аудиторія – Бахрейн, Саудівська Аравія, Єгипет. Телеканал Al Jazeera був рупором Катару, його пропагандистським інструментом, головним інструментом політики. 
 
Анастасія Багаліка: Це наступ на свободу слова чи інформаційна безпека? Як це сприймається населенням країн, де Al Jazeera заблокована?

Ілія Куса: Як боротьба з тероризмом. Там, на відміну від Європи, ніхто не лицемірить, а ставлять перед фактом: монархічний устрій не передбачає особливої свободи дій. Єдине, що в мене викликало сміх – звинувачення у фінансуванні та підтримці тероризму. Бо виходить, що держава, яка підтримує тероризм, запроваджує санкції проти іншої держави, яка підтримує тероризм за фінансування і підтримання тероризму. Всі знають, що і Саудівська Аравія, і Катар підтримують ісламські екстремістські угруповання в тому регіоні. Але саме цю причину використали для розірвання дипломатичних відносин. 

Вікторія Єрмолаєва: Саме медійний скандал був приводом до цього розриву відносин?

Ілія Куса: Все почалося з того, що хтось зламав офіційну сторінку катарського державного телебачення і там опублікували заяву від ніби-то еміра Катару Таміма бін Хамада  Аль Тані, який на військовому параді, що був присвячений випуску курсантів з військової академії, озвучив, що він відчуває загрозу з боку сусідів, Саудівської Аравії та ОАЕ, звинуватив їх у підтримці тероризму. Окрім того, він назвав Іран, з яким Саудівська Аравія перебуває у конфронтації, потужною ісламською силою, яка може стабілізувати регіон, а палестинський радикальний рух «Хамас» у Газі – єдиним представником від палестинського народу. Цей рух має дуже тісні зв’язки з рухом «Брати-мусульмани», яких в Саудівській Аравії ненавидять. Невідомо, чи він виступав на параді – всі кажуть, що не виступав, і я схильний цьому вірити. Але це стало інформацйіним приводом блокади. Відтак все має вигляд спланованої інформаційної кампанії. Невдовзі в Саудівській Аравії, Єгипті, Бахрейні почали публікувати безліч статей про те, як Катар підтримує терористів і яка катарська влада погана.

Вікторія Єрмолаєва: Кому це вигідно, для чого?

Ілія Куса: Тут історія трохи ширша, ніж «хакерська атака», яка щось змінила. Проблема протистояння Катару і Саудівської Аравії. Ці дві держави можна назвати союзниками, які багато років поспіль конкурують за вплив у регіоні. У цього конфлікту, так би мовити, два фундаменти. Перший – Катар підтримує ісламістський рух «Брати-мусульмани», і це давно дратує Саудівську Аравію. Це дуже яскраво показала ситуація в Єгипті, коли до влади прийшов Мухаммед Мурсі, який був представником «Братів-мусульман» і фінансувався Катаром у 2012-му, у 2013-му його усунули внаслідок військового перевороту, фінансованого Саудівською Аравією. Другий – це близькі економічні відносини Катару та Ірану, водночас Саудівська Аравія та її союзники йдуть курсом конфронтації з Іраном, Катар веде свою, окрему гру. З Іраном у них багато спільних газових проектів. 

Анастасія Багаліка: Ми бачили візит Трампа у ряд країн Сходу. Чи мало це вплив на ситуацію?

Ілія Куса: Я не виключаю, що це мало вплив. Трамп, на відміну від Обами, який у своїй політиці на Сході більше спирався на сунітський блок країн затоки як на єдиний організм, вирішив виділити Саудівську Аравію та ОАЕ, що він і показав під час свого візиту. Тож він вирішив спертися на ці дві країни як на стовпи його політики в цьому регіоні. Цим він показав, що Катар не у фаворі у Вашингтоні. Їхня співпраця з Іраном та «Братами-мусульманами» також суперечить політиці США.   

Анастасія Багаліка: Чи можна зараз робити якісь прогнози?

Ілія Куса: Кілька годин тому розпочалися переговори за участі голови МЗС Оману та емір Кувейту, які виступають посередниками. Швидше за все це завершиться компромісом, бо військова конфронтація нікому не потрібна. Якщо ж ні, може відбутися посилення санкцій, усунення від влади шейха Катару Таміма та заміна його на іншого члена родини. 

Цю публікацію створено за допомогою Європейського Фонду Підтримки Демократії (EED). Зміст публікації не обов’язково віддзеркалює позицію EED і є предметом виключної відповідальності автора(ів). 
Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.